„Dzień dobry, Królu Zygmuncie…”

W piękny, wiosenny dzień 6 czerwca 2024r. uczniowie klas VIII i VIb wyruszyli na „podbój” Warszawy.

IMG 20240609 WA0000  Stolica przywitała nas słońcem i pięknymi widokami. Pierwszym punktem wycieczki był zespół parkowo-pałacowy w Wilanowie, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć letnią rezydencję króla Jana III Sobieskiego. Tam też, w jakże niepowtarzalnych okolicznościach, młodzież miała zorganizowane zajęcia przyrodnicze.

Po przejeździe do Centrum, czekały na nas kolejne atrakcje, m.in. zwiedzanie Narodowego Centrum Pieniądza NBP czy podróż warszawskim metrem. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło też podziwianie panoramy miasta z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki. Na Cmentarzu Powązkowskim złożyliśmy hołd wielkim Polakom ze świata polityki, kultury czy sztuki; dłużej zatrzymaliśmy się przy grobach bohaterów wojennych znanych z lektury „Kamienie na szaniec”. Lekcję patriotyzmu kontynuowaliśmy podczas zadumy przy Pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej czy zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Spacer Krakowskim Przedmieściem umożliwił podziwianie architektury m.in. Uniwersytetu Warszawskiego czy Pałacu Prezydenckiego, a na Starówce zachwyciła słynna Kolumna Zygmunta, Katedra, Syrenka czy wreszcie Pałac Królewski, który zwiedziliśmy również wewnątrz.

Ostatnim punktem programu był spacer alejkami Łazienek Królewskich, który przeniósł nas w fascynującą podróż w świat polskiego baroku.

Stolica urzekła nas swoim pięknem. Po tych dwóch intensywnych, ale pełnych emocji dniach wróciliśmy do szkoły, rozpoczynając odliczanie do ostatniego dzwonka i kolejnych wakacyjnych już podróży.