Dzień Bezpiecznego Internetu w edukacji wczesnoszkolnej

IMG 3729  Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet.

Z tej okazji, jak co roku w klasach 1-3 zorganizowano zajęcia o tej tematyce. Zagłębić się w problem uzależnienia od Internetu pomogły filmy edukacyjne z serii „Sieciaki”. Wychowawcy poruszyli tematy związane z bezpieczeństwem w sieci, takie jak odpowiedzialne korzystanie z zasobów, ograniczone zaufanie do poznanych w sieci osób, szacunek wypowiedzi internetowych, anonimowość i nie zamieszczanie prywatnych danych w sieci. Podsumowaniem akcji było wykonanie przez uczniów w grupach plakatów związanych z poruszanymi zagadnieniami.