Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach

1

  21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku i ma na celu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

  Język polski ze względu na bardzo specyficzną wymowę oraz mnogość i złożoność form gramatycznych uważany jest za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata, stanowiąc niełatwe wyzwanie nawet dla samych Polaków, o czym mogli się przekonać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach, gdyż nauczyciele poloniści przez cały tydzień w sposób szczególny promowali mowę ojczystą i przygotowali na lekcje zadania – niespodzianki mające na celu podniesienie świadomości językowej uczniów. Były więc łamańce językowe czy quizy ze znajomości związków frazeologicznych, podczas których było zarówno dużo nauki jak i zabawy, bowiem nauczyciele na każdym kroku przypominali o konieczności dbania o to, jak mówimy i jak piszemy. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny „Ko ukradł literkom kropki i kreski?” oraz wysłuchali utworu Marka Grechuty „Ojczyzna”.

  Na gazetkach szkolnych wyeksponowano prace kaligraficzne uczniów promujące piękno języka pisanego. Można było również zapoznać się z twórczością literacką naszych młodych artystów: Emilia Duś zaprezentowała swoje wiersze, a Anna Kyrcz opowiadanie.

  Ponadto uczniowie klasy piątej wzięli udział w klasowym konkursie literackim ze znajomości mitologii. Posługując się nienaganną polszczyzną, musieli odpowiedzieć na szereg pytań w rywalizacji wzorowanej na znanym i lubianym teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Mistrzami w tej dziedzinie okazali się Michał Stanowski, Julia Zielińska i Anna Wielgus, którzy w nagrodę zostali udekorowani wieńcami laurowymi.

  Do obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przyłączyła się też biblioteka szkolna i Aktyw Biblioteczny. Zwracając uwagę na potrzebę dbałości o język, którym posługujemy się na co dzień, zorganizowano wystawkę słowników, które przypominają o wyjątkowym bogactwie języka polskiego.

  Nie kaleczmy naszej mowy wulgaryzmami. Pielęgnujmy język polski, gdyż w ten sposób wyrażamy również swój patriotyzm, o czym świadczą także słynne słowa Mikołaja Reja: 

A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.

 

* * * * * *