13 Odsłona Narodowego Czytania

naglowek

9 września uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach spotkali się na 13 Odsłonie Narodowego Czytania, by jak co roku wspólnie czytać dzieła, które tworzą kanon literatury polskiej.

Podczas tegorocznej odsłony akcji odbyło się wspólne czytanie Kordiana Juliusza Słowackiego.

Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu Kordiana:

Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Fragmenty tego wielkiego działa odczytali: Pani Dyrektor Paulina Niegowska, Pani Wicedyrektor Monika Naglik, bibliotekarka pani Ewa Kocot, nauczyciele języka polskiego: pani Beata Dzierżanowska-Kukuła, pani Agata Psonka, pan Marcin Gala, przedstawiciele uczniów: Paulina Hatlapa i Konrad Nowak oraz gościnnie przedstawicielka Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Mierzęcicach – pani Justyna Leśniewicz.