Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

 Bezpieczeństwo

W ramach realizacji programu ,,Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń” nauczyciele przeprowadzili w klasach pogadanki na temat asertywności.

Uczniowie zapoznali się z nowym terminem oraz uczestniczyli w wykonywaniu ćwiczeń mających na celu uświadomienie czym jest asertywność i czym różni się od uległości i od agresji, jakie są plusy i minusy bycia asertywnym.

Nowo zdobyta wiedza ma posłużyć uczniom w wypracowaniu umiejętności odmawiania zwłaszcza kolegom namawiającym do złego zachowania; umiejętności otwartego wyrażania swoich myśli, uczuć i pragnień.

Uczniowie zrozumieli, że bycie asertywnym pozwoli im być sobą, sprawi że będą się czuć silnymi i lubianymi. Doszli do wniosku, iż asertywność nie ogranicza się jedynie do wyrażenia i obrony swoich praw ale również pozytywnego mówienia o sobie oraz przyjmowania w konstruktywny sposób wszelkich uwag zarówno pozytywnych jak i krytycznych. 

W dniu 24.09.2013 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach, w klasie I a i b oraz w klasie II b zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w szkole, na ulicy i w domu.

Uczniowie z klasy I a i I b wykonywali zadania, rozwiązywali zagadki związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Dzieci ćwiczyły, w jaki sposób bezpiecznie przejść przez jezdnię, wskazywały odpowiednie kolory sygnalizacji świetlnej. Następnie w grupach wykonały plakaty na temat „Bezpiecznie na drodze”.

Dzieci z klasy II b natomiast wskazywały i nazywały niebezpieczne sytuacje, które mogą zdarzyć się w szkole, w domu oraz na ulicy. Podawały pomysły, jak można zapobiegać tym sytuacjom oraz co można zrobić, by np. na ulicy było bezpieczniej. Uczniowie wykonali również w grupach plakaty pt. „Bezpieczna szkoła”, „Bezpiecznie w domu” oraz „Bezpieczna ulica”. 

Realizując tematykę programu "Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń" wychowawcy klas czwartych przeprowadzili na godzinach wychowawczych pogadanki połączone z warsztatami zatytułowanymi "Niepełnosprawni są wśród nas". Empatia, zrozumienie drugiego człowieka, zdolność do współczucia - tymi cechami musieli się wykazać nasi uczniowie podczas odgrywania scenek i wcielania się w trudne role. I okazuje się, że te uczucia wcale nie są im obce.

Dodatkowo zachęcano do aktywnego udziału w prowadzonych na terenie szkoły akcjach charytatywnych, takich jak: rozprowadzanie cegiłek - zakładek do książek, nadesłanych przez Fundację Na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych POMÓŻ I TY czy zbieranie plastikowych nakrętek, z których sprzedaży dochód przeznaczony jest na pomoc chorym i potrzebującym dzieciom. 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach wzięli czynny udział w zajęciach nt. Kibole, blokersi, grupy podwórkowe  –  co robić, jeśli rozpoznasz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki”.  W zajęciach uczestniczył przedstawiciel Powiatowej Policji w Będzinie, biorący wielokrotnie udział w akcjach prewencyjnych pan Mariusz Węglarski. Wybrani uczniowie przebrani za przedstawicieli różnych subkultur przedstawili scenki, przygotowali prezentacje multimedialne i zapoznali resztę z pojęciami kibole, blokersi, dresiarze oraz ich krótką charakterystyką. Bardzo dobrze ułożyła się praca w grupach, podczas próby wciągnięcia nowych członków do grupy kiboli. Z użyciem drzewka decyzyjnego uczniowie przedstawili pozytywne i negatywne skutki bycia w takiej grupie, a uczniowie, których próbowano nakłonić do wstąpienia do grupy swoje odczucia i lęki przed odmową. Wspólnie próbowali znaleźć rozwiązanie jak nie dać się wciągnąć do grupy oraz podawali pomysły na spędzanie czasu wolnego, tak aby grupy tego typu nie były atrakcyjne.

We wrześniu 2013r. na godzinach wychowawczych w klasach V przeprowadzono zajęcia, które dotyczyły zagadnień "Państwo, Prawo, Społeczeństwo, Obywatel". Uczniowie, mając do dyspozycji teksty źródłowe pracowali w grupach, gromadzili i odnajdowali informacje. Każda grupa stworzyła projekt plakatu patriotycznego różnymi technikami plastycznymi. W ramach zajęć dotyczących Państwa, prawa, społeczeństwa i obywateli odbyły się liczne pogadanki kształtujące uczucia i postawy patriotyczne młodego człowieka.

 Do realizacji zadań wynikających z programu „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń” przyłączyła się również szkolna bibliotekarka, która podczas spotkań z czytelnikami przeprowadzała pogadanki dotyczące  roli kultury osobistej w życiu człowieka. Najmłodsi uczniowie poznawali zasady savoir-vivre’u, odszukiwali na półkach bibliotecznych pozycje książkowe na ten temat a starsi odgrywali dla nich scenki, jak te dobre maniery wprowadzać w życie. Gazetkę ścienną ozdobiły plakaty w wykonaniu uczniów klasy IV b – „Grunt to dobre wychowanie!”

W ramach akcji Bezpieczna Szkoła dnia 2 października zorganizowano dla uczniów klas IV – VI spotkanie z przedstawicielami Straży Pożarnej. Uczniowie nie tylko mieli możliwość wysłuchania prelekcji o trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaka, ale zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy, reagowania w sytuacjach niebezpiecznych i zagrażających życiu. Spotkanie było urozmaicone pokazem wyposażenia wozu strażackiego oraz sprzętu ratowniczego.

Pogadanki dotyczyły bezpieczeństwa w domu, na podwórku, na drodze oraz w szkole. Szczególną uwagę zwrócono na zachowania w stosunku do osób obcych. Strażacy przypomnieli dzieciom numery alarmowe oraz uczyli, co należy zrobić w przypadku wystąpienia sytuacji wymagającej interwencji odpowiednich służb.

 Powrót