Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach

Pliki Cookies

plenfrdeitru

 Relacja z pobytu w Chorwacji


 

DSC05553

The EUropean Heritage in the politically and culturally changing world as means Against Radicalization to tytuł projektu realizowanego w ramach programu Erasmus+ przez Szkołę Podstawową nr 1 w Mierzęcicach. Dzięki temu programowi uczniowie mogą między innymi uczestniczyć w 5 międzynarodowych wymianach szkolnych. Pierwsza i druga wymiana za nami. Czworo uczniów oddziałów gimnazjalnych, pod opieką M. Śliż i P. Niegowskiej, spędziło jeden tydzień stycznia wizytując szkołę partnerską w Dali w odległym Cyprze. W kwietniu to my gościliśmy pozostałe szkoły w Polsce. Teraz za nami już trzecia wymiana międzyszkolna. Czworo naszych uczniów pod opieką M. Śliż oraz A. Łukasik odwiedziło szkołę partnerską w Šibeniku w Chorwacji. Uczniowie nie tylko poznawali najróżniejsze miejsca, naturę oraz historię, ale również kulturę i zwyczaje chorwackich rodzin, u których przez ten tydzień mieszkali. Poznając nowe miejsce musieli pozbyć się strachu przed nieznanym oraz pokonać barierę językową, która już po pierwszym dniu była niewidoczna. Wizyta ta była niesamowitym doświadczeniem. To taka przygoda na całe życie. Poznaliśmy funkcjonowanie szkoły w innym kraju, zawarliśmy nowe, międzynarodowe znajomości. Mnóstwo wrażeń przyniosło nam poznawanie obyczajów oraz kultury chorwackiej. Skosztowaliśmy również regionalnych potraw. Ponadto odwiedziliśmy wiele zabytków – w Šibeniku: Katedrę Św. Jakuba (Cathedral of St. John), Fortecę Św. Mikołaja (St. Nicholas Fortress), Pałac Dioklecjana w Splicie, Kanał Luka. Nie tylko Šibenik, ale cała Chorwacja jest urokliwym, zabytkowym miejscem, skrywającym w sobie mnóstwo ciekawych historii.

Oprócz Polski Chorwację odwiedziły również pozostałe kraje partnerskie: Grecja, Portugalia oraz Cypr, mieliśmy więc okazję skosztować również namiastkę kultury zwyczajów tych państw, ponieważ w ostatnim dniu każde z państw prezentowało swoją kulturę. Przed nami niedługo kolejne wyjazdy - Portugalia (wrzesień/październik 2019), Francja (luty 2020),  Grecja (maj 2020).

Wizyta w Chorwacji to nie tylko wycieczki, ale także praca nad realizacją projektu. Dlatego część wyjazdu stanowiły warsztaty i spotkania projektowe. Podczas wyjazdu pokazywaliśmy prezentacje w jaki sposób dziedzictwo kulturowe może zapewniać mieszkańcom danego obszaru pracę. Polska delegacja skoncentrowała się na działalności Osikowej Doliny – rodzinnej firmy, wytwarzającej regionalne produkty z osiki, która ponadto prowadzi warsztaty dla szkół i innych instytucji. W trakcie wizyty poczyniono także ustalenia odnośnie dalszych działań, przydzielono nowe zadania, pracowano nad blogiem projektu.

Teraz z niecierpliwością czekamy na najbliższy wyjazd do Portugalii, który odbędzie się na przełomie września i października 2019. Mamy nadzieję, że będzie to kolejna wspaniała przygoda, a uczniowie poznają po raz kolejny nowe miejsca i co najważniejsze będą rozwijać swoje umiejętności językowe.

Katarzyna Dębowiec,

uczennica 3 oddziału gimnazjalnego

w SP 1 Mierzęcice

 

Biuletym - BIP

Program Erasmus+

Erazmus

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dzwonki

1

07 50 - 08 35

2

08 40 - 09 25

3

09 30 - 10 15

4

10 20 - 11 05

5

11 20 - 12 05

6

12 20 - 13 05

7

13 20  - 14 05

8

14 10 14 55

Klub Wolontariusza

Nauka słówek

logo instaling

Deutsch plus

logo deutsch plus

Nowe horyzonty

Licznik odwiedzin

2149012
DzisiajDzisiaj434
WczorajWczoraj1723
Ten tydzieńTen tydzień3636
Ten miesiącTen miesiąc28670
WszystkieWszystkie2149012

Logowanie