Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

erasmus logo 800x183

Poznajemy węgierskie i rumuńskie zawody

final project logo 13MB 600x659  Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach spędzili pięć wrześniowych dni w Rumunii poznając tamtejszą kulturę. W ramach realizacji projektu „Let`s revive disappearing crafts of Europe together!” (program Erasmus+ Akcja KA229 partnerstwa strategiczne) dyrektor szkoły – p. Paulina Niegowska, koordynator projektu –p. Maria Śliż oraz nauczyciel przedmiotów artystycznych – p. Barbara Gryczka odwiedziły szkołę podstawową w rumuńskiej Oradei. Miasto leży na granicy rumuńsko-węgierskiej, a w szkole uczą się dzieci z mniejszości węgierskiej. Oprócz polskiej delegacji szkołę odwiedzili przedstawiciele szkół partnerskich z Sycylii, Cypru, Grecji, Słowacji. Gospodarze zadbali o bardzo bogaty program wizyty.

  Trzy dni robocze w szkole wypełnione były maksymalnie różnymi zadaniami, począwszy od obserwowania pracy uczniów, po zwiedzanie wielu miejsc w okolicy, w których wykonuje się jeszcze wymierające zawody. Pierwszy dzień upłynął na wizytowaniu szkoły, zapoznawaniu się z pracą szkoły oraz poznawaniu kilkunastu starych zawodów.

  Drugi dzień stanowiły warsztaty wyjazdowe. Mieliśmy możliwość poznać prace m.in. garncarza, piekarza, a wszystko to w sceneriach: wsi rumuńskiej i skansenu. Trzeci dzień to warsztaty w lokalnej winnicy i poznanie etapów produkcji wina. Była to najbardziej ekscytująca część wyjazdu, połączono w niej tradycję z nowoczesnością. Własnoręcznie zbieraliśmy kiście winogron, przetwarzaliśmy je tradycyjnie w moszcz, by następnie poznać nowoczesne sposoby produkcji.   

  Wyjazd ten dał nam także możliwość porozmawiania z partnerami na temat planu działań na kolejne miesiące. Postanowiliśmy przedłużyć czas trwania projektu o 10 miesięcy, by udało nam się zrealizować wszystkie zaplanowane wymiany uczniów. Ustaliliśmy, że kolejne spotkanie uczniów i nauczycieli odbędzie się w marcu 2022 w Polsce. W tym roku szkolnym, o ile sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, zaplanowana jest także wizyta uczniów i nauczycieli na Cyprze w maju 2022.

  Wyjazd był okazją do doskonalenia się zawodowego kadry naszej szkoły, ustalenia harmonogramu działań na najbliższy rok szkolny a także pozwolił nam doświadczyć różnorodności krajów europejskich. Wizyta była współfinansowana w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.