Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

PROGRAM WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR. 1 im. TADEUSZA KOŚCIUSZKI

NA ROK SZKOLNY 2024/2025 

 

Podstawa prawna:

  • Konstytucja Rzeczpospolitej Polski (zwłaszcza art. 72);
  • Powszechna Deklaracja Praw Człowieka;
  • Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych;
  • Konwencja o Prawach Dziecka;
  • Ustawy i Rozporządzenia MEN (zwłaszcza ustawa z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo Oświatowe oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 roku w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej;
  • Karta Nauczyciela;
  • Programy Krajowe w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno - pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
  • Rozporządzenie MEN z dnia 18 sierpnia2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii.
  • Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowe Inspekcji Sanitarnej ( Dz. U. z 2019 r . poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567)
  • Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i palcówek od 1 września 2020 r.
  • Rozporządzenie MEN z dnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych szkołach i placówkach.
  • Ustawa z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.
  • Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 24 kwietnia 1997 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz 198).
  • Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55).
  • Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej z późniejszymi zmianami (Dz. U. 2005 Nr 180 poz. 1493).

Wprowadzenie do programu.

Zadania wychowawcze szkoły są podporządkowane nadrzędnemu celowi, jakim jest wszechstronny rozwój ucznia w wymiarze emocjonalnym, społecznym, kulturalnym, moralnym, ekologicznym, zdrowotnym i intelektualnym. Szkoła jako środowisko wychowawcze ma za zadanie wspomagać uczniów w osiąganiu wszechstronnego rozwoju, kształtować postawy, umożliwić korygowanie deficytów w celu optymalizacji osiągnięć edukacyjnych uczniów oraz zapobiegać zagrożeniom poprzez profilaktykę, przeciwdziałanie istniejącym zagrożeniom i wsparcie uczniów w trudnych sytuacjach.

Program powstał w oparciu o wyniki obserwacji, badań ankietowych wśród uczniów, rozmów i konsultacji z rodzicami, nauczycielami i przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego.

W programie uwzględniono kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025:

  1. Edukacja prozdrowotna w szkole - kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy.
  2. Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna.
  3. Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym.
  4. Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji, korzystanie z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.
  5. Kształtowanie myślenia analitycznego poprzez interdyscyplinarne podejście do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz poprzez pogłębianie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnym.
  6. Wspieranie rozwoju umiejętności zawodowych oraz umiejętności uczenia się przez całe życie poprzez wzmocnienie współpracy szkół i placówek z pracodawcami oraz z instytucjami regionalnymi.
  7. Praca z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego.

Misja i wizja szkoły.

Misja szkoły

  • Dążymy do wychowania ucznia mającego świadomość, że jest człowiekiem społeczności szkolnej.
  • Uczymy kochać, szanować i żyć kulturą i tradycją narodu polskiego, jednocześnie wychowujemy w poszanowaniu kultur i wartości innych narodów.
  • Wychowujemy ucznia świadomego i odpowiedzialnego, posiadającego wiedzę i umiejętności konieczne do przyszłego funkcjonowania we współczesnym świecie ze szczególnym uwzględnieniem technologii cyfrowej.
  • Kształtujemy samodzielność ucznia.
  • Propagujemy wśród uczniów zdrowy styl życia.
  • Dbamy o bezpieczeństwo uczniów.
  • Wspieramy uczniów w podejmowaniu decyzji co do wyboru kierunku dalszego kształcenia poprzez zajęcia z doradztwa zawodowego.

    Wizja szkoły

    Nasza szkoła jest nowoczesną, przyjazną placówką, przygotowującą uczniów do kontynuowania nauki na kolejnym etapie edukacyjnym. Program wychowawczo- profilaktyczny szkoły ukierunkowany jest na ucznia, jego potrzeby. Jego realizacja ma umożliwić uczniowi wszechstronny rozwój. Uczniowie naszej szkoły wyrosną na ludzi mających poczucie własnej wartości i odpowiedzialności ze własne zachowanie. Wykorzystujemy najnowsze zdobycze techniki informacyjnej i informatycznej, stosujemy nowoczesne metody nauczania i wychowania, aby uczeń mógł rozwijać swoje zainteresowania, umiejętności, zdolności i pasje. W pracy z uczniem nauczyciel podejmuje twórcze działania, które pozwolą realizować misję szkoły. Nasi uczniowie będą świadomi nierozerwalnego współistnienia ze środowiskiem przyrodniczym, świadomi własnego pochodzenia, dumni z bycia Polakami, Europejczykami i członkami swojej "małej ojczyzny". Będą szanować kulturę i tradycję. Szczególnie dbamy o rozwój fizyczny psychiczny i duchowy uczniów, aby w przyszłości propagowali zdrowy styl życia i potrafili dokonywać słusznych wyborów.



  Zadania Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego.
 

Założenia ogólne.

Zgodnie ze wskazaniami działalność wychowawczo-profilaktyczna w naszej szkole polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:

  • fizycznej - ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych;
  • psychicznej - ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności;
  • społecznej - ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz ćwiczeniu umiejętności wypełniania ról społecznych;
  • aksjologicznej - ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości,
    w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia tożsamości narodowej.

