Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

NOSPR – Katowice

Koncert Klejdoskop -Minirezydencja/EKO

 

  „Muzyka to życie, muzyka to sztuka, życie to celebracja chwil…”Aby celebrować nasze życie i posłuchać wyjątkowych brzmień klasy czwarte, piąte, szóste oraz reprezentacja klasy siódmej a wybrały się na koncert do NOSPR-U w Katowicach. Budynek wpisuje się całym sercem w historię regionu, nawiązując do słynnej katowickiej dzielnicy Nikiszowiec, gdzie królują czerwona cegła i równie charakterna czerwona farba. Taki jest też sam budynek NOSPR-U prosty, charakterny, skrywający w swoich wnętrzach to, co najcenniejsze. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia to miejsce absolutnie wyjątkowe, koncerty są kameralne, a bilety rozchodzą się błyskawicznie. Miejsce słynie z doskonałej akustyki, nad którą czuwał mistrz w swoim fachu – Yasuhisa Toyota z Nagata Acoustics, mający w portfolio realizacje dla najlepszych sal koncertowych świata. Nieprzeciętne możliwości tego miejsca zostały docenione przez środowisko muzyczne, gdyż NOSPR Katowice należy do organizacji ECHO skupiającej najbardziej prestiżowe sale koncertowe w Europie. 

  Koncert, w którym mięliśmy przyjemność uczestniczyć dotykał bardzo współczesnych problemów  i pochylał się nad naszą planetą. Ocieplenie klimatu, nasza przyszłość, mądra polityka ekologiczna, to wyzwania które stoją przed nami. Z czułością muzyka splatała się z planetą ziemią, będąc inspiracją dla każdego dźwięku, który wydobywał się spod palców utalentowanej pianistki. Przyspieszał i stawał się mocny, kiedy na ekranie obserwowaliśmy wzburzone morze, cichł, kiedy pogoda się uspokajała. Był radosny, kiedy przyroda przywdziewała wiosenne barwy i budziła się do życia. Jesteśmy, jak system naczyń połączonych, jedno bez drugiego nie funkcjonuje. Życie musi mieć swój balans i to prawdziwa sztuka znaleźć w nim radość, spokój i doceniać wartość otaczającego nas świata. Wszystko co nas otacza jest piękne, ale ulotne, życie na ziemi się zmienia, dlatego tak ważna jest nasza świadomość. Morza i oceany, chmury, atmosfera, lądy i lasy, flora i fauna to nasze skarby, które musimy chronić i traktować z czułością – z czułością równą dotykowi klawiszy pianistki wydobywającej dźwięki podczas koncertu. W kwietniu obchodzimy Dzień Ziemi, a dzisiejszy koncert z cyklu wydarzeń artystyczno-edukacyjnych „Climatekeys”, pięknie wpisuje się w ideę ochrony planety. Sam projekt koncertowo-edukacyjny zapoczątkowała angielska kompozytorka i pianistka – Lola Perrin, która poruszona zmianami klimatycznymi na ziemi postanowiła połączyć swoją pasję z walką nad powstrzymaniem degradacji środowiska. Artystce towarzyszyły pytania: „Co ja mogę zrobić, aby powstrzymać te zmiany? Jak je spowolnić i jak ochronić skutecznie ziemię?”. Zmobilizowała przy tym armię ludzi i wpłynęła na świadomość populacji, wykorzystując muzykę, jako swoisty łącznik pomiędzy ludźmi.  W naszym programie znalazły się:

  • Ludovico EinaudiElegy for Arctic
  • Henry CowellThe tides of Manaunaun
  • George CrumbGhost- Nocturne, Gargoyles
  • William BolcomThe Serpent’s Kiss z The Garden of Eden
  • Fryderyk ChopinPreludium Des-dur Op.28 Nr 15 Deszczowe
  • Louis-Claude DaquinKukułka

  Na fortepianie zagrała utalentowana Joanna Wicherek, a mini wykład o planecie przeprowadziła dr Magdalena Budziszewska, wchodząc w żywą interakcję z publicznością. Dzięki niej dowiedzieliśmy się m.in., że każdy składnik naszego ekosystemu jest ważny i np. lasy transportują wodę w głąb kontynentów, a w wodach mórz i oceanów są fale upałów. Woda jest „kosmitką”, bo przyleciała z kosmosu, objętościowo wody na ziemi jest więcej niż powietrza, a ziemia obraca się z zawrotną prędkością 1666 km/h. Wybrańcy mieli szansę zadać pytanie Pani dr, uzyskując niebanalne odpowiedzi. Koncert uświetnił występ naszej uczennicy Julii Małoty z klasy VI, która oczarowała nas swoją grą na zakończenie muzycznej uczty podczas wizyty w jednej z najlepszych sal koncertowych na świecie! Julia rozwijaj swoje muzyczne talenty, a my dbajmy o wspólne dobro, naszą planetę!

 

 

* * * * * *