Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

Wycieczka klas III do Kotliny Kłodzkiej

 

IMG 9552  W czwartek 19.05.2022r. grupa uczniów z klasy III a i III b oraz uczniów klasy III Szkoły Podstawowej w Boguchwałowicach wraz z opiekunami wybrała się w długo wyczekiwaną wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej.

  Punktualnie o godz. 7:30 rano wyruszyli w podróż po przygody... Dla wielu z uczniów była to pierwsza daleka wyprawa w góry i pierwsza wycieczka z noclegiem poza domem. Droga była długa, ale przebiegła w miłej atmosferze i już około południa rozpoczęli pieszą wędrówkę na Szczeliniec Wielki – znajdujący się na wysokości 919 m.n.p.m. Szczeliniec już z daleka prezentuje się niesamowicie i majestatycznie. Trasa tej górskiej wycieczki była bardzo urokliwa, ale jednocześnie wyczerpująca. Pokonując prawie 700 skalnych schodów, dotarli na samą górę. Wędrując, musieli niejednokrotnie przeciskać się przez bardzo wąskie szczeliny, przytrzymywać łańcuchów i pokonywać trudne przejścia. Pomimo pięknej, słonecznej pogody i wysokiej temperatury, bywały miejsca, gdzie spotkali również śnieg zalegający w skalnych szczelinach. Po drodze spotkali niesamowite formacje skalne – wielbłąda, małpoluda a nawet słonia. Widok, który witał uczniów na kolejnych tarasach wynagradzał cały trud tej wyprawy. Po zejściu i zakupie pamiątek i pomimo zmęczenia udali się w dalszą podroż. Tego dnia zwiedzili także Kudowę-Zdrój z pięknym parkiem zdrojowym oraz Kaplicę Czaszek w Czernej, która skupia trzy tysiące ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. To miejsce także wzbudziło w uczniach wiele różnych emocji. Dzień zakończyli przejazdem do Domu Wczasowego Kamela w Szczytnej, gdzie czekały na nas przytulne pokoje i pyszny posiłek.

  Następnego dnia tuż po śniadaniu udali się do Kłodzka – historycznej stolicy Kotliny Kłodzkiej. Po krótkiej przerwie na lody, przeszli Gotyckim Mostem na zwiedzanie Twierdzy Kłodzko. Po przekroczeniu bram, powitał nas sympatycznie ubrany w pruski mundur, przewodnik. Obecnie Twierdza Kłodzko to jeden z najciekawszych obiektów militarnych w Europie. Można tu zobaczyć ekspozycję historyczną o twierdzy, bastiony obronne, lapidarium i ciekawe wystawy. Uczniowie zwiedzili także podziemną część Twierdzy, przez którą prowadzą liczne podziemne labirynty. Zwiedzanie tego miejsca było ogromną frajdą. Było ciekawie, tajemniczo, a momentami nawet trochę strasznie.

  Pożegnano piękną Ziemię Kłodzką i w dobrych humorach wyruszono w podróż powrotną. Była to wspaniała wycieczka szkolna, która na długo pozostanie w pamięci. Po powrocie możemy stwierdzić, że Góry Stołowe to najbardziej magiczne i bajeczne góry w Polsce.

Wszystkie zdjęcia znajdują się w galerii >>>

 

{loadposition Kotlina_K_24.05.22}

 

* * * * * *