Uwaga! Niniejszy regulamin obowiązuje od 15 lutego 2022 roku.
REGULAMIN
ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W MIERZĘCICACH
POSTANOWIENIA OGÓLNE
Zasady naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zwanego dalej „Funduszem” i zasady gospodarowania jego środkami określają przepisy:
1) Ustawa z dnia 15 kwietnia 2021 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ( U. z 2021 r., poz. 746);
2) Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 marca 2009 r. w sprawie ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2009 r. nr 43, poz.349);
3) Ustawa z dnia 17 stycznia 2019 roku o związkach zawodowych (Dz.U. z 2019 r., poz.263);
4) Ustawa z dnia 06 września 2021 r. – Karta Nauczyciela ( Dz.U. z 2021 r., poz. 1762 ).
§1
W Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach, określanego dalej jako „Szkoła”, tworzy się Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
§2
- Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, określany dalej jako „Fundusz”, tworzy się z odpisów w wysokości:
1) 110% kwoty bazowej określanej dla pracowników państwowej sfery budżetowej corocznie w ustawie budżetowej - dla nauczycieli,
2) 5% pobieranych rent i emerytur - dla nauczycieli będących emerytami i rencistami,
3) 37,5 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na jednego zatrudnionego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego jeśli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą-dla pozostałych pracowników.
- Środki Funduszu zwiększane są o:
1) odsetki bankowe,
2) darowizny i wpłaty osób fizycznych i prawnych,
3) wpływy z oprocentowania pożyczek udzielonych na cele mieszkaniowe,
4) wpływy z opłat pobieranych od osób korzystających z działalności socjalnej.
§3
- Środki Funduszu gromadzone są na rachunku bankowym BS Mierzęcice 50 859 10007 0380 0446 0002.
- Środki, o których mowa w § 2 ust. 1 przekazywane są na rachunek bankowy wymieniony w ust. 1, w następujących terminach:
1) 75% odpisu – do dnia 31 maja danego roku kalendarzowego,
2) 25% odpisu - do dnia 30 września danego roku kalendarzowego.
§4
- Środki Funduszu przeznaczone są na następujące świadczenia i inne cele:
1) Dofinansowanie wypoczynku w następujących formach:
- świadczenie urlopowe dla nauczycieli, zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela art. 53 ust. 1a,
- dofinansowanie wypoczynku pracowników i ich rodzin zorganizowanego we własnym zakresie,
- dofinansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży
- dofinansowanie wypoczynku zorganizowanego pracowników i ich rodzin w miarę posiadanych środków,
- dofinansowanie raz w całym cyklu nauki zorganizowanego wypoczynku dzieci w formie tzw. Zielonej szkoły“
Z dofinansowania do wypoczynku, wypoczynku dzieci i młodzieży, osoba uprawniona może korzystać tylko raz w roku.
- Zwrotną i bezzwrotną pomoc na cele mieszkaniowe.
- Zapomogi finansowe i losowe.
- Pomoc rzeczowa (lub ekwiwalent pieniężny), paczki lub ekwiwalent pieniężny dla dzieci do 14 roku życia oraz w miarę posiadanych środków pracodawca może przyznać świadczenia świąteczne wszystkim uprawnionym na ich wnioski.
- Działalność kulturalno-oświatową, wycieczki turystyczno-krajoznawcze i wypoczynek w dni wolne od pracy organizowany przez pracodawcę.
- Dofinansowanie do przedszkola/żłobka
2) Pomoc mieszkaniowa w formie pożyczki mieszkaniowej w wysokości: do 5000,00 zł na remont mieszkania lub domu. Szczegółowe warunki udzielania pomocy na cele mieszkaniowe ustalone są w umowie zawartej ze świadczeniobiorcą (załącznik nr 2).
§5
- Osoby uprawnione mogą ubiegać się o pożyczkę na cele mieszkaniowe z Funduszu raz na dwa lata.
- Pożyczki na cele mieszkaniowe są oprocentowane w wysokości 2 % w skali roku, a spłata ich nie może przekroczyć 2 lat od daty jej przyznania.
- Niespłacona kwota pożyczki podlega umorzeniu z chwilą śmierci pożyczkobiorcy.
- W uzasadnionej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pożyczkobiorcy spłata pożyczki może być okresowo zawieszona, ale nie dłużej niż na 6 miesięcy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach może zostać umorzona w całości lub części, pod warunkiem spłacenia co najmniej połowy kwoty pożyczki.
