Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

 logo

Erasmus + warsztaty artystyczne

final project logo 13MB  Od listopada 2020 roku realizujemy w naszej szkole projekt  Let’s revive disappearing crafts of Europe together!  w ramach programu Erasmus + Po przywróceniu nauki stacjonarnej udało nam się przeprowadzić pierwsze warsztaty artystyczne, których celem było pokazanie uczniom starych technik wykorzystywanych do ozdabiania domów.  Inspirację do zajęć dostarczyła wieś Zalipie, w której do dziś maluje się domy i wszystko co je otacza.

 

 Chata

 

pl.wikipedia.org

 

   Tradycja malowania domów przetrwała tam do dziś. Co więcej wykorzystuje się ją do ozdabiania chat, karczm także na terenie naszego regionu. We wsi Zalipie dawniej kobiety miały kłopot z utrzymaniem czystości w chałupach, gdzie ściany były okopcone. Zaczęły więc malować różne fragmenty domów. Na początku były to nieregularne plamki, potem różne wzory, ornamenty. Szczególnie upodobano sobie wzory kwiatowe.

  Na naszych zajęciach, w których uczestniczyli uczniowie z klas 4-6, najpierw wysłuchano opowieści, jak to dawniej bywało, a następnie obejrzano ilustracje z wsi Zalipie. Po takim wstępie uczniowie chętnie zabrali się do pracy twórczej. Na drewnianych sercach malowali wzory ludowe, efekt ich pracy możecie obejrzeć w fotogalerii. Warsztaty przeprowadziła p. Barbara Gryczka. Kolejne już w czerwcu. Zapraszamy!