„Opowieści ze zmyślonego cyrku”
Wychowanie przez sztukę jest ważnym i bardzo lubianym przez uczniów elementem edukacji. Służy poznawaniu rzeczywistości oraz moralnemu wychowaniu człowieka. Klasy szóste miały okazję się o tym przekonać 19 grudnia 2019 r. podczas wyjazdu do Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie na spektakl zatytułowany „Opowieści ze zmyślonego cyrku”.
Chyba każdemu zdarzyło się kiedyś być odrzuconym przez jakąś grupę i poczuć się z tego powodu bardzo, bardzo nieprzyjemnie. Podobnie dzieje się z bohaterem „Opowieści ze zmyślonego cyrku”, który w niemiły sposób zostaje określony przez swoich przyjaciół jako ktoś „inny”.
Pięciu klaunów ze zmyślonego cyrku gra na instrumentach, śpiewa, tańczy, robi sztuczki żonglerskie i akrobatyczne przedstawiając historię o byciu odmieńcem.
To nie tylko pełna humoru opowieść o poszukiwaniu tożsamości, ale także bogate wizualnie widowisko cyrkowo- teatralne. W przedstawieniu obok tekstu wypowiadanego przez klaunów wcielających się w postaci z książki Stefana Themersona „Przygody Pędrka Wyrzutka”, większą rolę uzyskują teatr ruchu, plastyka, żart i cyrkowe sztuczki. Spektakl staje się dzięki temu uniwersalną sztuką dla każdego niezależnie od wieku i innych drugorzędnych różnic.
Spektakl urzekł młodych widzów spektakularnymi efektami specjalnymi, ale przede wszystkim utkwił w pamięci dzięki ważnemu przesłaniu wyśpiewanemu w piosence finałowej: „Wszyscy, choć się różnimy, jesteśmy tacy sami!”