Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach

Pliki Cookies

plenfrdeitru

The EUropean Heritage in the politically and culturally changing world as means Against Radicalization

DSC08183   The EUropean Heritage in the politically and culturally changing world as means Against Radicalization to tytuł projektu realizowanego w ramach programu Erasmus+ przez Szkołę Podstawową nr 1 w Mierzęcicach. Dzięki temu programowi mogliśmy uczestniczyć w 1 z 5 międzynarodowych wymianach międzyszkolnych. Była to przedostatnia okazja, gdyż pozostaje jedynie majowy wyjazd do Grecji. Nasza czwórka siódmoklasistów: Karolina Kozieł, Natalia Lebiocka, Daniel Sikorski i Jakub Wałęsa pod opieką M. Śliż i J. Wołowiec, spędziła 5 dni lutego wizytując Strasburg we wschodniej Francji. Był to wyjątkowy wyjazd, ponieważ wymiana przybrała całkiem inną formę. Z powodu braku szkoły partnerskiej w Strasburgu, jako jedyni mieliśmy okazję mieszkać w hotelu oraz spędzać czas zwiedzając malownicze miejsca w samym mieście jak i Alzację. Minęło sporo czasu od kwietnia, kiedy to my gościliśmy pozostałe szkoły w Polsce. Myślę że, doświadczyliśmy innych wrażeń niż uczestniczy minionych już wyjazdów. Podczas naszej wizyty pod opieką niezawodnych nauczycielek j. angielskiego poznawaliśmy nie tylko tryb życia, najważniejsze miejsca, historię i kulturę mieszkańców Strasburga oraz sąsiednich wiosek, położonych w krainie zwanej Alzacją, ale również mogliśmy przypatrzeć się zwyczajom innych państw. Taka wymiana to idealna okazja do poznawania kultur różnych zakątków świata i ich historii. Jak również sposobność zdobywania międzynarodowych  doświadczeń. Przyjeżdżając do nowego miejsca musieliśmy stać się otwarci na różne, nowe propozycje, a dodatkowo niektórzy z nas zmierzyli się pierwszą, nieznaną im wcześniej podróżą  samolotem. To niesamowite przeżycie, przygoda na całe życie, która może się już nie powtórzyć. Podczas naszego pobytu poznawaliśmy wygląd, funkcjonowanie i cele niezwykle ważnych instytucji: Parlamentu Europejskiego i  Rady Europy. Podczas pobytu w Strasburgu odwiedziliśmy też oranżerię z różnymi gatunkami ptaków: bocianami, flamingami czy strusiami. Zawarliśmy także nowe znajomości. Mieliśmy okazję skosztować różnych potraw kuchni francuskiej, na przykład bardzo popularnego tutaj crème brûlée, pieczywa z rodzynkami, czy makaroników. Klimat Francji pokazały nam wieczorne spacery po wąskich, oświetlonych uliczkach Strasburga, a płynący środkiem miasta Ren, dostarczył obrazów niczym z pocztówek. Zwiedzając Muzeum Alzacji i Mozeli (Alsace- Mouselle Memorial), mogliśmy poznać trudną historię tego regionu od 1871r. aż do II wojny światowej. Zobaczyliśmy także Katedrę Najświętszej Maryi Panny (Cathédrale Notre-Dame), która zachwyciła nas dokładnością z jaką ją wykonano. Plac Gutenberga wraz z jego postacią również był jednym z punktów naszej wycieczki. Ponadto w drodze do miasta Colmar odwiedziliśmy dwie urokliwe, alzackie wioski Ribeauville i Riquewihr, dzięki którym poznaliśmy z czego słynie Alzacja. Region w którym przebywaliśmy- Alzacja, jest nazywana inaczej Ptasią Wyspą, gdyż osiedla się tu niesamowita ilość bardzo dobrze znanych nam w Polsce - bocianów. Oprócz tego to kraina chatek z piernika, a klimat dopełniają winorośle, których owoce stają się słynne później jako wino  Riesling.

  Oprócz Polski, Francję odwiedziły wszystkie pozostałe kraje partnerskie: Grecja, Portugalia, Chorwacja oraz Cypr, dzięki czemu mieliśmy okazję poznać namiastkę ich kultury oraz porozmawiać o niej.

  Pomimo braku szkoły partnerskiej, wizyta we Francji to nie tylko wycieczki i dobra zabawa, ale także praca nad realizacją projektu. Dlatego część wyjazdu stanowiły gry, spotkania projektowe oraz poznawanie Unii Europejskiej podczas wizyt w wymienionych wcześniej instytucjach. W trakcie wymiany przydzielono nam nowe zadania, poczyniono ustalenia odnośnie dalszych działań, a także pracowano nad blogiem  projektu.

 Karolina Kozieł – uczennica klasy 7

SP 1 Mierzęcice

Biuletym - BIP

Program Erasmus+

Erazmus

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dzwonki

1

07 50 - 08 35

2

08 40 - 09 25

3

09 30 - 10 15

4

10 20 - 11 05

5

11 20 - 12 05

6

12 20 - 13 05

7

13 20  - 14 05

8

14 10 14 55

Klub Wolontariusza

Nauka słówek

logo instaling

Deutsch plus

logo deutsch plus

Nowe horyzonty

Licznik odwiedzin

2149023
DzisiajDzisiaj445
WczorajWczoraj1723
Ten tydzieńTen tydzień3647
Ten miesiącTen miesiąc28681
WszystkieWszystkie2149023

Logowanie