§6
- Osoby uprawnione mogą ubiegać się o pożyczkę na cele mieszkaniowe z Funduszu raz na dwa lata.
- Pożyczki na cele mieszkaniowe są oprocentowane w wysokości 2 % w skali roku, a spłata ich nie może przekroczyć 2 lat od daty jej przyznania.
- Niespłacona kwota pożyczki podlega umorzeniu z chwilą śmierci pożyczkobiorcy.
- W uzasadnionej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pożyczkobiorcy spłata pożyczki może być okresowo zawieszona, ale nie dłużej niż na 6 miesięcy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach może zostać umorzona w całości lub części, pod warunkiem spłacenia co najmniej połowy kwoty pożyczki.
§7
- Świadczenia przyznawane z funduszu nie są świadczeniami należnymi i nie mają charakteru roszczeniowego. Wyjątek stanowią świadczenia urlopowe dla nauczycieli, które są świadczeniami obligatoryjnymi nie mającymi związku z sytuacją materialną nauczyciela.
- Wysokość świadczeń jest zależna od dochodu i określa je załącznik nr 1.
- Dyrektor lub wicedyrektor przyznaje świadczenia oraz środki na inne cele przewidziane niniejszym Regulaminem, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi działającymi w szkole.
- Decyzja pracodawcy dotycząca rozpatrzenia wniosku jest ostateczna.
- W razie odmownego załatwienia wniosku Dyrektor Szkoły lub wicedyrektor może, na prośbę wnioskodawcy podać osobie uprawnionej przyczyny odmowy. Osoba ta może w terminie 14 dni od dnia otrzymania powiadomienia wystąpić z pisemnym wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.
§8
- Uprawnionymi do korzystania ze środków Funduszu są:
1) pracownicy i ich rodziny,
2) emeryci i renciści oraz osoby przebywające na świadczeniu kompensacyjnym, emeryturze pomostowej – byli pracownicy Gimnazjum w Mierzęcicach oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach i ich rodziny.
3) małżonek po zmarłym pracowniku uprawniony do renty rodzinnej.
- Członkami rodziny w rozumieniu ust. 1 są małżonek pracownika, a także dzieci pracownika, w tym przysposobione oraz dzieci innych osób poddane ich prawnej opiece – także pełnoletnie jeżeli uczą się lub studiują w systemie stacjonarnym i nie osiągają własnych dochodów, nie dłużej jednak niż do 25 roku życia.
- W razie zbiegu uprawnień i braku możliwości przyznania świadczeń wszystkim uprawnionym, pierwszeństwo w korzystaniu ze środków Funduszu przysługuje:
1) posiadającym rodziny wielodzietne,
2) mającym dzieci specjalnej troski,
3) o najniższych dochodach.
§9
- Wniosek o świadczenie z Funduszu składa zainteresowana osoba uprawniona lub członek jej rodziny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, za tę osobę, Dyrektor Szkoły lub wicedyrektor, przedstawiciel organizacji związkowej lub inny członek ZFŚS.
- Wniosek powinien zawierać:
1) wskazanie rodzaju świadczenia,
2) opis okoliczności będących powodem starania się o przyznanie świadczenia, potwierdzonych, w miarę możliwości, stosownymi zaświadczeniami.
- Osoby uprawnione do korzystania ze świadczeń ZFŚS składają oświadczenia o dochodach za ubiegły rok pomniejszony o podatek dochodowy od osób fizycznych, składkę na ubezpieczenie zdrowotne , składki na ubezpieczenie społeczne wszystkich członków rodziny prowadzących wspólne gospodarstwo domowe do dnia 31 marca danego roku wg załącznia nr 3.
- Oświadczenia złożone w roku bieżącym tracą swoją ważność z dniem 31 marca następnego roku kalendarzowego (z wyłączeniem przypadków nagłego, drastycznego pogorszenia się sytuacji materialnej, finansowej i rodzinnej).
- Nie złożenie oświadczenia skutkuje zakwalifikowaniem osoby uprawnionej do grupy o najwyższych dochodach.
§10
- Działalność socjalna prowadzona jest w oparciu o roczny plan dochodów i wydatków działalności socjalnej, sporządzony przez pracodawcę w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi w terminie do 28 lutego każdego roku.
- Środkami Funduszu administruje Dyrektor Szkoły.
§11
Sprawy nie zawarte w niniejszym regulaminie regulują odrębne przepisy.
§12
Traci moc dotychczasowy Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
§13
Regulamin wchodzi w życie w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, z dniem 15.02.2022 r.