Szkoła Podstawowa nr 1

w Mierzęcicach

Pasowanie uczniów klas pierwszych SP1 w Mierzęcicach
na Czytelników Biblioteki Szkolnej

DSC00592  W dniu 6 czerwca 2021 roku odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na Czytelników Biblioteki Szkolnej, przygotowane przez panią bibliotekarkę Ewę Kocot. Dzieci, mimo że regularnie korzystają z księgozbioru szkolnej biblioteki, miały podczas uroczystości okazję dowiedzieć się bliżej, co to za miejsce, jakie zbiory gromadzi, co oferuje, czym się różni od księgarni i jak ułożone są książki na półkach. A wszystko to w otoczeniu kolorowych książek i w obecności pani dyrektor Pauliny Niegowskiej oraz wychowawców klas - pani Renaty Urbańczyk i pani Ewy Urban

  Uczniowie z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchali ciekawostek o książkach, ich drodze od autora do czytelnika. Zapoznali się również z budową książki, a także dowiedzieli się, po co w każdej z nich jest numer i pieczątka biblioteki, do czego służy karta książki i czym jest karta czytelnika. Nie zabrakło również przysłów oraz zagadek o książkach, bibliotece, a także wskazówek, jak należy traktować książki, żeby przez długie lata służyły kolejnym czytelnikom. Tu pomocne były wiersze „O pewnym Grzesiu” i „Moja Książka”, w których autorzy przedstawili, jak nie należy obchodzić się z książkami. Dzieci poznały również zalety książek, bo one bawią, uczą, rozweselają i pozwalają kulturalnie i miło spędzić czas. Wspólnie doszły do wniosku, że książka, to najlepszy przyjaciel.

  Wreszcie nadszedł czas na złożenie przysięgi książce. Każde dziecko położyło prawą dłoń na książce, powtarzając słowa:

„My uczniowie pierwszej klasy,
Tobie książko przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
Obowiązków Czytelnika
przestrzegać będziemy pilnie
i z Twych rad i mądrości
od dziś korzystać usilnie!”

  Po przyrzeczeniu odbyło się uroczyste pasowanie słowami: „Pasuję Cię na Czytelnika Biblioteki”. Jak na podniosłą chwilę przystało, dzieci były poważne i skupione.

  Najwięcej emocji przysporzyła wszystkim przerwa na zabawę ruchową, podczas której dzieci miały za zadanie napisać w powietrzu kolejno - najpierw rękami, a potem nogami - słowo BIBLIOTEKA. Trochę było ciężko, ale dały radę. Było przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy.

  Na koniec każdy, już pełnoprawny, czytelnik szkolnej biblioteki złożył własnoręczny podpis na swojej karcie czytelnika. Uczniowie mogli też, przy akompaniamencie piosenki o książce, pooglądać książki przyniesione przez bibliotekarza i wypożyczyć te, które ich szczególnie zainteresowały. Mamy nadzieję, że entuzjazm i szacunek do książki, jakimi wykazali się do tej pory, będą im towarzyszyć nie tylko przez cały okres nauki w szkole podstawowej, ale również przez całe życie.

                                                                                                          Ewa Kocot

Wszystkie zdjęcia z uroczystości zostały umieszczone w galerii: link >>>