Aktualności:

Najnowsze artykuły z życia szkoły:

• Bicie rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo- oddechowej.

20241016 122132  Resuscytacja krążeniowo- oddechowa (RKO) to kluczowy element pierwszej pomocy, którego celem jest przywrócenie naturalnej funkcji krążeniowej i oddechowej u osób, które utraciły te zdolności. Co roku w wielu krajach organizowane są wydarzenia mające na celu poprawę świadomości na temat RKO oraz bicia rekordów w liczbie osób wykonujących tę procedurę jednocześnie. W Polsce tym zagadnieniem zajmuje się program „Ratujemy i uczymy ratować”, którego uczestnikiem jest nasza szkoła.

Głównym jego celem jest poznanie przez uczniów zasad pierwszej pomocy oraz doskonalenie umiejętności podejmowania przez nich, jako świadków zdarzenia działań ratujących życie. Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie, powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

16 października 2024r. w naszej szkole zostało przeprowadzone bicie rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo- oddechowej, które jest częścią programu. Najpierw uczniowie zostali zaznajomieni poprzez filmy edukacyjne z zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Następnie zadaniem każdego z uczestników było wykonanie co najmniej dwóch cykli RKO. Do akcji o godz. 12.00 przystąpiło łącznie 120 uczniów naszej szkoły!

Bicie rekordów w resuscytacji to nie tylko próbka ludzkiej solidarności i chęci działania w obliczu tragedii. To również sposób na podkreślenie znaczenia edukacji w zakresie pierwszej pomocy. Każda osoba, która nauczy się RKO, ma potencjał, aby uratować życie. Dlatego warto angażować się w te inicjatywy i korzystać z okazji do nauki oraz praktyki.

Pamiętajmy, że każdy z nas może stać się bohaterem w krytycznym momencie, a wiedza o ratowaniu życia to umiejętność, która nigdy nie wyjdzie z mody.

DZIĘKUJEMY  WSZYSTKIM UCZESTNIKOM I … SPOTKAJMY SIĘ ZA ROK!