Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

Dni Ziemi - z wizytą w lesie.


   
1 (9)  Korzystając ze słonecznej, pięknej pogody 24 kwietnia w ramach Dni Ziemi  uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Myszkowic do lasu obok Domku Myśliwskiego Koła Łowieckiego  Jeleń w Będzinie.  Głównym celem wizyty w lesie było przybliżenie uczniom środowiska przyrodniczego, jakim jest las oraz zapoznanie ich ze zwierzyną i roślinnością tam występującą.
 Najpierw uczniowie wraz z nauczycielami wyruszyli  na spacer polną dróżką. Przechadzając się po lesie dzieci obserwowały naturalny ekosystem świata roślin i zwierząt. Poznawały  przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Oglądały różne okazy przyrodnicze (liście, mrowisko, korę drzew, rośliny i owady). Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych odgłosów.  Zbieraliśmy również zauważone śmieci. Efekty naszej pracy cieszyły i przerażały zarazem. Wszyscy uświadomili sobie, że ochrona i kształtowanie środowiska, w którym żyjemy, jest koniecznością.  Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u dzieci.
  W nagrodę za swoją pracę uczniowie otrzymali z rąk Łowczego Okręgowego PZŁ Pana Michała Gawdzika drewniane linijki z wizerunkami zwierząt występujących w naszych lasach oraz odblaskowe breloki.
  Następnie uczniowie uczestniczyli w prelekcji przyrodniczej z Panem Arturem Książkiem myśliwym Koła Łowieckiego  Jeleń w Będzinie. Pan Artur przedstawił bardzo ciekawą prezentację oraz opowiedział o walorach przyrodniczych i gatunkach zwierząt żyjących w naszym regionie, a także o roli leśników i myśliwych. Dzieci oglądały eksponaty, poroża zwierząt. Podczas lekcji przyrodniczej wykazały się również świetną znajomością na temat ochrony przyrody. Doskonale wiedzą, że należy ją chronić i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować.
 Na zakończenie zajęć, przy pieczonej kiełbasce wszyscy dzieli się wrażeniami z pobytu w lesie.  Spotkanie zakończyliśmy wspólnymi grami i zabawami na świeżym powietrzu. Pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń dzieci wróciły do szkoły.

  Składamy serdeczne podziękowania Panom Arturowi Książek, Januszowi Dudek, Janowi Potempa, Sławomirowi Olszówka oraz Pani Katarzynie Flisowskiej- myśliwym Koła Łowieckiego Jeleń w Będzinie oraz  Panu Michałowi Gawdzik - Łowczemu Okręgowemu PZŁ w Katowicach za tak owocne, pełne wrażeń spotkanie i obiecujemy, że na przygodę z leśną przyrodą Uczniowie klas 1-3 naszej szkoły powrócą jeszcze nie raz.

link do galerii zdjęć >>> 

 

 

* * * * * *