Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

Wyjazd uczniów klas 5-6 Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach im. T. Kościuszki w ramach programu Erasmus+ do Salonik w Grecji

Messenger creation BD6B612F 7AC3 4A5D AC04 E8F16C47C8FA  W dniach 31.03 - 6.04.2025 roku grupa 16 uczniów klas piątych i szóstych Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach, pod opieką nauczycieli i koordynatora wyjazdu, uczestniczyła w mobilności w ramach projektu Erasmus+ 2024-1-PL01-KA121-SCH-000222031 w Salonikach w Grecji. Był to pierwszy uczniowski wyjazd w ramach naszej akredytacji Erasmusa+. Głównym celem wyjazdu była poprawa kompetencji językowych oraz kompetencji IT poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji do nauki języków obcych. Zależało nam także na integracji młodych ludzi z różnych krajów Unii Europejskiej oraz na popularyzowaniu wartości europejskich.

  Warsztaty edukacyjne

  Podczas pobytu uczniowie uczestniczyli w licznych warsztatach w szkole podstawowej w Salonikach, które miały na celu rozwinąć u uczniów umiejętności z zakresu technologii IT oraz sztucznej inteligencji (AI), nauczycielom natomiast wzbogacić warsztat pracy o narzędzia AI wykorzystywane w edukacji. W ramach zajęć w greckiej szkole (40th Primary school of Thessaloniki) uczniowie korzystali z nowoczesnych narzędzi IT i AI, co umożliwiło im tworzeni kompozycji i eksperymentowanie z różnymi dźwiękami. Zajęcia były interaktywne, a dzięki użyciu nowoczesnych aplikacji, między innymi takich jak Magic School, Hey Gen, Riffusion, chatGPT, Blooket, Suno, Fotor, Akinator uczniowie mogli w łatwy sposób wchodzić w interakcję z technologią, poznając jednocześnie jej potencjał w edukacji. Kolejną atrakcją była zabawa z platformą Kahoot, która pozwoliła uczniom sprawdzić swoją wiedzę o kulturze Grecji, historii miasta Saloniki oraz o zagadnieniach związanych z Erasmus+. Gra była nie tylko świetną okazją do nauki, ale także integracji z uczestnikami z innych krajów. Nie zabrakło także przykładów stosowania sztucznej inteligencji w połączeniu z naszym krytycznym myśleniem. Naszym celem jest racjonale wykorzystanie nowoczesnych technologii, a nie bezkrytyczne poleganie na nich.  Podczas wyjazdu uczestnicy zostali także zapoznani z programem eTwinning realizowanym przez naszego greckiego partnera. Zaprezentowano także ekologiczny projekt, który był realizowany w czasach pandemii, jako przykład dobrych praktyk.

  Program Erasmus+ kładzie duży nacisk na integrację młodzieży z różnych państw. Wspólne gry, zabawy oraz tańce były doskonałą okazją do zawierania nowych przyjaźni i lepszego poznania się z uczniami z Grecji. Dzieci miały okazję uczestniczyć w tradycyjnych greckich zabawach, które stanowiły ciekawe urozmaicenie oferty edukacyjnej. Integracja odbywała się poprzez zajęcia w greckiej szkole, co sprzyjało budowaniu międzynarodowych więzi i wspólnej kultury.

  Podczas pobytu uczniowie mieli szansę lepiej poznać kulturę Grecji, zwiedzając liczne zabytki i miejsca o dużym znaczeniu historycznym. Wśród atrakcji turystycznych, które odwiedzili, znalazły się takie miejsca w Salonikach jak:

  • Biała Wieża – symbol miasta i ważny punkt na mapie miasta, z którego rozciąga się piękny widok na okolice.
  • Łuk Galeriusza – starożytny łuk triumfalny, który jest jednym z najważniejszych zabytków miasta.
  • Rotunda św. Jerzego – monumentalna budowla, która niegdyś była miejscem kultu religijnego, pięknymi bizantyjskimi mozaikami
  • Lapalaki – stara dzielnica miasta, pełna malowniczych uliczek i tradycyjnych sklepików.
  • Miejskie targowisko – doskonała okazja, by spróbować lokalnych przysmaków i poznać greckie tradycje kulinarne.
  • Bazylika św. Dymitra – miejsce kultu jednego z patronów miasta.
  • Kościół Haga Sophia – wspaniała budowla sakralna, będąca przykładem bizantyjskiej architektury.
  • Plac Arystotelesa – centralny punkt miasta, pełen restauracji i sklepów, stanowiący serce Salonik.
  • Łaźnie tureckie – element miejskiego dziedzictwa z czasów osmańskich.
  • Forum Romanum i ruiny bizantyjskie – ślady po dawnych cywilizacjach, które świadczą o bogatej historii tego regionu.

  Nie zabrakło również kulinarnych doznań. Uczestnicy wyjazdu  mieli okazję spróbować tradycyjnych greckich potraw, takich jak souvlaki, tzatziki, moussaka, czy pita, które smakowali w lokalnych restauracjach. Grecka kuchnia okazała się dużą atrakcją i z pewnością zostanie zapamiętana przez uczestników na długo.

  Podczas pobytu w Grecji uczniowie uczestniczyli w wyjazdach edukacyjnych. Odwiedziliśmy:

  • Meteory – niesamowite klasztory wznoszące się na wysokich skałach, będące jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju, wpisanych na listę UNESCO.
  • Narodowy Park Gór Olimp – zwiedzanie tego legendarnego miejsca, będącego domem starożytnych bogów greckich, zrobiło ogromne wrażenie na młodzieży.
  • Palaios Panteleimonas – malownicza wioska położona na zboczach gór, która zachowała tradycyjny charakter.
  • Leptokaria – nadmorska miejscowość, gdzie uczniowie mieli okazję odpocząć i podziwiać Morze Egejskie.

  Wyjazd do Grecji był dla uczniów wyjątkową okazją do poprawy kompetencji językowych oraz IT, integracji oraz poznania kultury Grecji. Warsztaty edukacyjne z użyciem nowoczesnych narzędzi IT i AI, wspólna zabawa z greckimi uczniami, a także bogaty program wycieczek pozwoliły uczestnikom programu Erasmus+ poszerzyć swoje horyzonty edukacyjne, jednocześnie dostarczając niezapomnianych wspomnień. Dzięki takiej wymianie doświadczeń uczniowie mieli szansę nie tylko na rozwój osobisty, ale także na budowanie międzynarodowych więzi, które mogą trwać przez długie lata.

  Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

  Barbara Gryczka

 

* * * * * *