Dzień Zdrowego Śniadania

8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Jego celem jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywania się. Od tej pory dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, W Polsce nazywany jest Dniem Zdrowego Śniadania.

Z tej okazji uczniowie z klas 1-3  zapoznali się z zasadami zdrowego odżywiania. Wraz z wychowawcami przygotowali smaczne i zdrowe  kanapki. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Z tej okazji uczniowie stworzyli samodzielnie Piramidę zdrowego odżywania.

Mamy nadzieję, że zdrowe śniadania na co dzień zagoszczą w domach naszych uczniów.

12 zasad zdrowego odżywiania ­

1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.­

2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.­

3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.

4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.

5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.

6. Mięso, jaja czy ryby - możesz wybierać.

7. Pamiętaj o kaszach.

8. Dzień bez świeżych warzyw i owoców to dzień stracony.

9. Obiad to zapas siły na aktywne popołudnie.

10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.

11. Dobrą wodą gaś pragnienie.

12. Ruch bez ograniczeń, a słodycze z umiarem.