Szkoła Podstawowa nr 1

w Mierzęcicach

Logo Erasmusa

Konto FB projektu  

Konto eTwinning projektu

Logo Zestawu Dziedzictwa Kulturowego

facebook

Dalej

etwinning 1

Dalej

 

Erasmus mini

Glina

 

Dalej

Erasmus

 • Logo. erasmus

  Święto liczby Pi

  logo euharmonic  W marcu w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Święto Liczby π. Inicjatorką i organizatorką przedsięwzięcia była nauczycielka matematyki – pani Anna Łukasik. Dzięki współpracy pani Renaty Lebiockiej, pani Joanny Krawczyk i pana Marka Zawadzkiego opracowane materiały zostały zaprezentowane we wszystkich klasach od 4 do 8.

    Zaczęło się od projektu Erasmus+”European Cultural Heritage in the politically and culturally changing world as means against radicalization” , w ramach którego opracowano scenariusz zajęć poświęcony wybitnej polskiej noblistce Marii Skłodowskiej-Curie. Materiały źródłowe potrzebne do zajęć zostały zaczerpnięte z archiwum Europeany, czyli cyfrowego źródła bogactwa kulturowego Europy.  Dzięki współpracy z panią Marią Śliż scenariusz został opracowany z dwóch wersjach językowych. Grę językową w aplikacji Wordwall wykonali Konrad Winek i Magdalena Góralczyk.

    Na lekcjach informatyki uczniowie mieli za zdanie, na podstawie przesłanych informacji, ułożyć pytania dotyczące Marii Skłodowskiej-Curie wykorzystując aplikację Padlet. Opracowane pytania posłużyły grupie chętnych dziewcząt z klasy 7a: Julii Szafran, Zuzannie Jabłońskiej i Oliwii Klusa do stworzenia quizu w aplikacji LearningApps.

    Kolejnym etapem projektu była praca w chmurze z wykorzystaniem usługi Office365. Tym razem chętni uczniowie klasy 6b: Wiktoria Zarychta, Emilia Pływacz, Julia Trefon, Julia Paszewska, Wiktoria Chabrzyk i Jakub Łazarski wykonali bardzo ciekawe prezentacje o niezwykłym życiu i osiągnięciach polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie.

    Myślę, że choć Maria Skłodowska-Curie żyła w minionej epoce, to dla młodych ludzi może być źródłem inspiracji, wzorem do naśladowania albo jak to młodzież dzisiaj mówi idolem. Maria wiedziała, że jeżeli człowiek chce coś osiągnąć, musi być uparty i dać z siebie wszystko. Podejrzewam, że to dlatego jest obecnie bardzo popularna w Azji, szczególnie w Japonii. Jej biografia jest lekturą w Japonii, ale nie u nas…

    Czy Maria Skłodowska-Curie była patriotką, skoro całe swoje życie naukowe, zawodowe, rodzinne związała z Francją i Paryżem? Moim zdaniem tak. Wyjechała z Warszawy , ponieważ studiowanie nie było dostępne dla kobiet w ówczesnej Polsce. Ale to dzięki jej staraniom i wytężonej pracy założono Instytut Radowy w Warszawie. Wielu Polaków kojarzy Marię Skłodowską-Curie z odkryciem polonu i radu oraz badaniami nad rakiem. Warto podkreślić, że Maria nowo odkryty pierwiastek nazwała polonem na cześć Polski. Myślę, że prócz jej wybitnych osiągnięć to wystarczające powody, by nazwać ją patriotką.

    Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Maria będąc bardzo skromną, niezamożną osobą, osiągnęła w życiu to, czego do tej pory nie osiągnął nikt. Jako jedyna na świecie otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych, czyli w fizyce i chemii, została pierwszą kobietą profesorem na paryskiej Sorbonie, była również pierwszą kobietą, która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług naukowych.

    Mam nadzieję, że dzięki tym lekcjom uczniowie zapamiętają wiele faktów i ciekawostek z życia ich wybitnej rodaczki.

    Anna Łukasik

  Prezentacja

  • Slide1.jpg
  • Slide2.jpg
  • Slide3.jpg
  • Slide4.jpg
  • Slide5.jpg
  • Slide6.jpg
  • Slide7.jpg
  • Slide8.jpg
  • Slide9.jpg
  • Slide10.jpg
  • Slide11.jpg

{youtube} https://youtu.be/XxjB3wiZsZ0 {/ youtube} {youtube} https://youtu.be/UmHwAARO8uY {/ youtube}
{youtube} https://youtu.be/mukjuH2bSZE {/ youtube} {youtube} https://youtu.be/1-Nle4suKpU {/ youtube}
{youtube} https://youtu.be/R9U6p44a0jM {/ youtube}  

My Day Natalia

Erazmus

Projekt Erasmus+

21 Lis, 2018 Marek.Zawadzki
Co przedmioty mówią o nas - przedstawiamy siebie - uczniowie wyjeżdżający na Cypr…