Programy i projekty

Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach bierze udział w wielu programach oraz przystępuje do licznych projektów i akcji:

1. Europejski program OWOCE W SZKOLE
  2. Europejski program SZKLANKA MLEKA
  3. Ogólnopolska kampania edukacyjno-profilaktyczna ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ
  4. Program społeczny SZKOŁA BEZ PRZEMOCY
  5. Projekt logopedyczny WSZYSTKIE DZIECI MÓWIĄ POPRAWNIE
  6. Program OJCZYSTY DODAJ DO ULUBIONYCH
  7. Program edukacyjno-terapeutyczny ORTOGRAFFITI
  8.  Program rewalidacji indywidualnej DAĆ SZANSĘ NA SUKCES
  9. PROGRAM DOSTOSOWANIA WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH DO INDYWIDUALNYCH POTRZEB I MOŻLIWOŚCI UCZNIÓW SP1 MIERZĘCICE
  10. Projekt ROZWÓJ KOMPETENCJI – DOSKONALENIE ZAWODOWE NAUCZYCIELI SZANSĄ NA LEPSZE JUTRO DLA OŚWIATY
  11. BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
  12. Program KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA
  13. Program BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ
  14. Ogólnopolska kampania edukacyjna UNICEF – BAW SIĘ I BĄDŹ BEZPIECZNY
  15. Ogólnopolski projekt edukacyjny UNICEF – DOSTRZEC INNYCH. POMOC HUMANITARNA NA ŚWIECIE
  16. Ogólnopolska akcja charytatywna GÓRA GROSZA
  17. Projekt organizowany w ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną im. Jana Pawła II w Mierzęcicach RAZEM  CZYTAMY
  18. Projekt ORTOGRAFIA  TRUDNA,  ALE  NIE  NUDNA!
  19. Projekt WIECZORKI  LITERACKIE
  20. Projekt unijny Z  WIEDZĄ  WYRÓWNUJEMY  SZANSE  I  ZDOBYWAMY  ŚWIAT
  21. Projekt  NOWE  HORYZONTY  EDUKACJI FILMOWEJ
  22. Program: PORCJA POZYTYWNEJ ENERGII
  23.  Projekt PODNOSZENIE KOMPETENCJI UCZNIOWSKICH
  24.  Program ŁOWIMY TALENTY

Nowe Horyzonty…

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Mierzęcicach przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”, który powstał z myślą o edukacji filmowej młodych widzów. Przy współpracy z kinem Światowid w Katowicach, uczniowie klas IV – VI mają możliwość uczestnictwa w wyjazdach, gdzie poznają ambitne, niekomercyjne kino a także biorą udział w warsztatach i prelekcjach z ciekawymi gośćmi.

Pierwsze dwa filmy, które zostały zaprezentowane w ramach projektu – „Twardziele” i „Lodowy smok” – to filmy wyjątkowe. Zostały bardzo ciepło przyjęte przez widzów, głównie dlatego, że bohaterami są właśnie dzieci i młodzież, rówieśnicy naszych uczniów, przeżywający czasem podobne przygody, rozterki, zmartwienia. Bo pojawia się tu problem samotności, przemocy, bezsilności i braku zrozumienia ze strony dorosłych. Z tymi przeciwnościami jednak można walczyć, a najskuteczniejszą bronią, jak się okazuje, są: dobroć, szczerość, wspólne działanie a nade wszystko przyjaźń.

Warto dodać, że „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej” pozwalają na realizację różnych elementów podstawy programowej. Uzyskały patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają je również uznani reżyserzy i aktorzy, jak chociażby Andrzej Wajda czy Jerzy Stuhr, a w 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”.