Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

 logo

Erasmus + warsztaty artystyczne

final project logo 13MB  Od listopada 2020 roku realizujemy w naszej szkole projekt  Let’s revive disappearing crafts of Europe together!  w ramach programu Erasmus + Po przywróceniu nauki stacjonarnej udało nam się przeprowadzić pierwsze warsztaty artystyczne, których celem było pokazanie uczniom starych technik wykorzystywanych do ozdabiania domów.  Inspirację do zajęć dostarczyła wieś Zalipie, w której do dziś maluje się domy i wszystko co je otacza.

 

 Chata

 

https://pl.wikipedia.org

 

   Tradycja malowania domów przetrwała tam do dziś. Co więcej wykorzystuje się ją do ozdabiania chat, karczm także na terenie naszego regionu. We wsi Zalipie dawniej kobiety miały kłopot z utrzymaniem czystości w chałupach, gdzie ściany były okopcone. Zaczęły więc malować różne fragmenty domów. Na początku były to nieregularne plamki, potem różne wzory, ornamenty. Szczególnie upodobano sobie wzory kwiatowe.

  Na naszych zajęciach, w których uczestniczyli uczniowie z klas 4-6, najpierw wysłuchano opowieści, jak to dawniej bywało, a następnie obejrzano ilustracje z wsi Zalipie. Po takim wstępie uczniowie chętnie zabrali się do pracy twórczej. Na drewnianych sercach malowali wzory ludowe, efekt ich pracy możecie obejrzeć w fotogalerii. Warsztaty przeprowadziła p. Barbara Gryczka. Kolejne już w czerwcu. Zapraszamy!