Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

logo erasmus

Słowacka przygoda

Logo Old Crafts   Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny spędzili 7 dni na wyjeździe w ramach programu Erasmus+, tym razem w Słowacji. 6 uczniów (Z. Smolarska, Z. Kwoka, Z. Dyszy, P. Hatlapa, N. Hatlapa, H. Babik) oraz 2 opiekunów (P. Niegowska, M. Śliż) w dniach 12 – 18 lutego 2023 r. odwiedziło słowackie miasto Koszyce. Wszystko to odbyło się dzięki projektowi “Let's revive disappearing crafts of Europe together” z programu Erasmus+. Wraz z polskimi uczniami w Koszycach byli również uczniowie z opiekunami z Włoch, Cypru, Rumuni, Słowacji oraz Grecji.  

  Projekt ma na celu ochronę starych zawodów oraz promocję starego rzemiosła wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy wyjazdu nie tylko poznali słowacką szkołę oraz słowackie tradycje, ale przede wszystkim wzięli udział w warsztatach lokalnego rękodzieła.  Młodzież miała możliwość uczestniczyć w zajęciach z obróbki drewna, ceramiki, haftowania, malowania na drewnie. Uczniowie ponadto mogli nauczyć się podstawowych kroków słowackiego tańca, czy poznać sposób pozyskiwania soli. Uczestnicy w trakcie wyjazdu zwiedzili z przewodnikiem Koszyce, poznając uroki tego drugiego co do wielkości miasta Słowacji. Oprócz tego uczestnicy wyjazdu spędzili jeden dzień na super wycieczce w Wysokie Tatry, kiedy odwiedzili Stary Smokowiec i Hrebienok. Odbyli podróż kolejką w góry, w czasie której podziwiali przepiękne tatrzańskie widoki. Na szczycie uczniowie mieli możliwość oglądać niezwykłe rzeźby wykonane z lodu.  

  Nie zabrakło prac nad projektem, czy ewaluacji dotychczasowych działań. Koordynatorzy z poszczególnych państw podsumowali akcje realizowane w szkołach partnerskich oraz poczyniono plany na przyszłość. Kolejne wizyty w ramach tego projektu to wyjazd do Grecji oraz Włoch wiosną 2023 roku. Podczas wyjazdu uczniowie z naszej szkoły najbardziej zaprzyjaźnili się z uczniami z Włoch, którzy okazali się bardzo otwarci i towarzyscy. Po powrocie mimo zmęczenia uczestnikom wciąż nie schodził uśmiech z twarzy, co dowodzi tego, iż warto realizować projekty Erasmusa+. Wyjazdy tego typu jak ten do Słowacji  finansowane są właśnie z funduszy Unii Europejskiej.   

Autor - Zofia Dyszy - uczennica klasy 6a - uczestniczka wyjazdu 

 

* * * * * *