Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

Erasmus+ „Let’s revive disappearing crafts of Europe together”.

IMG 8844  W dniach 14-18 marca 2022 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach miała przyjemność gościć przedstawicieli Włoch, którzy odwiedzili Polskę w ramach projektu Erasmus+ „Let’s revive disappearing crafts of Europe together”.

  Tylko szkoła z Włoch przybyła do naszego kraju. Spośród 5 naszych partnerów formułę online wybrały 4 kraje: Rumunia, Słowacja, Cypr, Grecja. Decyzję swoją uzasadniły niepewną sytuacją w związku z wojną w Ukrainie. Z tymi partnerami widzieliśmy się codziennie na spotkaniach online. Szkoły te, podobnie jak my w Polsce, organizowały u siebie warsztaty , których celem było popularyzowanie wymierających zawodów.

  Projekt, do którego nasza szkoła przystąpiła pod koniec 2020r., zakłada współpracę krajów partnerskich, której celem jest wymian międzykulturowa, integracja społeczna, a przede wszystkim ochrona zawodów zagrożonych wymarciem.

  Dni wizyty obfitowały w mnóstwo ciekawych przedsięwzięć, podczas których staraliśmy się jak najlepiej zaprezentować wymierające zawody naszego kraju, kulturę, tradycję i zwyczaje, którymi Polska może się poszczycić.

  Zatem aby tradycji stało się zadość, po serdecznym przyjęciu przez Panią Dyrektor Paulinę Niegowską, naszych gości przywitaliśmy symbolicznym chlebem i solą. Ceremonię powitania uświetniło Koło Gospodyń Wiejskich z Toporowic, które jest swoistą wizytówką naszej Małej Ojczyzny i pełni ważną funkcję w kulturowym folklorze gminy. Uroczyste przywitanie zgodnie z polską tradycją, któremu uroku dodawały barwne, tradycyjne stroje, zostały bardzo ciepło przyjęte przez uczestników uroczystości.

  Nie mniejsze emocje wzbudziły występy naszych uczniów, którzy w specjalnie przygotowanym na tę okoliczność programie artystycznym, zaprezentowali swoje talenty zarówno wokalne, taneczne jak i wykazali się ogromnym talentem z dziedziny akrobatyki.

  Już pierwszego dnia gospodarze oprowadzili gości po szkole, Nie był to zwykły spacer lecz polowanie na QR kody. W ten sposób włoscy uczniowie poznali całą naszą szkołę. Placówka może pochwalić się doskonale wyposażonymi pracowniami i ciekawymi pomocami dydaktycznymi.

  Niewątpliwą atrakcją były liczne warsztaty artystyczne, podczas których uczniowie mogli wykonać   m. in. rzeczy z gliny jak również własne świeczki. Drugiego dnia uczniowie robili marzanny , by przybliżyć ten zwyczaj obcokrajowcom. Trzeciego dnia odwiedzili Wieliczkę i Kraków. Czwartego dnia oprócz lepienia pierogów pojechali do Osikowej Doliny w Koziegłowach. Zaś ostatniego dnia, w piątek, uczyli się tańczyć poloneza oraz śpiewać „Szła dzieweczka do laseczka”. Na koniec poznali prace malarek z Zalipia w „Chacie z Zalipia” w Sarnowie

   Wizyta taka, to nie tylko praca nauczycieli, rodziców i przyjaciół szkoły. Również panie kucharki dołożyły wszelkich starań, aby nasi goście zapamiętali wizytę w Polsce jak najlepiej. Co więcej, uczniowie z Włoch mieli okazję nie tylko posmakować tradycyjne polskie potraw, ale także wzięli udział w warsztatach kulinarnych, gdzie pod okiem Pań z Koła Gospodyni lepili pierogi. Podkreślić należy, że przyjęcia zagranicznych gości, to przedsięwzięcie, które angażuje każdą osobę w szkole, zaś uczniom dostarcza wielu pozytywnych emocji, doświadczeń językowych i kulturowych.

  Ważnym elementem programu jest zdobywanie szerokiej wiedzy na temat krajów partnerskich,
toteż realizując jedno z jego założeń – poznawanie starych zawodów naszego regionu – uczestnicy projektu brali udział w ciekawych warsztatach oraz prezentacjach, przybliżających im zawód garncarza, piekarza, pszczelarza. Własnoręcznie wykonali biżuterię ozdobną jak również zrobili bułki w Muzeum Chleba w Radzionkowie. Dzięki niezapomnianej wizycie w muzeum Chleba uczniowie mogli poznać zgromadzone tam eksponaty, które zbierane przez wiele lat, pokazują wszystko, co służyło wytwarzaniu chleba i wszystko, co świadczy o szacunku do chleba. Intencją wizyty w Muzeum Chleba było również uświadomienie wszystkim, że spośród najróżniejszych potraw polski, tradycyjny chleb nie ma sobie równych. Nasi goście wraz z uczniami odwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce. Również ogromnych i niezapomnianych wrażeń dostarczyła im wizyta w Krakowie. Kolejny punkt programu -  w Osikowa Dolina, to miejsce nastawione na edukację i na zabawę, a przede wszystkim  przyjazne dziecku.  Oczywiście było mnóstwo zabawy, ponieważ w trakcie warsztatów artystycznych uczniowie wykonali z osiki koszyki wielkanocne oraz piękne ozdobne kwiatki. Poznali także tajniki rzemiosła osikowego – wszystko podane w przystępny sposób, dostosowany do wieku. Byliśmy także pod wielkim wrażeniem przepięknie urządzonych wnętrz,  w których odbywały się warsztaty. Wszystko w zgodzie z tradycją i  poszanowaniem natury.

  Warto pamiętać, że Erasmus+ to nie tylko świetna zabawa i ciekawe wycieczki, ale również poważna praca nad zadaniami, które wcześniej wyznaczono. Była to doskonała okazja do zapoznania się ze specyfiką pracy polskiej szkoły, wymiany doświadczeń, rozwijania umiejętności porozumiewania się w języku angielskim oraz podniesienia świadomości europejskiej i wzmocnienia więzi europejskich, co ma niewątpliwy wpływ na podnoszenie jakości edukacji we wszystkich szkołach partnerskich.

  Goście z Włoch wyjechali pełni pozytywnych emocji, cały czas podkreślali braterstwo narodów europejskich, ważne zwłaszcza w obliczu współczesnych wydarzeń. Kolejna wizyta w ramach projektu ,,Let’s revive disappearing crafts of Europe together’’ już w maju, tym razem na Cyprze.

 

* * * * * *