Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

Wirusoochrona – projekt edukacyjny Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dąbrowie Górniczej dla klas I-III

img 20250429 wa0013  W ramach działań profilaktycznych dotyczących ochrony zdrowia dzieci, Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Dąbrowie Górniczej stworzył projekt edukacyjny „Wirusoochrona”, skierowany do uczniów klas I–III szkół podstawowych. Głównym celem programu było uświadomienie najmłodszym, jak ważna jest higiena osobista i jak skutecznie zapobiegać chorobom wirusowym przenoszonym drogą kropelkową.

  Nasi najmłodsi uczniowie, jak co roku, przystąpili do tego projektu. Zajęcia przeprowadzane w naszej szkole miały atrakcyjną i przystępną formę. Wykorzystywano między innymi piosenkę edukacyjną "Mydło, woda – tak się zaczyna wirusoochrona", która w rytmiczny i zapadający w pamięć sposób przypominała dzieciom o podstawowych zasadach higieny – przede wszystkim o częstym i prawidłowym myciu rąk.

  Dzieci uczestniczyły również w prezentacjach multimedialnych, dzięki którym mogły zobaczyć, jak wirusy przenoszą się z jednej osoby na drugą oraz jak chronić siebie i innych przed zakażeniem. Treści dostosowane były do wieku uczniów i prezentowane w sposób angażujący, z wykorzystaniem ilustracji, animacji i interaktywnych pytań.

  Uzupełnieniem działań były plakaty informacyjne, umieszczane w widocznych miejscach w naszej szkole, które przypominały o podstawowych zasadach profilaktyki, takich jak zakrywanie ust i nosa podczas kichania czy kaszlu, unikanie dotykania twarzy brudnymi rękami oraz regularna dezynfekcja powierzchni.

  Program „Wirusoochrona” stanowi ważny element lokalnej edukacji prozdrowotnej i jest doskonałym przykładem skutecznego połączenia nauki z zabawą. Dzięki takim inicjatywom dzieci uczą się odpowiedzialności za własne zdrowie i zdrowie innych już od najmłodszych lat.

 

* * * * * *

PL Dofinansowane przez Unię Europejską POS

Numer Akredytacji: 2023-1-PL01-KA120-SCH-000185465

Projekt: 2024-1-PL01-KA121-SCH-000222031

KOLEJNE ZADANIE AKREDYTACJI PROGRAMU ERASMUS+ ZREALIZOWANE - CZYLI UCZYMY SIĘ UCZYĆ OD NAJLEPSZYCH !

W dniach od 12 do 18 kwietnia odbył się kolejny wyjazd w ramach akredytacji Erasmus + 2023-1-PL01-KA120-SCH-000185465. W kursie pt. „Mastering the Finnish Education Approach”poświęconym systemowi edukacji w Finlandii udział wziął wójt Gminy Mierzęcice pan Grzegorz Podlejski jako przedstawiciel organu prowadzącego, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 pani Paulina Niegowska, koordynator projektu Maria Śliż, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej  Katarzyna Burczyk oraz pedagog Justyna Kacperczyk. Program kursu obejmował między innymi zajęcia w formie wykładu na temat fińskiego systemu edukacji, o wymownym tytule „Mniej znaczy więcej” czy też  prezentację założeń pozytywnej pedagogiki, czyli jak pomóc uczniom odkryć ich mocne strony.  Ciekawym punktem wizyty w Helsinkach była wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami szkolenia z różnych krajów. Oprócz dwóch delegacji z Polski w programie brali udział przedstawiciele Niemiec, Słowenii, Belgii, Francji, Grecji, Rumunii oraz  Hiszpanii. Podczas warsztatów prezentowane były szkoły uczestników oraz omówione podstawowe założenia poszczególnych systemów edukacji. Niezwykle ciekawym elementem programu były wizyty w typowych fińskich szkołach: Szkole Podstawowej Viherlaakson (klasy 1-6) Szkole w Espoo (klasy 1-9), gdzie można było zobaczyć jak te placówki funkcjonują na co dzień oraz poczuć ich atmosferę, tak różną od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w naszych polskich warunkach. To co zwróciło uwagę uczestników, to nie tylko doskonałe wyposażenie, ale również spokojne, ciche  zajęcia i brak dzwonków. Pobyt w stolicy Finlandii to przede wszystkim ciekawe i pouczające prelekcje. Intensywny wysiłek umysłowy przeplatał się też z niezapomnianymi wrażeniami estetycznymi związanymi z podziwianiem wspaniałych zabytków Helsinek, nowoczesnej architektury  np. niezapomnianej Centralnej Biblioteki czy obserwowaniem specyficznego fińskiego stylu bycia mieszkańców. Teraz przed uczestnikami trudne zadanie: co ze zdobytej wiedzy i w jaki sposób wprowadzić do naszej szkoły. Z głowami pełnymi inspiracji bierzemy się do pracy :)

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności

 

* * * * * *

PL Dofinansowane przez Unię Europejską POS

Dni Nowych Technologii w Edukacji

WhatsApp Image 2025 04 24 at 21.43.46  W dniach 23-24-25 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach odbyły się trzydniowe obchody Dnia Nowych Technologii w EdukacjiTo inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami w szkole i poza nią. Było to wyjątkowe wydarzenie w naszej szkole, podczas którego uczniowie oraz nauczyciele mogli wspólnie eksplorować możliwości współczesnych narzędzi cyfrowych, rozwijając przy tym kompetencje przyszłości.