Szkoła prowadzi systematyczną działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i profilaktyczną wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Działalność ta odbywać się będzie w formie pogadanek, zajęć warsztatowych, treningów umiejętności, debat, szkoleń, spektakli teatralnych, pikników, a także w innych postaciach uwzględniających wykorzystywanie aktywnych metod pracy.

 Zadania:

  • budowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia;
  • kształtowanie hierarchii systemu wartości, w którym zdrowie należy do jednych z najważniejszych wartości w życiu;
  • wzmacnianie wśród uczniów i wychowanków więzi ze szkołą oraz społecznością lokalną;
  • rozwijanie i wspieranie działalności charytatywnej;
  • kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole lub placówce, budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów i nauczycieli, a także nauczycieli, wychowawców i rodziców lub opiekunów, w tym wzmacnianie więzi z rówieśnikami oraz nauczycielami i wychowawcami;
  • udzielanie pomocy psychologiczno - pedagogicznej i wspieranie rodziców w wychowaniu dzieci.
  • Cele szczegółowe:

    Uczeń naszej szkoły:
    - jest życzliwy, dostrzega potrzeby drugiego człowieka,
    - udziela pomocy rówieśnikom,
    -  szanuje ludzi i respektuje ich prawa,
    -  jest tolerancyjny wobec drugiego człowieka,
    -  jest odpowiedzialny,
    -  potrafi rozwiązywać konflikty,
    -  potrafi sobie radzić z trudnymi uczuciami (złość, gniew, strach),
    -  jest asertywny,
    -  potrafi komunikować się z innymi, dyskutować, bronić i uzasadniać własny punkt widzenia,
    -  godnie reprezentuje szkołę na zewnątrz,
    - kieruje się miłością do Ojczyzny, poszanowaniem dla polskiego dziedzictwa kulturowego przy jednoczesnym otwarciu na kultury Europy i świata,
    -  czuje się bezpiecznie w swoim środowisku szkolnym,
    -  odróżnia dobro od zła,
    -  dba o higienę osobistą, estetykę ubioru, pomieszczeń,
    -  może rozwijać swoje zdolności i zainteresowania, być kreatywnym.

    Sylwetka absolwenta.

    Absolwent jest:
  • aktywny: posiada zainteresowania, pasje jest twórczy, kreatywny, wykazuje się samodzielnością, ciekawy świata, korzysta z różnych źródeł informacji, racjonalnie wykorzystuje narzędzia i technologie informatyczne.
  • odpowiedzialny: umie samodzielnie rozwiązywać problemy, podejmuje działania i przewiduje ich konsekwencje,
  • otwarty: potrafi uważnie słuchać, rozmawiać umie współpracować w grupie, prezentuje swój punkt widzenia i szanuje poglądy innych;
  • optymistą: pozytywnie patrzy na świat, lubi siebie i innych;
  • tolerancyjny: szanuje inne rasy i nacje oraz ich poglądy, jest wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka.
  • świadomy swoich praw i praw innych ludzi: zna swoją wartość, swoje prawa, zna i respektuje prawa innych.

Ceremoniał szkolny:

W szkole tradycyjnie obchodzone są uroczystości związane ze świętami państwowymi, lokalnymi i szkolnymi, a także religijnymi, w duchu patriotyzmu narodowego oraz poczuciu wspólnoty „małej ojczyzny”. W kalendarzu roku szkolnego 2024/2025 znajdują się uroczyste akademie, apele z okazji rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, pasowanie na ucznia, Dzień Edukacji Narodowej, Pasowanie na ucznia, Święto Niepodległości, Jasełka, Święto Konstytucji 3go maja, Dzień Patrona Szkoły. Podczas najważniejszych uroczystości obecny jest poczet sztandarowy.

  • Diagnoza sytuacji wychowawczej.

    Każdego roku przeprowadzana jest diagnoza środowiska, analizuje się potrzeby i zasoby szkoły z obszaru wychowania i profilaktyki w szkole na podstawie:
  1. badań ankietowych online skierowanych do uczniów, rodziców i nauczycieli w odniesieniu do treści profilaktycznych i wychowawczych, z uwzględnieniem czynników chroniących i czynników ryzyka,
  2. spostrzeżeń wychowawcy na temat klasy,
  3. obserwacji bieżących zachowań uczniów na terenie szkoły, analiza uwag wpisanych do dziennika,
  4. sprawozdań półrocznych opracowanych przez wychowawcę,
  5. analizy opinii i orzeczeń z poradni psychologiczno- pedagogicznych,
  6. rozmów z uczniami i ich rodzicami.

