Warsztaty językowe „Euroweek 2024"

IMG 20240421 195637  W dniach 18-22 kwietnia 2024 roku uczniowie klas 5a, 5b, 7a, 7b wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach językowych „Euroweek 2024”, które odbyły się w malowniczo położonej miejscowości Różanka w Kotlinie Kłodzkiej. Wyjazd był okazją do szlifowania języka angielskiego w praktyce, sprawdzenia siebie w różnych sytuacjach dnia codziennego, poznania innych kultur, państw oraz kreatywnej współpracy i zabawy z rówieśnikami z Tychów oraz Szczecina. Nad sprawnym przebiegiem warsztatów czuwała anglistka Pani Joanna Wołowiec, która już po raz kolejny zorganizowała młodzieży niepowtarzalną szansę na rozwijanie swoich umiejętności językowych, pod okiem doświadczonych wolontariuszy z Peru, Indii, Zimbabwe oraz Gruzji.

Tea, Ali, Lizzy i Dani przez cztery dni stworzyli niezapomnianą atmosferę, dzięki której godziny spędzone na warsztatach były pełne nauki, humoru oraz dobrej zabawy. Każdego dnia uczniowie pracowali w grupach, przygotowując się do warsztatów, prezentując swoje niesamowite pomysły, pasję do nauki języka oraz zaangażowanie! Efekty ich pracy były nagradzane gromkimi brawami oraz uśmiechem. Nikt nie zapomni słynnych powiedzonek… „guys”, „besties”, życzliwości oraz gestów i znaków, które towarzyszyły każdemu naszemu spotkaniu.  A jeśli zapytacie czy warto było pojechać odpowiemy: warto inwestować w siebie i sięgać po marzenia! Oto, co zapamiętamy i czym chcieliśmy się podzielić z tymi, których warsztaty ominęły...

Zawsze atmosferę miejsca tworzą niesamowici ludzie, a my mięliśmy okazję doświadczyć warsztatów językowych z prawdziwego zdarzenia! Rozmówki w języku angielskim, przełamywanie własnych barier i ograniczeń, siedzących tylko i wyłącznie w naszej głowie dodały naszym uczniom skrzydeł, pewności siebie i poczucia, że możemy niemal wszystko. Młodzież na zajęciach spisała się świetnie, wykazała się ogromną kreatywnością, dystansem do siebie i humorem. I chociaż bywało, że nie dawała opiekunom spać, wszyscy wyjechaliśmy w poczuciu, że warto się uczyć, podejmować wysiłek, przełamywać własny lęk i sięgać po swoje marzenia.

Pogoda nas nie rozpieszczała i przez te kilka dni doświadczyliśmy niemal wszystkiego…od deszczu, po opady śniegu, gradu, mroźne wiatry. Mimo tego udało nam się zobaczyć ruiny zamku Szczerbiec, uczestniczyć w mszy świętej w pięknym kościele w Różance oraz zwiedzić lokalny sklepik. Na terenie kościoła widzieliśmy unikatową kapliczkę z początku XVII wieku oraz pamiątkową tablicę, pochodzącą z czasów I wojny światowej osób, tzw. Sybiraków wywiezionych wgłąb Rosji w 1917 roku. To część naszej  historii i nostalgiczne momenty są wpisane w nasze codzienne życie, a dzięki pielęgnowaniu dziedzictwa kulturowego i dbaniu o takie miejsca pamięć o tych wydarzeniach i ludziach nigdy nie zginie.

Nie samymi warsztatami jednak człowiek żyje i bardzo ważną częścią naszego wyjazdu była kuchnia, a dokładniej jadalnia, gdzie Panie z obsługi przygotowywały dla nas smaczne i wartościowe posiłki ze świeżych i zdrowych produktów. Każdy z nas miał okazję do popróbowania nowych rzeczy i skomponowania własnego talerza tak, aby mieć siłę do nauki języka. Śniadania, obiady i kolacje były kolorowe, smaczne i urozmaicone. Ogromną popularnością cieszyły się racuchy z konfiturą, zapieksy, ziemniaczki zasmażane i kolorowe sałatki. Dziękujemy też za pyszne pierogi, lokalny biały ser oraz ziółka (rumianek, melisa, mięta), które namiętnie parzyliśmy wieczorową porą. Wieczorami odbywały się też dyskoteki, spotkania w ramach wymiany szkół, a nawet udało nam się obejrzeć niemal do końca mecz el clasico FC Barcelona - Real Madryt.

Podczas warsztatów aktywnie uczestniczyliśmy w projektach: były parodie filmów, scenki z życia wzięte oraz różnego rodzaju prezentacje. Każdy z prowadzących pokazał nam swój kraj, piękno przyrody, kulturę, tradycję oraz nauczył kilku słów w danym języku. Oczywiście uczyli się też polskiego i „się ma” czy „essa” już nie będą dla nich żadną tajemnicą!

Te dni pokazały, że świat stoi przed nami otworem, warto słuchać, współpracować, warto dzielić się doświadczeniem i rozmawiać. Nawet jeśli na początku jest trudno, coś nam nie wychodzi, to powiedzenie „trening czyni mistrza” jest najlepszą maksymą, którą każdy z nas powinien stosować w swoim życiu. Dziękujemy za możliwość poznania wspaniałych ludzi, za energię którą nam przekazali, za wsparcie i życzliwość naszych opiekunów, za każdy dzień pełen wrażeń, uśmiechu i radości spędzonych na warsztatach w Różance. Obiecujemy, że będziemy rozwijać zdobyte umiejętności i otwierać się na różnorodność świata! Euroweek 2024 było wspaniale!