Erasmus YABLogo Erasmusa

Glina

Ulotka >>>

• Erasmus + - nauczyciele SP nr 1 w Palermo

20230421 124306  Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach mieli okazję spędzić 5 dni w Palermo na słonecznej Sycylii, największej wyspie położonej na Morzu Śródziemnym. Program ,,Erasmus+ Let’s revive disappearing crafts of Europe together!” umożliwił zorganizowanie wyjazdu w dniach 17-22 kwietnia, bieżącego roku. Placówkę reprezentowali dyrektor szkoły - p. Paulina Niegowska, koordynator projektu p. Maria Śliż oraz nauczyciel języka angielskiego p. Joanna Wołowiec. Oprócz polskiej delegacji szkołę odwiedzili przedstawiciele szkół partnerskich z Cypru, Grecji, Słowacji i Rumunii.

W czasie wyjazdu realizowany był program kulturowy dotyczący poznania historii, kultury, sztuki oraz starych zawodów Sycylii. Niepowtarzalną okazją było również smakowanie regionalnych sycylijskich potraw, takich jak cassata siciliana, arancini, canollo siciliano,pasta alla norma, sfincione – pizza sycylijska, ciastka Św. Agaty oraz ryby i frutti di mare.

Pierwszego dnia  nauczyciele wizytowali zagraniczną placówkę w Palermo, obserwując pracę uczniów podczas zajęć dydaktycznych, warsztatów edukacyjnych oraz mieli możliwość lepiej poznać działalność szkoły. Jeszcze tego samego dnia wszyscy partnerzy zwiedzili Sycylijskie Muzeum Entograficzne Giuseppe Pitre w Palermo. Muzeum zostało założone w 1909 r i posiada bogatą bibliotekę zawierająca ponad 30000 woluminów i dostarcza wielu rodzajów dokumentacji na temat sycylijskiej kultury, tradycji i folkloru. Pierwszy dzień zakończył się wizytą w urokliwej przybrzeżnej dzielnicy Mondello, słynącej z długiej piaszczystej plaży.

Drugi dzień stanowiły warsztaty wyjazdowe, podczas których nauczyciele mieli możliwość poznać pracę rzemieślnika wykonującego tradycyjne wózki oraz samodzielnie pod okiem specjalisty wykonać pracę artystyczną.  Tego dnia również jednym z głównych punktów programu delegacji z Polski na włoskiej wyspie była wizyta w Villa Palagonia, barokowej willi z XVIII wieku. To niezwykła budowla położona w miejscowości Bagheria, której budowa rozpoczęła się już w 1715 r. Tego samego dnia  nauczyciele mogli również zgłębić wiedzę dotyczącą  historii i kultury miasta udając się na spacer z przewodnikiem po pięknym i malowniczym Palermo.

Kolejny trzeci  dzień upłynął na wizycie w zamku Carini na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego  oraz Muzeum Puppets. Po zwiedzeniu pięknego zamku oraz obejrzeniu rozciągającej się z wyżyn zamku zapierającej dech panoramy na okolicę Carinii nauczyciele udali się do Muzeum Puppets. Warto podkreślić, iż jednym ze składników kultury i historii Sycylii jest tradycyjna sycylijska sztuka teatralna. Opera dei Pupi, ogłoszona przez UNESCO arcydziełem ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości w 2001r. Nauczyciele wszystkich szkół partnerskich mieli możliwość poznać ją, zwiedzając muzeum  lalek Antonio Pasqualino w Palermo.

Wyjazd zakończył się otrzymaniem certyfikatu obecności oraz uroczystym pożegnaniem. Wizyta była współfinansowana w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Wyjazd zaowocował zdobyciem nowych doświadczeń, wiedzy i umiejętności oraz możliwością podniesienia kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego.