LEKKIE TORNISTRY MAMY,

O SWOJE PLECY DBAMY!

Już po raz kolejny uczniowie klas 1-3 wzięli udział w akcji pt. „Lekki tornister”. To ogólnopolska kampania  informacyjno- edukacyjna skierowana do uczniów klas I-III szkół podstawowych dotycząca  profilaktyki wad postawy.  Jej główną rolą jest  zwrócenie uwagi na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości.

W celu przeciwdziałania temu zjawisku w naszej szkole podjęto różnorodne działania o charakterze edukacyjnym. Uczniowie klas 1-3 mieli okazję zważyć swoje plecaki, wykonali prace plastyczne, plakaty  pt. „Lekki tornister” oraz dowiedzieli się o tym, jak ważne jest właściwe pakowanie plecaka oraz wykorzystanie możliwości pozostawiania książek na terenie szkoły. Podczas zajęć wychowania fizycznego zademonstrowano ćwiczenia wzmacniające kręgosłup.

Zalecenia dotyczące tornistrów szkolnych:

Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie  dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.

W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku, z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy. Rozpoczynając naukę, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia spędzając w szkolnej ławce – w pozycji siedzącej – dziennie powyżej 4 godzin. Dodatkowo w wieku 6–9 lat organizm wykazuje ogromną biologiczną potrzebą ruchu, co prowadzi do częstej zmiany pozycji podczas lekcji.

• Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan;
  • Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku;
  • Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów;