Czas na szychtę… - wycieczka klas 1 i 2 do Sztolni "Królowa Luiza" w Zabrzu
oraz Palmiarni Miejskiej w Gliwicach
12 i 13 czerwca 2024r. uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w wycieczce do Zabrza, której celem było poznanie zasobów Muzeum Górnictwa Węglowego, w skład którego wchodzi Sztolnia „Królowa Luiza” w Zabrzu oraz zwiedzanie Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.
Swoją przygodę uczniowie rozpoczęli od zjazdu szolą (windą) górniczą do Sztolni „Królowa Luiza”, gdzie poznali historię i sposoby wydobywania węgla. Uczestnicy zmierzyli się z różnego rodzaju zadaniami do wykonania – rżnęli drewno za pomocą piły ręcznej tzw. „twoja – moja”, kopali węgiel kilofami, przeszli kurs pierwszej pomocy przedmedycznej w kopalni oraz ratowali poszkodowanego wynosząc go na noszach. Najwięcej frajdy sprawiła uczniom podróż kolejką górniczą. Poznali zagrożenia czyhające na górników i z bliska zobaczyli, jak pracują potężne maszyny do urabiania skał i węgla.
Następnie wycieczkowicze udali się do Parku 12C znajdującego się przy Sztolni. Tam m.in. próbowali swych możliwości w kamiennym labiryncie, mogli sprawdzić właściwości soczewki pod wpływem słońca i jej oddziaływanie na materiały łatwopalne, bawili się w beczce śmiechu, skakali na trampolinie.
Kolejnym punktem programu była Palmiarnia Miejska w Gliwicach. Powstała ona na początku XX wieku. Jest to miejsce, które zostało zaaranżowano nie tylko dla roślin, ustawione są tu także akwaria, terraria i klatki dla zwierząt egzotycznych. Palmiarnia Miejska w Gliwicach to zawsze zielony, pachnący i pełen sekretów świat, gdzie dominują rośliny z prawie wszystkich stref klimatycznych. Wśród bujnej flory swoje miejsce znalazły egzotyczne owady, jaszczurki i wiewiórki. Dodatkową atrakcją jest, jedna z największych w Polsce, ekspozycja ryb słodkowodnych. Jest to wyjątkowe miejsce. Można tutaj zarówno odpocząć i zrelaksować się, a jednocześnie poznać wiele ciekawych roślin. W całym kompleksie Palmiarni uczniowie odwiedzili 5 pawilonów. Wizyta w gliwickiej Palmiarni była niewątpliwie cenną lekcja przyrody. Uczniowie mieli tutaj możliwość, w bezpośrednim kontakcie, skonfrontować wiedzę książkową z prawdziwymi okazami.
W drodze powrotnej dało się odczuć ogrom pozytywnych przeżyć, ponieważ wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki i dzieliliśmy się swoimi spostrzeżeniami. Na miejsce zbiórki dotarliśmy około godziny 17.00 i każdy wracał do domu z uśmiechem.
* * * * * *