Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

Europejski Dzień Języków w Szkole Podstawowej nr 1

  26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji w ciągu całego tygodnia w naszej szkole odbyły się ciekawe lekcje językowe, inne niż dotychczas. Na języku angielskim uczniowie wykonywali projekty grupowe o tematyce m.in. „Języki Obce Oknem Na Świat”,  wybrane słowa w językach świata, czy kolaże prezentujące różne kraje. Prace uczniowskie zostały wyeksponowane na korytarzach szkolnych, przypominając jak ważne jest uczenie się języków obcych. Na lekcjach języka niemieckiego na uczniów czekały ciekawe propozycje gier, zabaw oraz niecodziennego niemieckiego karaoke, które bardzo ucieszyło uczniów. Podczas lekcji również jedna z klas- 6b wcieliła się w rolę załogi statku bawiąc się w teatrzyk kukiełkowy. Z całą pewnością projekty i prace grupowe cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

 

 

* * * * * *

Samorząd Uczniowski na rok szkolny 2023/2024 wybrany!

  Mamy już za sobą kampanię wyborczą, która pomogła w wyłonieniu władz Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach.

  Po apelu, podczas którego wszyscy kandydaci ubiegający się o tę funkcję zaprezentowali się i przedstawili swoje programy, odbyły się wybory. Tak więc znamy już skład Samorządu Uczniowskiego:


1. Maciej Nowak
2. Monika Pasamonik
3. Hubert Kamiński
4. Zofia Dyszy

  Wybranym uczniom gratulujemy i życzymy, aby podejmowane na rzecz szkoły działania dały im wiele radości i satysfakcji. Mamy nadzieję, że cała społeczność szkolna będzie ich wspierać w realizacji zamierzonych planów.

  Opiekunami Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2023/2024 zostali:

  • Katarzyna Łozińska – Jach
  • Agata Psonka
  • Dominika Solipiwko – Muc
  • Renata Urbańczyk

Samorząd uczniowski - prezentacja kandydatów

 

* * * * * *

Uczniowie naszej szkoły laureatami

V Powiatowego  Konkursu Dziennikarskiego

„Współczesny patriotyzm. Pamięć i rodzina”

  Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły zostali laureatami V Powiatowego  Konkursu Dziennikarskiego „Współczesny patriotyzm. Pamięć i rodzina” zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach.  

  Jesteśmy dumni z sukcesu naszych uczniów, którzy wykazali się znajomością sztuki dziennikarskiej i w ciekawy sposób zaprezentowali refleksje na temat współczesnego patriotyzmu. A nagrody i wyróżnienia zdobyli:

  1. Beata Jędrusik – klasa 5a
  2. Julia Jędrusik – klasa 1 b
  3. Jakub Kocot –  klasa 8a
  4. Magdalena Blachlińska – klasa 8a
  5. Maciej Nowak- klasa 7a

  Gratulujemy i życzymy radości z rozwijania dziennikarskich pasji!

 

 

* * * * * *

Narodowe czytanie 2023

IMG 20230908 105221

 8 września uczniowie klas starszych Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach spotkali się na 12. odsłonie Narodowego Czytania, by jak co roku wspólnie czytać dzieła, które tworzą kanon literatury polskiej.

Nie ma wątpliwości, że czytanie wpływa w znaczącym stopniu na nasz umysł. Choć statystyki nie są pozytywne i pokazują, że coraz więcej osób zamiast papierowej lektury wybiera Internet jako podstawowe źródło informacji, bez wątpienia to właśnie czytanie książek pogłębia zasób słownictwa, uczy ortografii, interpunkcji, pozwala na dogłębne poznanie problemu, poszerza wiedzę.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.

W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczęli Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego, rok później Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza.

W tym roku Prezydent zachęca do poznania najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej - „Nad Niemnem”. 

Powieść Nad Niemnem powstawała w latach 1886–1887, a jako książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza.

Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. 

Nad Niemnem

* * * * * *

Inauguracja Nowego Roku Szkolnego 2023/2024

 

IMG 20230904 085837  4 września 2023 r. w naszej szkole SP nr 1 zabrzmiał pierwszy dzwonek, oznajmiający koniec wakacji i tym samym rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2023. 

  Przybyłych uczniów, gości, rodziców i nauczycieli serdecznie przywitała pani dyrektor Paulina Niegowska, która w swoim wystąpieniu podkreśliła rolę nauki w życiu każdego człowieka. Przywitała również serdecznie Pierwszoklasistów, którzy właśnie rozpoczynają swoją przygodę z edukacją, życząc aby była to fascynująca przygoda, w której szybko poczują się dobrze i bezpiecznie.  

  O rozpoczynających rok szkolny uczniach pamiętał także Wójt Gminy Mierzęcice pan Grzegorz Podlejski, który przybył, by osobiście dodać młodym ludziom otuchy i zachęcić do nieustannego poszerzania swojej wiedzy oraz odkrywania coraz to nowych dróg. Przyłączył się też do słów pani dyrektor, życząc uczniom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym, powodzenia na egzaminach ósmoklasisty oraz tego, by czas pobytu w szkole był radosny i bezpieczny.

  Po uroczystości uczniowie udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami, by omówić najważniejsze sprawy organizacyjne na najbliższe dziesięć miesięcy i podzielić się wakacyjnymi wspomnieniami.