Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

Logo projektu PL

Dzień Bezpiecznego Internetu

 logo poprawione przez Maćka Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony w tym roku 8 lutego 2022 ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego korzystania z sieci.

  W ramach tego święta w naszej szkole zostały zorganizowane mistrzostwa w grach online Blooket. „Blooket Championship” pomiędzy szkołą OOU "Nevena Georgieva-Dunja" (Skopje, Północna Macedonia) oraz Szkołą Podstawową Nr 1 w Mierzęcicach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 7a.  W czasie zawodów uczestnicy zagrali w dwie gry na platformie Blooket. Jedna gra poruszała problem cyberbezpieczeństwa  a druga cyberprzemocy. Spotkanie odbyło się w ramach zadań realizowanych w projekcie TAB – Together against bullying programu Erasmus+ i miało formułę online. Spotkanie dostarczyło wielu emocji, ponieważ było też okazją do spotkania się uczniów z dwóch różnych państw.

  7, 8 i 9 lutego odbyły się także klasowe i międzyklasowe rywalizacje w grach online na temat cyberbezpieczeństwa  i cyberprzemocy.  Taka forma zajęć bardzo spodobała się uczniom, ponieważ była bliska ich zainteresowaniom, a duch rywalizacji zwiększył motywację.

  Uczniowie starszych klas mogli uczestniczyć na godzinach wychowawczych w zajęciach pt.: „Gdzie jest Mimi?”. Celem tych zajęć było pokazanie możliwych konsekwencji dla ofiar i sprawców cyberprzemocy oraz uświadomienie uczniom, że świadkowie cyberprzemocy nie mogą przyjmować biernej postawy.

  Uczniowie młodszych klas oglądali prezentację pt.: „Netykieta” oraz kreskówki „Owce w Sieci”. Dzięki temu uczniowie poznali zasady dobrego zachowania w Internecie. Ponadto zostali zaznajomieni, w przyjazny sposób, z zagrożeniami związanymi z korzystaniem z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Nie zabrakło także prac plastycznych, w końcu to jest to, co ludzie w tym wieku lubią najbardziej. Na zajęciach świetlicowych uczniowie dzięki bohaterom ze strony www.sieciaki.pl  dowiedzieli się w jaki sposób bezpiecznie korzystać z sieci.

  To już drugi rok, gdy wspólnie świętujemy Dzień Bezpiecznego Internetu. Problematykę tę poruszamy przez cały rok szkolny, głównie na zajęciach z wychowawcą i lekcjach informatyki, zwłaszcza teraz, w dobie nauczania online.

Maria Śliż