Analiza wyników badań na podstawie opisu diagnozy potrzeb według analizy czynników chroniących oraz czynników ryzyka występujących w szkole.

a) mocne strony szkoły:

  • wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa uczniów w szkole,
  • objęcie pomocą psychologiczno-pedagogiczną uczniów, nauczycieli i rodziców – dostępność pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy;
  • duże zaangażowanie nauczycieli w rozwój, życie szkoły i pracę dla ucznia;
  • współpraca szkoły ze środowiskiem lokalnym;
  • stała współpraca szkoły z rodzicami;
  • organizowanie zajęć pozalekcyjnych, w szczególności sportowych;
  • liczne działania w zakresie wolontariatu;
  • wystarczająca ilość pomieszczeń, jednozmianowość;
  • możliwość skorzystania ze stołówki szkolnej;
  • możliwość anonimowego zgłaszania problemów (skrzynka „Help me box”, ankiety);
  • organizowanie akcji/imprez profilaktycznych na terenie szkoły,
  • możliwość spędzania przerw oraz niektórych lekcji na świeżym powietrzu,
  • monitoring,
  • działania z zakresu edukacji zdrowotnej,
  • działania integracyjne,
  • duża aktywność samorządu szkolnego.

b) słabe strony szkoły:

  • hałas na przerwach i lekcjach;
  • przeciętna motywacja uczniów do nauki,
  • przeciążone plecaki uczniów,
  • trudność w egzekwowaniu regulaminów, procedur (np. korzystanie z telefonów komórkowych),
  • przypadki zachowań nietolerancyjnych,
  • przemoc słowna wśród uczniów.

c) czynniki chroniące:

  • zwiększenie atrakcyjności procesu nauczania przez wprowadzanie innowacji pedagogicznych;
  • dalsza ścisła współpraca ze środowiskiem lokalnym;
  • dbanie o przyjazny klimat w szkole;
  • dalsza współpraca z rodzicami uczniów;
  • dalsza współpraca z instytucjami wspierającymi szkołę;
  • uczestniczenie w programach i różnych projektach, w tym w roku szkolnym 2024/2025 oraz 2025/2026 udział w projekcie unijnym Wyrównujemy szanse w Szkole Podstawowej Nr 1 w Mierzęcicach;
  • promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia, rozwijania zainteresowań,
  • wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie,
  • psychoedukacja rodziców/opiekunów prawnych w zakresie wspierania dzieci oraz budowania z nimi zdrowych więzi.

d) czynniki ryzyka:

  • „zamykanie się” na stosowanie w pracy nowatorskich rozwiązań,
  • rosnąca liczba uczniów z problemami w różnych sferach,
  • zagrożenia cywilizacyjne (np. wojna, zaburzony system wartości, zagrożenia płynące z Internetu).
  • problemy w sferze rodzinnej (np. trudna sytuacja materialna, przemoc, uzależnienia),
  • trudności wychowawcze rodziców,
  • konflikty rodzinne.

W wyniku diagnozy przeprowadzonej we wrześniu 2024 i ewaluacji programu wychowawczo -profilaktycznego wyłoniono następujące obszary problemowe:

  • Rozbudzanie pasji, motywacji do nauki np.: poprzez ciekawe metody i narzędzia pracy,
  • Przeciwdziałanie agresji słownej, fizycznej i psychicznej,
  • Budowanie systemu wartości u dzieci, a w szczególności empatii i akceptacji dla różnic,
  • Zwracanie uwagi na kulturę osobistą, w tym na kulturę języka,
  • Konsekwentne egzekwowanie ustalonych w szkole norm i zasad zachowania, w tym używania telefonów komórkowych,
  • Zwracanie baczniejszej uwagi na samotność w tłumie i kształtowanie postawy tolerancji,
  • Pedagogizacja rodziców w zakresie rozwiązywania problemów wychowawczych oraz zdrowia psychicznego,
  • Integrowanie społeczności szkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów z doświadczeniem migracyjnym,
  • Motywowanie uczniów do kreatywnego myślenia,
  • Wdrażanie działań rozwijających umiejętności społeczne,
  • Szkolenia, pogadanki, warsztaty dla rodziców i uczniów na temat radzenia sobie z cyberprzemocą, używaniem napojów energetycznych i paleniem papierosów i e-papierosów.

Kryteria efektywności

  • Wszyscy uczniowie naszej szkoły są poddani oddziaływaniom tego programu.
  • Wszyscy nauczyciele realizują Program Wychowawczo - Profilaktyczny, a w szczególności nauczyciele wychowawcy uwzględniają jego treści podczas planowania i realizacji klasowych planów pracy.
  • Rodzice uczniów naszej szkoły znają i akceptują program oraz czynnie współpracują przy jego realizacji.

    Zadania i obowiązki podmiotów realizujących program.
  1. Dyrektor szkoły:
  • dba o prawidłowe funkcjonowanie szkoły, o poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły, o kształtowanie twórczej atmosfery pracy w szkole,
  • wspiera finansowo i organizacyjnie działania profilaktyczne w środowisku szkolnym,
  • stwarza warunki do prawidłowej realizacji Konwencji Praw Dziecka oraz umożliwia uczniom podtrzymywania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i religijnej,
  • nadzoruje realizację przez uczniów obowiązku szkolnego,
  • organizuje szkolenia dla nauczycieli,
  • dba o zapewnienie bezpieczeństwa na terenie szkoły;
  • organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną.
  1. Pedagog szkolny/Psycholog szkolny:
  • ma obowiązek niesienia wszechstronnej pomocy dzieciom,
  • ma obowiązek ścisłej współpracy z Policją, GOPS, Sądem dla Nieletnich, poradniami psych-pedagogicznymi,
  • diagnozuje problemy wychowawcze,
  • poprzez działania wychowawcze kształtuje wśród uczniów i rodziców świadomość prawną w zakresie ponoszenia konsekwencji za popełniony czyn,
  • współpracuje z rodzicami w zakresie działań profilaktycznych, wychowawczych, udziela porad i konsultacji rodzicom uczniów.
  1. Pedagog specjalny
  • Koordynuje organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz działania dotyczące uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
  • Współpracuje z nauczycielami, wychowawcami, ale także innymi specjalistami zatrudnionymi w szkole i w placówkach wspierających uczniów, ale także z rodzicami oraz uczniami.
  • Udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bezpośredniej pracy z uczniem.
  1. Nauczyciel:
  • ma obowiązek reagowania na przejawy u dzieci niedostosowania społecznego,
  • wspiera swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów,
  • udziela pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych, w oparciu o rozpoznane potrzeby uczniów,
  • odpowiada za zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole i poza jej terenem w czasie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i profilaktycznych;
  • świadczy pomoc psychologiczno - pedagogiczną w bieżącej pracy z uczniem;
  • stwarza warunki do uzupełniania ewentualnych braków w realizacji podstawy programowej powstałych w okresie zdalnego nauczania.
  1. Wychowawca klasy:
  • prowadzi we współdziałaniu z pedagogiem szkolnym szkolenia i konsultacje dla rodziców,
  • dąży w swojej pracy do integracji zespołu klasowego, sprawuje opiekę wychowawczą nad powierzonymi mu uczniami w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poprzez tworzenie warunków wspomagających ich rozwój i przygotowują uczniów do życia w rodzinie i w społeczeństwie,
  • poznaje warunki życia i nauki swoich wychowanków,
  • uczy pozytywnego myślenia i stawiania na sukces poprzez rozwijanie poczucia własnej wartości,
  • realizuje w toku pracy wychowawczej treści i cele programowe programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły,
  • koordynuje pomoc psychologiczno - pedagogiczną w swojej klasie;
  1. Zespół opiekuńczo- wychowawczy
  • analizuje i rozwiązuje bieżące problemy wychowawcze
  • ustala potrzeby w zakresie doskonalenia umiejętności wychowawczych nauczycieli, w tym rozpoczynających pracę w roli wychowawcy
  • przygotowuje analizy i sprawozdania w zakresie działalności wychowawczej i profilaktycznej szkoły
  • wymiana doświadczeń nauczycieli w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
  1. Doradca zawodowy
  • czuwa nad sprawnym przebiegiem realizacji programu doradztwa zawodowego,
  • systematycznie diagnozuje zapotrzebowania uczniów na działania związane z realizacją doradztwa zawodowego,
  • wspiera nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w realizacji działań doradczych,
  • prowadzi doradztwo indywidualne i grupowe (dla klas 7 i 8) dla uczniów,
  • prowadzi działalność edukacyjną oraz informacyjną dla opiekunów prawnych uczniów z zakresu doradztwa zawodowego.


 

  1. Rodzice
  • współdziałają z nauczycielami i wychowawcą w sprawach wychowania i kształcenia dzieci,
  • dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego swoich dzieci.
  • uczestniczą w wywiadówkach organizowanych przez szkołę
  • współtworzą szkolny program wychowawczo-profilaktyczny
  • angażują się w życie szkoły.
  1. Samorząd uczniowski
  • jest inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego uczniów szkoły, działalności sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniem z dyrektorem szkoły,
  • reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego,
  • propaguje ideę samorządności oraz wychowania w demokracji,
  • dba o dobre imię szkoły oraz wzbogaca jej tradycję,
  • podejmuje działania z zakresu wolontariatu.
  1. Pielęgniarka szkolna
  • Prowadzi działania związane z profilaktyką zdrowotną., fluoryzacja, itd., udziela pomocy w przypadku urazów lub złego samopoczucia uczniów.
  1. Pracownicy administracji i obsługi
  • Czuwają nad bezpieczeństwem uczniów.
  • Wspólnie z nauczycielami stwarzają w szkole przyjazny klimat
  1. Instytucje współpracujące:

Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Będzinie

Policja

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mierzęcicach

Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny w Będzinie

Sąd Rejonowy w Zawierciu

Inne instytucje wspierające szkołę w ramach działalności statutowej.

Standardy Ochrony Małoletnich - szkolna polityka ochrony uczniów przed krzywdzeniem.

Uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 18.03.2024 szkoła zatwierdziła Standardy Ochrony Małoletnich, które zawierają:

  • rozpoznanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia uczniów,
  • symptomy dziecka krzywdzonego,
  • procedury interwencji w przypadku krzywdzenia ucznia przez pracownika szkoły, osobę ze środowiska rodzinnego i rówieśników,
  • zasady bezpiecznych relacji personel szkoły – uczeń oraz uczeń-uczeń,
  • zasady ochrony danych osobowych ucznia,
  • zasady ochrony wizerunku ucznia,
  • zasady dostępu uczniów do Internetu.

Dokument Standardy Ochrony Małoletnich – szkolna polityka uczniów przed krzywdzeniem znajduje się w dokumentacji szkolnej i jest dostępny do wglądu w bibliotece szkolnej oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce „dokumenty”.

  

 

  • Treści i działania o charakterze wychowawczo – profilaktycznym dla uczniów klas I - III.

Zadania o charakterze wychowawczo- profilaktycznym

Sposoby realizacji zadań

Wzajemne poznanie się.

1. Uczniowie biorą udział w zabawach integrujących grupę lub zespół klasowy.

2. Udział w uroczystościach klasowych i szkolnych.

Rozwijanie zainteresowań i zdolności uczniów

1.Prowadzenie zajęć rozwijających talenty i pasje

 2.Indywidualna praca z uczniem wybitnie uzdolnionym przygotowanie go do konkursu, olimpiady.

3. Organizacja i uczestnictwo w różnego rodzaju konkursach, występach artystycznych.

4. Rozwijanie umiejętności uczniów z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

5. Organizacja zajęć ponadprogramowych

rozwijających uzdolnienia (w tym kół zainteresowań) w ramach projektu unijnego “Wyrównujemy szanse w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach”.

Poznanie reguł zachowania w miejscach publicznych.

1.Uczniowie stosują formy dobrego zachowania.

2. Biorą udział w imprezach kulturalnych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i dobrego zachowania.

Przeciwdziałanie agresji i przemocy utrudniające życie we współczesnym świecie.

1. Praca nad doskonalenie swojego charakteru i wyzbyciu się słabości.

2. Uczestnictwo w zajęciach mających na celu wyeliminowania niepożądanych zachowań.

3.Udział w warsztatach prowadzonych przez psychologów, terapeutów.

Bezpieczeństwo.

1.Nauczyciele zapoznają uczniów ze Statutem szkoły, regulaminami i procedurami obowiązującymi w szkole.

2. Organizacja pogadanek, zajęć warsztatowych dotyczących bezpieczeństwa przez przedstawicieli policji, nauczycieli.

3.Realizacja programu „Bezpieczna droga” przy współpracy z Policją.

4. Zapoznanie uczniów z telefonami alarmowymi, z zasadami pierwszej pomocy.

5. Zapoznanie z zasadami BHP na lekcjach.

Wdrażanie ucznia do samodzielności.

1. Uczestnictwo w pogadankach dotyczących samodzielności w wykonywaniu czynności samoobsługowych i pracy na lekcji.

2. Samodzielne korzystanie z biblioteki szkolnej -

uczniowie poznają zasoby i zachęcani są do czytelnictwa.

3.Samodzielnie korzystają ze stołówki szkolnej.

4.Uczestnictwo w pogadankach na temat przestrzegania higieny.

Tolerancja dla inności. Prawa dziecka.

1.Zapoznanie z prawami dziecka wynikającymi z Konwencji o Prawach Dziecka.

2. Poznanie obowiązków ucznia.
 3.  Nauczyciele uświadamiają dzieciom, do kogo mogą się zwrócić z prośbą o pomoc.

4. Uczestniczą w pogadankach na temat tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka.

Dbałość o dobry klimat w szkole.

Reagowanie na niesprawiedliwość i krzywdę drugiego człowieka.

1.Badanie samopoczucia ucznia w szkole rozmowy, wywiady, konsultacje.

2. Obserwacja zachowań na tle rówieśników.

3. Prowadzenie lekcji wychowawczych, warsztatów

4. Pogadanki z pedagogiem/psychologiem.

Kształtowanie postaw obywatelsko – patriotycznych.

1.Uczniowie kultywują tradycje związane z najbliższą okolicą, krajem: dożynki gminne, gminne uroczystości „złote gody”, piknik rodzinny, Dzień Babci i Dziadka, Jasełka.

2. Poznają symbole narodowe i europejskie.

3. Uczestniczą w uroczystościach o charakterze szkolnym i państwowym (Wieczór Pieśni Patriotycznych, Święto Odzyskania Niepodległości).

4.Poznają podstawowe wiadomości o patronie szkoły.

5. Wycieczki do miejsc Pamięci Narodowej.

Poznanie kultury rodzimej, zaznajomienie z kulturą regionu.

1.Uczestniczą w lekcjach wychowawczych

2.Uczestniczą w wycieczkach (w miarę możliwości)

3. Spotkania z ciekawymi ludźmi kultywującymi tradycje regionalne.

Propagowanie zdrowego stylu życia.

1.Praca na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, w akcjach prowadzonych przez szkołę.

2.Uczestnictwo w konkursach profilaktycznych.
 3. Kształcenie i wzmacnianie norm przeciwnych używaniu substancji psychoaktywnych wśród najmłodszych poprzez pogadanki.

4. Udział w Programie „Szklanka mleka” i „Owoce i warzywa w szkole”

5.  Przestrzeganie procedur dot. bezpiecznego zachowania podczas posiłków.

6. Uczymy się kreatywnego spędzania czasu wolnego bez komputera i telefonu.

7. Obchody Dnia Zdrowia Psychicznego (np. prace plastyczne, pogadanki na temat zdrowego stylu życia).

Eliminowanie napięć psychicznych spowodowanych

niepowodzeniami szkolnymi oraz trudnościami z powodu nieobecności uczniów w szkole

1.Organizacja zajęć: wspomagających,

zajęć rewalidacyjnych, logopedycznych, korekcyjno-kompensacyjnych, rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, w tym zajęć ponadprogramowych niwelujących i wyrównujących zdiagnozowane potrzeby w ramach projektu unijnego “Wyrównujemy szanse w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach” - zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze.

2. Indywidualne rozmowy z pedagogiem/psychologiem, pogadanki.

3. Współpraca z poradnią psychologiczno – pedagogiczną.

4. Analiza sytuacji emocjonalno-psychologicznej uczniów.

Pomoc rodzicom, nauczycielom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.

1.Bieżące informowanie rodziców o sytuacji dziecka w szkole i poza nią.

2. Dostarczenie aktualnych informacji rodzicom, nauczycielom, opiekunom na temat skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych i profilaktycznych poprzez spotkania ze specjalistami.

3.Indywidualne rozmowy z uczniem i rodzicem. 4.Konsultacje dla rodziców oraz szkolenia prowadzone przez terapeutów i psychologów.

5. Podejmowanie wspólnych inicjatyw w zakresie rozwiązywania trudności lub eliminowania zagrożeń.

6.Zapoznanie rodziców z Konwencją o Prawach Dziecka, Statutem Szkoły, Programem Profilaktyczno-Wychowawczym i regulaminami, procedurami.

6. Udostępnianie wykazu instytucji, gdzie można uzyskać pomoc specjalistyczną.

7. Doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie profilaktyki używania niebezpiecznych środków i substancji, a także norm rozwojowych i zaburzeń zdrowia psychicznego wieku rozwojowego poprzez uczestnictwo np. w radach szkoleniowych, kursach i szkoleniach.

8. Konsultacje z rodzicami i nauczycielami – udzielanie porad jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia i gdzie szukać pomocy.

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.

1.Ochrona ofiar przemocy: rozmowa z uczniem, konsultacje z rodzicami, w razie konieczności wszczęcie procedury „Niebieskiej karty”.

2. Współpraca z GKRPA oraz GOPS.

3. Przestrzeganie Standardów ochrony małoletnich.

Wprowadzanie elementów preorientacji zawodowej.

Wychowawcy:

-       określają mocne strony, predyspozycje, zainteresowania i uzdolnienia uczniów;

-       eksponują w trakcie bieżącej pracy z uczniami związki realizowanych treści nauczania z treściami programowymi doradztwa zawodowego;

-       realizują tematy z preorientacji zawodowej w trakcie zajęć.

  • Treści i działania o charakterze wychowawczo –profilaktycznym dla uczniów klas IV – VIII

Zadania o charakterze wychowawczo-profilaktycznym

Sposoby realizacji zadań

Rozwój osobowości ucznia.

1. Wspomaganie umiejętności samopoznania:

-  wykorzystywanie sytuacji szkolnych do treningu rozpoznawania własnych emocji, uczuć, mocnych i słabych stron,

-   wdrażanie do autorefleksji.

2. Stymulowanie rozwoju samoakceptacji i samokontroli:

-   kształtowanie umiejętności kontrolowania zachowania i panowania nad emocjami oraz kreowania własnego wizerunku,

-  wdrażanie do samooceny.

3. Umiejętność wykorzystania własnego potencjału:

-  motywowanie do nauki szkolnej (dzień liczby Pi)

-  rozbudzanie i poszerzanie zainteresowań uczniów (konkurs wiedzy – on-line, dzień tabliczki mnożenia),

-  stwarzanie warunków do realizowania działań

wynikających z zainteresowań,

- rozwijanie zdolności twórczego i kreatywnego myślenia,

-  kreowanie warunków sprzyjających rozwojowi

indywidualnych talentów i uzdolnień,

- pomoc w radzeniu sobie z własnymi

niedoskonałościami,

-   kształtowanie hierarchii wartości,

-  praca z uczniem zdolnym,

-   praca z uczniem o specjalnych potrzebach

edukacyjnych;

•        organizacja zajęć ponadprogramowych rozwijających uzdolnienia (w tym kół zainteresowań) w ramach projektu unijnego “Wyrównujemy szanse w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach”,

•        prezentowanie talentów na forum szkoły, gminy.

Wyposażenie ucznia w umiejętności niezbędne do współdziałania w zespole.

1. Zapoznanie uczniów z normami współżycia

społecznego poprzez:

-  promowanie zasad bezpiecznego i kulturalnego zachowania się,

-  poszanowanie praw i potrzeb innych,

2. Doskonalenie kompetencji emocjonalnych i społecznych poprzez:

-  promowanie empatycznej postawy wobec innych,

-  współpraca w zespołach,

-  realizacja projektów,

-  kształtowanie umiejętności efektywnego zachowania się w sytuacjach trudnych, konfliktowych, ryzykownych.

