w Mierzęcicach

Let's revive disappearing crafts of Europe together erasmus logo

Konto FB projektu

Konto eTwinning projektu

etwinning 1

erasmus mini

Glina

Ulotka >>>

Bądźcie z nami na bieżąco na: Facebook logo

• Zawód zduna

IMG20211210124127  W ramach projektu LET’S REVIVE DISSAPEARING CRAFTS OF EUROPE TOGETHER! programu Erasmus+ uczniowie naszej szkoły w grudniu poznali zawód zduna.
      Dowiedzieli się, na czym polega praca zduna i nie jest już dla nich tajemnicą, czym zajmuje się ten rzemieślnik. Wiedzą, że dawniej każdy budynek, każde mieszkanie musiało być ogrzewane za pomocą urządzeń wykonanych przez zduna. Piece te służyły również do przygotowywania posiłków, a także, co dzisiaj wydaje się wielu osobom nieprawdopodobne, jako miejsce do spania, na którym w okresie zimowym było najcieplej.
      Dzisiaj zdun zajmuje się budową, naprawą oraz rozbiórką pieców kaflowych, kuchennych oraz kominków w budynkach, a także grilli ogrodowych i wędzarni w przestrzeni zewnętrznej.
      Częścią zasadniczą warsztatów było wykonanie zadania związanego z tym zawodem. Postanowiono, że powstanie świąteczny kominek. Przygotowano kartony, tapetę, kleje, taśmy klejące i inne materiały niezbędne do wykonania pracy. Podzielono zadania i każda grupa zajęła się swoją pracą. Jedni uczniowie wykonali projekt kominka, inni okleili kartony tapetą, jeszcze inni zrobili elementy dekoracji. Ostatnia grupa była odpowiedzialna za przygotowanie miejsca, w którym kominek miał ostatecznie stanąć.
      W ten sposób powstał w naszej szkole przytulny świąteczny kącik.

IMG20211210124127

Zawód zduna

15 Gru, 2021 Marek.Zawadzki
Zawód zduna W ramach projektu LET’S REVIVE DISSAPEARING CRAFTS OF EUROPE TOGETHER!…