Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

Wycieczka do Pszczyny klas czwartych.

1 (4)  15 czerwca uczniowie klas czwartych wzięli udział w wycieczce do Pszczyny. Pszczyna przywitała nas piękną słoneczną pogodą. Pierwszym punktem naszej wycieczki była  „Zagroda żubrów”. Spacerując po zagrodzie uczniowie obserwowali zachowanie zwierząt. Poznali żubrzą rodzinę, jelenie, daniele, lisy, muflony oraz wiele gatunków ptaków. Od pani przewodnik dowiedzieli się wielu ciekawych informacji, np. co żubry lubią jeść i ile kilogramów pokarmu dziennie potrzebują.

  Kolejnym punktem naszej wycieczki była Zagroda Wsi Pszczyńskiej, czyli skansen w Pszczynie, który ukazuje zabytki kultury i architektury ludowej pszczyńskiego regionu. Zagroda Wsi Pszczyńskiej wpisana jest do Szlaku Architektury Drewnianej. Stanowi ważną i wartościową turystyczną ciekawostkę, z której walorów radość                    i satysfakcję mogą czerpać zarówno dzieci jak i dorośli. Dzieci oglądały wyposażenie wnętrza chat w dawne sprzęty, zabytkową architekturę, zwierzęta a także cieszyły się zakupem pamiątek.

  Następnie spacerkiem przez Park Pszczyński udaliśmy się na Rynek. Choć Pszczyna jest małym miastem Rynek tętni życiem. Obecnie cały plac otacza szpaler młodych platanów, a na środku ustawiono replikę XIX-wiecznej studni oraz ławeczkę księżnej Daisy. Można było odpocząć, kupić pamiątki, zjeść pyszne lody i na chwilkę usiąść na ławeczce przy księżnej Daisy. Po chwili odpoczynku, spacerkiem przez park udaliśmy się do Zamku Książęcego. Historia pałacu sięga średniowiecza, jednak jego obecna szata jest neobarokowa. Muzeum Zamkowe posiada około 80 % oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX i XX. Dzięki temu można obejrzeć jak zamek wyglądał za czasów księcia Hochberg von Pless. Zamek w Pszczynie należy do najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.
Podczas wycieczki po zamku udało nam się podziwiać liczne jego kondygnacje. Oglądaliśmy wspaniale umeblowane komnaty, sypialnie, łazienki, piękne obrazy, porcelanę, trofea myśliwskie oraz bogato wyposażoną zbrojownię.

  Piękna pogoda, zamek wpisany w malowniczy wiosenny krajobraz oraz dobry humor sprawiły, że wycieczka należała do udanych i dostarczyła niezapomnianych wrażeń. 

 

 

* * * * * *