Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. W tym roku jego obchody przypadły na dzień 6 lutego. Hasło przewodnie kampanii to:
“Działajmy razem!”
DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Nasza szkoła w tym roku również przyłączyła się do tej ogólnoświatowej akcji. Internet stał się bowiem dla nas oknem na świat oraz podstawowym narzędziem służącym, między innymi, do szukania informacji, poszerzania swojej wiedzy, wirtualnego zwiedzania świata, a nawet do budowania nowych relacji interpersonalnych.
Dla naszych dzieci – czyli pokolenia Z oraz pokolenia Alpha, nazywanego również “Always on” (zawsze podłączonymi) lub “Digital Natives” (cyfrowymi tybylcami), jest czymś naturalnym, że wzrastają oni w otoczeniu tabletów i smartfonów, czas spędzają głównie w portalach społecznościowych, a za swoje autorytety uznają influencerów z YouTube’a i Tik Toka. Dodatkowo, świetnie poruszają się oni w sieci, nie znoszą nudy i nieustannie poszukują interaktywności.
Należy jednak pamiętać o tym, że w internecie czają się także niebezpieczeństwa, takie jak cyberprzemoc, hejting czy cyberstalking, których często nasi podopieczni nie są do końca świadomi. W tym przypadku naszą rolą jako dorosłych, jest uświadamianie dzieci w zakresie niebezpieczeństw, które może ze sobą nieść świat wirtualny, a także wyposażenie ich w umiejętności i wiedzę, która zabezpieczy ich przed ewentualnymi zagrożeniami.
W naszej szkole pojawiła się, między innymi, gazetka informacyjna na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci (zdjęcie poniżej). Uczniowie mogą z niej dowiedzieć się, jak chronić się przed cyberprzemocą, czy też jak zabezpieczyć się przed uzależnieniem od telefonu komórkowego.
Zachęcamy także wszystkich rodziców i opiekunów prawnych do włączenia się w naszą akcję - to od Was przede wszystkim zależy bezpieczeństwo Waszych dzieci w świecie internetowym. Pod artykułem znajdziecie Państwo kilka wskazówek dotyczących radzenia sobie z zagrożeniami w sieci - zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Po prostu - działajmy razem!
Źródła:
Autor: Marta Maklakiewicz
* * * * * *