Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

 • Lab pszysz

  #LaboratoriaPrzyszlosci 

  Laboratorium przyszłości zajęcia w Szkole Podstawowej nr 1 Mierzęcice

    Od września w Szkole Podstawowej nr 1 Mierzęcice uczniowie kontynuowali zajęcia w ramach programu Laboratorium przyszłości. Nasza placówka postawiła w tym projekcie na naukę podstawowych umiejętności przydatnych w życiu każdego człowieka takich jak gotowanie, szycie czy umiejętność posługiwania się nowoczesnymi urządzeniami informatycznymi. Szczególnie zajęcia w specjalnie przystosowanej dla potrzeb programu kuchni cieszą się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. I nie ma się co dziwić pod opieką nauczycieli nasi uczniowie już od pierwszych klas zdobywają bardzo cenne umiejętności począwszy od wykonania kolorowych, zdrowych kanapek poprzez poznanie zasad użytkowania  sprzętów dużego i małego AGD zgodnie z zasadami BHP, a na najwymyślniejszych potrawach kończąc. Już we wrześniu najmłodsi uczniowie przygotowywali w tym roku pierwsze sałatki zdobywając umiejętności nie tylko tworzenia zdrowych przekąsek ale także uczyli się bezpiecznie posługiwać nożem i dbać o czystość na swoim stanowisku pracy. W październiku w ruch poszły stolnice i wałki, a także piecyki. Uczniowie pod bacznym okiem nauczyciela nauczyli się przygotowywać i wypiekać bułeczki drożdżowe. Ponadto miesiąc październik stał pod znakiem pysznych naleśników, które uczniowie przygotowywali ze swoim ulubionym nadzieniem, na talerzach było bardzo kolorowo i smacznie. Także w październiku powstały w naszej pracowni pierwsze w tym roku szkolnym babeczki czekoladowe i gofry. W listopadzie uczniowie kontynuowali swoją przygodę z pieczeniem tym razem ślimaczków z ciasta drożdżowego z serem i szynką. Klasy młodsze z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowego Śniadania uczyli się przygotowywać smaczne i zdrowe kanapki. A nasza grupa kucharzy tarła ziemniaki i smażyła z nich pierwsze w życiu placki. Grudzień to już tradycyjnie w naszej pracowni przygotowywanie, pieczenie i ozdabianie pierniczków. Ponadto uczniowie przygotowywali ciasto na pizzę i oczywiście samą pizzę z ulubionych składników. W styczniu uczniowie kontynuowali przygodę z włoską kuchnią przygotowując różne rodzaje spaghetti. W ruch poszły również tostery w których powstawały najróżniejsze tosty.

    Wykorzystując zasoby Laboratorium przyszłości w pierwszym półroczu uczniowie nabywali także umiejętności szycia, od najprostszych elementów takich jak nawlekanie nitki i wiązanie supełka po bardziej zaawansowane poznawanie zasad szycia od fastrygowania do różnych rodzajów ściegów. Na lekcjach techniki powstawały pokrowce na telefony, poduszki, uczniowie uczyli się przyszywać guziki. Korzystając z klei na gorąco tworzyli niezapomniane prace zarówno na lekcjach techniki jak i na konkursy i tak powstawały roboty, jesienne obrazki i prace związane z ruchem drogowym.

    Młodzi adepci techniki na zajęciach informatyki doskonalili swoje umiejętności w zakresie projektowania i drukowania z wykorzystaniem drukarki 3D i tak powstały projekty figur geometrycznych. Ponadto na zajęciach dodatkowych uczniowie programowali roboty mBot pozyskane z programu Laboratoria przyszłości. Zapoznawali się ze sposobami działania czujników odległości oraz czujników kolorów. Programowali również roboty z użyciem ścieżki ruchu, najwięcej emocji wzbudzały „tańczące roboty”.

    Na lekcjach biologii i przyrody uczniowie naszej szkoły wykorzystywali również mikroskopy. Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, umożliwiły obserwację detali, których nie można dostrzec bez takiego sprzętu. Poprzez mikroskopowanie uczestnicy mogli rozwijać umiejętności obserwacji, interpretacji danych oraz zdobywać wiedzę na temat struktury i funkcji mikroorganizmów oraz tkanek.

    Podczas akademii szkolnych, zawodów sportowych wykorzystywaliśmy również aparat fotograficzny oraz kamerę w celu rejestrowania ważnych dla szkoły uroczystości.

    Już drugi rok możemy się przekonać, że dzięki pozyskanym z projektu Laboratoria przyszłości sprzętowi oraz materiałom uczniowie naszej placówki mogą się nie tylko świetnie bawić ale i uczyć nowych przydatnych w życiu codziennym umiejętności.

   

   

  * * * * * *

   

* * * * * *