  Podczas tych dni uczniowie stworzyli własne gry edukacyjne w aplikacjach takich jak Kahoot, Blooket oraz Learning Apps, ćwicząc przy tym nie tylko kreatywność, ale i umiejętność logicznego myślenia. W programie Scratch projektowali interaktywne animacje i gry, wykorzystując wiedzę zdobytą podczas szkolnych zajęć. Spodobały nam się kreatywne pomysły naszych uczniów zainspirowane wyjazdem do Grecji w ramach projektu Erasmus+. Kornelia Słaboń – uczestniczka mobilności do Salonik ułożyła piosenkę o wizycie w Salonikach wykorzystując sztuczną inteligencję w Magic School. Następnie w Riffusion skomponowała muzykę, by na końcu w CapCut zrobić teledysk ze swoich zdjęć zrobionych podczas wyjazdu.

  Nie zabrakło też elementów sztuki i technologii – uczniowie komponowali własne piosenki i tworzyli teledyski w nowoczesnych aplikacjach takich jak Magic School, Riffusion, Suno oraz montowali filmy w CapCut. Powstały wspaniałe projekty, które połączyły muzykę, grafikę i kreatywność młodych twórców.

  Wszystkie działania były wspierane przez nauczycieli, którzy chętnie dzielili się wiedzą zdobytą podczas szkoleń z zakresu sztucznej inteligencji i IT w edukacji. Dzięki temu uczniowie mogli zobaczyć, jak nowoczesne technologie mogą wspierać naukę, rozwijać zainteresowania i uczyć współpracy. Nie ukrywamy, że dzięki tym działaniom realizujemy cel  akredytacji Erasmusa+ czyli poprawiamy kompetencje językowe i IT poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji do nauki języków obcych.

  To były trzy dni pełne pasji, innowacyjnych pomysłów i radości z odkrywania nowych możliwości. Już nie możemy się doczekać kolejnej edycji!

 

* * * * * *

Pierwsze miejsce dziewczyn w finale powiatowym Pucharu Tymbark!

IMG 20250424 WA0025  15 kwietnia 2025 roku na terenach Sportowej Doliny w Będzinie odbył się finał powiatowy XXV edycji Pucharu Tymbark – jednej z największych imprez piłkarskich dla dzieci w Polsce. W wydarzeniu udział wzięły aż 23 drużyny z powiatu będzińskiego, rywalizując w trzech kategoriach wiekowych: U8, U10 oraz U12.

  Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach wystawiła zespoły zarówno chłopców, jak i dziewcząt w kategorii U12. Z dumą informujemy, że reprezentacja dziewczyn spisała się znakomicie, prezentując piękną i skuteczną grę, która doprowadziła je aż do finału. W emocjonującym meczu finałowym nasze zawodniczki pokazały ducha walki,  doskonałą współpracę zespołową. Ich determinacja i talent zaowocowały zdobyciem pierwszego miejsca, co zostało uwieńczone wręczeniem wspaniałego pucharu.

  Nagrody wręczył osobiście starosta będziński Sebastian Szaleniec, obejmujący wydarzenie honorowym patronatem. Serdeczne gratulacje dla naszych dziewcząt i powodzenia w finale wojewódzkim, który odbędzie się 7 maja 2025 na obiektach sportowych w Bytomiu.

  Reprezentacja drużyny dziewcząt :

  1. Zuzanna Parzoch
  2. Michalina Całka
  3. Wiktoria Jaworska
  4. Paulina Kensy
  5. Barbara Ciesielska
  6. Kornelia Nowara
  7. Zofia Bochniak
  8. Maja Dzierżanowska
  9. Martyna Blachińska
  10. Lena Chabrzyk

 

* * * * * *

Rowerzyści z SP nr 1 Mierzęcice mistrzami powiatu!

  14.04.2025 uczniowie naszej szkoły wystartowali w powiatowym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym, który już po raz  21 odbył się w naszej szkole.  Z roku na rok przybywa drużyn startujących w tych niełatwych zawodach. Tym bardziej cieszy fakt, że rowerzyści z SP 1 kolejny raz udowodnili, że przepisy ruchu drogowego w teorii i praktyce są im doskonale znane. W grupie starszej nasi wielokrotni mistrzowie nie mieli sobie równych i z ogromną przewagą zwyciężyli. Indywidualnie mistrzynią powiatu została  Natalia Pływacz, która wyprzedziła kolegów z zespołu Huberta Kamińskiego i trzeciego tym razem Adama Jabłońskiego. W młodszej kategorii nasza reprezentacja walczyła bardzo dzielnie i również okazała się najlepsza, mistrzynią indywidualnie została Zuzanna Parzoch, która wyprzedziła koleżankę z reprezentacji Michalinę Całkę, a podium uzupełnił debiutujący w tym turnieju Antoni Łazarczyk. Rowerzystom gratulujemy i trzymamy kciuki za udany występ w nadchodzącym turnieju okręgowym.

 

* * * * * *