Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to święto ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego, którego celem jest zwrócenie uwagi na konieczność zadbania o dobrostan psychiczny. Tegoroczne obchody święta odbywają się pod hasłem:

“Zdrowie dla wszystkich”

Warto zwrócić uwagę na to, że zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty – chwile, kiedy jest nam ciężko i trudno poradzić nam sobie z problemami codzienności.

Jest wiele czynników, które mogą wpływać na pogorszenie naszego samopoczucia, takie jak problemy w szkole czy w pracy, strata kogoś bliskiego czy trudności w relacjach. Ważnym jest, aby zwracać uwagę na niepokojące nas objawy, np. obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk czy wybuchy złości. Wymienione wyżej stany są nieuniknione, jednakże nie należy ich lekceważyć, gdyż utrzymujące się przez dłuższy czas mogą prowadzić do rozwinięcia się poważniejszych trudności w sferze psychicznej.

Jak zadbać o swoją kondycję psychiczną?

O  to kilka wskazówek:

1. Śmiech to zdrowie

Badania udowodniły, że śmiech wpływa pozytywnie na człowieka - między innymi przyspiesza proces zdrowienia i relaksuje. Na tym założeniu bazuje śmiechoterapia. Zatem UŚMIECHNIJ SIĘ i spraw, aby osoby w twoim otoczeniu miały wiele powodów do radości Emotikon buzka

2. Jedz zdrowo i ruszaj się

Odpowiednia dieta i codzienna porcja ruchu mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. A zatem wyjdź na spacer, zacznij biegać albo jeździć na rowerze. Nadmiar węglowodanów w diecie może powodować senność i problemy z koncentracją, pamiętaj o zrównoważonej diecie.

3. Korzystaj ze światła słonecznego

Postaraj się, aby do twojego mieszkania czy miejsca nauki/pracy wpadało jak najwięcej promieni słonecznych. Na uczelni czy w szkole staraj się zajmować miejsce przy oknie. Przebywaj na słońcu jak najwięcej - witamina D to samo zdrowie.

4. Dbaj o przyjaźń i znajomości

Kontakt z drugim człowiekiem często ma uzdrawiającą moc. Dobrze jest spędzić całe popołudnie w gronie najbliższych znajomych. Pamiętaj, że o relacje trzeba dbać -inicjuj zatem spotkania czy wyjścia z bliskimi. Chcesz z kimś porozmawiać? Zadzwoń, nie pisz sms czy wiadomości na portalu społecznościowym. Staraj się pamiętać o urodzinach i ważnych datach dla Twoich przyjaciół.

PAMIĘTAJMY:

“Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł.”

Ernest Hemingway

Autor: Marta Maklakiewicz