3. Eliminowanie zachowań agresywnych poprzez:

-  kształtowanie umiejętności konstruktywnego

rozwiązania konfliktów i zachowania się w sytuacji problemowej,

- rozpoznawanie i nazywanie zachowań agresywnych.

Przygotowanie do podejmowania i pełnienia ról społecznych i obywatelskich.

1. Realizowanie programu zajęć wychowania do życia w rodzinie uwzględniającego zagrożenia i wyzwania współczesnego świata.

1. Zapoznanie uczniów z dokumentami szkoły (Statut, regulaminy, procedury).

2. Wytworzenie potrzeby aktywnego udziału w życiu szkoły, stymulowanie postaw prospołecznych poprzez:

-  zachęcanie do aktywnego udziału w życiu szkoły,

-  poszanowanie mienia szkoły,

-  tworzenie zwyczajów i tradycji szkoły.

3.Przygotowanie do funkcjonowania w społeczeństwie - doradztwo zawodowe.

4.Praca Samorządu Uczniowskiego - działania Wolontariatu.

Nawiązanie współpracy międzynarodowej.

1.Współpraca ze szkołami poza granicami państwa w ramach programu Erasmus plus.

Cele programu:

·        poznanie systemu szkolnictwa w Finlandii oraz próba wcielenia wzorców fińskich w naszej szkole,

·        edukacja ekologiczna,

·        odpowiedzialne wdrożenie użycia sztucznej inteligencji w pracę szkoły,

·        poznanie nowatorskich metod nauczania przedmiotów ścisłych w połączeniu z przedmiotami artystycznymi.

2.Organizacja Europejskiego Dnia Języków Obcych.

Kształtowanie postaw patriotycznych.

1.Zapoznanie uczniów z historią wsi i rejonu,

znaczenie jego herbu, zabytkami, kulturą, itp.

2.Uczestnictwo w akademiach, apelach przygotowanych przez uczniów.

3.Kształtowanie tożsamości narodowej przy

jednoczesnym otwarciu na wartości kultury innych krajów.

4.Wykonanie okazjonalnych gazetek na holu szkoły.

5.Czynne uczestnictwo w obchodach „Dnia Patrona” oraz Święta Odzyskania Niepodległości.

6. Zajęcia z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa i proobronnej,

Kształtowanie postaw i nawyków

proekologicznych zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju

1.Zajęcia na lekcjach biologii, chemii, fizyki, konkursy przedmiotowe – kuratoryjne.

2.Uczestnictwo w konkursach związanych z tematyką ekologiczną.

3.Działania ekologiczne.

Systematyczne monitorowanie frekwencji uczniów na zajęciach szkolnych

1.Zapobieganie samowolnemu opuszczaniu zajęć lekcyjnych.
 2. Omawianie konsekwencji takich zachowań.

3. Analiza frekwencji, informowanie rodziców.

Likwidacja deficytów rozwojowych, w szczególności u dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym.

1.Organizacja zajęć wspomagających, logopedycznych, rewalidacyjnych, korekcyjno-kompensacyjnym, rozwijających umiejętności emocjonalno-społeczne, w tym zajęć ponadprogramowych niwelujących i wyrównujących zdiagnozowane potrzeby w ramach projektu unijnego “Wyrównujemy szanse w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach” - zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze.

 2. Indywidualne rozmowy z pedagogiem/psychologiem szkolnym (porady i konsultacje).
 3. Współpraca z poradnią psychologiczno - pedagogiczną.

Pomoc materialna dzieciom z rodzin o niskim statusie materialnym.

1.Współpraca z GOPS.

2. Pozyskanie sponsorów.

Pomoc rodzicom, nauczycielom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.

1.Bieżące informowanie rodziców o sytuacji dziecka w szkole i poza nią.

2. Indywidualne rozmowy z uczniem i rodzicem.

3.Konsultacje dla rodziców.

4.Zapoznanie rodziców z Konwencją o Prawach Dziecka, Statutem Szkoły, Standardami ochrony małoletnich, Programem profilaktyczno-wychowawczo i regulaminami,

procedurami.

5.Doskonalenie kompetencji nauczycieli i

wychowawców w zakresie profilaktyki używania

niebezpiecznych środków i substancji, a także norm rozwojowych i zaburzeń zdrowia psychicznego wieku rozwojowego poprzez uczestnictwo formach doskonalenia: kursach, szkoleniach.

6. Dostarczenie aktualnych informacji rodzicom,

nauczycielom, opiekunom na temat skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych i profilaktycznych poprzez spotkania ze specjalistami.

7. Konsultacje z rodzicami i nauczycielami – udzielanie porad jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Integrowanie działań wychowawczych szkoły i rodziny.

1.Spotkania rodziców z wychowawcami na zebraniach i indywidualnych konsultacjach.

2.Udział rodziców w organizowanych przez szkołę uroczystościach i imprezach szkolnych (w miarę możliwości).

Zdrowy styl życia.

1.Pogadanki na tematy zdrowia i zdrowego trybu życia na godzinach wychowawczych i zajęciach edukacyjnych. W miarę potrzeb, przypominanie uczniom o procedurach obowiązujących w czasie pandemii.

2.Wdrażanie informacji o higienie ciała, racjonalnym odżywianiu się.

3.Organizacja Pikniku rodzinno-profilaktycznego.

4.Rozwijanie tężyzny fizycznej, szczególnie na lekcjach wychowania fizycznego.

6.Dbałość o czystość, ład i estetykę otoczenia.

7. Realizacja zagadnień promujących zdrowie.

8.Organizacja konkursów wiedzy, plastycznych

dotyczących promocji zdrowia.

9. Organizacja Dnia Zdrowia Psychicznego.

10.Doskonalenie kompetencji nauczycieli

i wychowawców w zakresie profilaktyki uzależnień w formie szkoleń i kursów.

Profilaktyka zagrożeń.

1.Środki i substancje psychoaktywne:

-  diagnoza środowiska ucznia,

-  wyposażenie uczniów, rodziców i nauczycieli w wiedzę o uzależnieniach i możliwościach szukania pomocy w sytuacji sięgania po narkotyki, dopalacze, alkohol, nikotynę, w tym kontynuacja innowacji “Unplugged”,

-  bieżące informowanie rodziców/prawnych

opiekunów o widocznej zmianie w zachowaniu dziecka, o swoich sugestiach i spostrzeżeniach.

2. Agresja, przemoc psychiczna, zachowanie

dyskryminacyjne, cyberprzemoc:
 -  systematyczna edukacja uczniów w zakresie radzenia sobie z własnymi trudnymi uczuciami oraz w zakresie ochrony przed agresją, przemocą,

-  zapoznanie uczniów ze zbiorem zasad i norm

obowiązujących w szkole,

-   pogadanki, lekcje wychowawcze,

- debata i prelekcje na temat cyberprzemocy, nałogów i bezpieczeństwa,

 -  stała współpraca z pracownikami szkoły w zakresie zaobserwowanych negatywnych zachowań uczniów,

-  reagowanie na wszystkie niepożądane zachowania uczniów,

-  spotkania z przedstawicielami Policji dotyczące odpowiedzialności nieletnich,

- organizacja Dnia Bezpiecznego Internetu.

3. Ukształtowanie pożądanych społecznie postaw wobec zagrożeń cywilizacyjnych poprzez:

-  propagowanie wiadomości dotyczących zagrożeń cywilizacyjnych (terroryzm, głód, choroby, wojna),

-   jak sobie radzić i gdzie szukać pomocy,

- omawianie zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu, ujawnienia danych osobowych.

4. Kontynuacja pomocy w postaci skrzynki: „Help me box”.

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.

1. Diagnoza środowiska:

- wczesne wykrywanie form przemocy wśród uczniów,

-  ochrona ofiar przemocy: rozmowy z uczniem,

konsultacje z rodzicami, w razie konieczności wszczęcie procedury „Niebieskiej Karty”.

2. Współpraca z instytucjami udzielającymi pomocy i wsparcia:

- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów alkoholowych,

- udział w zespołach interdyscyplinarnych.

3 Pogłębianie wiedzy pedagogicznej w zakresie

problematyki przemocy, uczestnictwo w szkoleniach.

4. Ulotki informacyjne w zakresie możliwości pomocy ofiarom przemocy.

5. Realizacja założeń zawartych w Standardach ochrony małoletnich.

Kształtowanie aktywnej postawy wobec przyszłej pracy zawodowej

1.Rozwijanie umiejętności rozpoznawania własnych uzdolnień (koła zainteresowań).

2.Zajęcia z doradcą zawodowym dla klas 7 i 8.

3. Spotkania z ludźmi o interesujących uczniów profesjach.

4. Współpraca doradcy zawodowego, psychologa, pedagoga szkolnego i wychowawców z opiekunami prawnymi uczniów w planowaniu ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej ich dzieci.

5. Eksponowanie przez nauczycieli w trakcie bieżącej pracy z uczniami związków realizowanych treści nauczania z treściami programowymi doradztwa zawodowego

6. Realizowanie przez nauczycieli wychowawców tematów z doradztwa zawodowego na godzinach wychowawczych.

7. Zapoznawanie uczniów z możliwościami lokalnego rynku pracy, w tym wycieczki zawodoznawcze (w miarę możliwości).

                          

  • Zasady ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego:

    Ewaluacja programu polega na systematycznym gromadzeniu informacji na temat prowadzonych działań, w celu ich modyfikacji i podnoszenia skuteczności programu wychowawczo-profilaktycznego. Ewaluacja przeprowadzona jest poprzez:
    - obserwację zachowań uczniów i zachodzących w tym zakresie zmian,
    - analizę dokumentacji,
    - przeprowadzanych ankiet wśród uczniów, rodziców i nauczycieli,
    - rozmowy z rodzicami i uczniami,
    - wymianę spostrzeżeń w zespołach wychowawców i nauczycieli.

 

* * * * * *