Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

Mozaika, czyli dekoracja w postaci ornamentu lub obrazu

IMG20211208082756  Mozaika, czyli dekoracja w postaci ornamentu lub obrazu, wykonana z drobnych, kamyczków, kawałków szkła czy ceramiki, była tematem kolejnych warsztatów w ramach projektu LET’S REVIVE DISSAPEARING CRAFTS OF EUROPE TOGETHER! programu Erasmus+. Na warsztatach uczniowie mieli wcielić się w starych rzemieślników i wykonać własnoręcznie taką mozaikę.
  Uczniowie dowiedzieli się, że mozaika była już popularna w starożytności. Jednak prawdziwy rozkwit mozaiki to czasy Bizancjum. Przez kolejne stulecia mozaika zachowała się głównie w obiektach sakralnych (szczególnie na wschodzie Europy). Szerszej publiczności przypomniała o tej zapomnianej sztuce dekoracji secesja. Mozaika zaczęła pojawiać się w architekturze i w dekoracji wnętrz. Od końca dwudziestego wieku mozaika kojarzy się nie tylko ze sztuką i rękodziełem, ale także z … grafiką komputerową, a konkretniej z pikselami. Takie mozaiki są w tej chwili często wykorzystywane przez artystów street-artu.
  Uczniowie mieli za zadanie przygotować materiały, z których wykonają mozaikę o dowolnej tematyce. Na ich ławkach pojawiły się cekiny, guziki, zakrętki, kamyki, koraliki. Kleili klejem, plasteliną, klejem na gorąco. Praca wymagała dużej staranności, a przede wszystkim cierpliwości, której czasami brakowało.
Oto efekty naszej pracy.