Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach

Pliki Cookies

plenfrdeitru

Erasmus+  - Portugalia

Multipier Event

  The EUropean Heritage in the politically and culturally changing world as means Against Radicalization to tytuł projektu realizowanego w ramach programu Erasmus+ przez Szkołę Podstawową nr 1 w Mierzęcicach. Dzięki temu programowi uczniowie mogą między innymi uczestniczyć w 5 międzynarodowych wymianach szkolnych.

  W ubiegłą sobotę zakończył się kolejny tygodniowy wyjazd. Tym razem czwórka uczniów klas 8 w składzie: Paweł Jasic, Kaja Złocka, Kasandra Miszewska i Martyna Czapla razem z opiekunami Marią Śliż i Pauliną Niegowską odwiedziła odległą Portugalię. Podróż nie należała do najkrótszych, ponieważ sam lot trwał 3,5 godziny. Najpierw jednak należało dojechać do Wrocławia, skąd zaczynaliśmy, by w ostatni dzień wrócić z Warszawy, po wylądowaniu w Modlinie.

  Prawie wszyscy uczniowie zamieszkali u portugalskich rodzin, z którymi już przez wakacie nawiązaliśmy kontakt mailowy, by poznać się nawzajem. Oprócz nas do Portugalii przyjechały grupy z Cypru, Grecji i Chorwacji. Większość uczniów mieszkała u rodzin portugalskich, choć uczniom z Grecji zabrakło odwagi i mieszali w apartamencie razem z nauczycielami.

  Dzięki temu wyjazdowi mieliśmy okazję poznać portugalską kulturę i obyczaje, zwiedzić nowe miejsca i pokonać strach przed tym co obce.  Podczas pobytu zauważyliśmy wiele różnic pomiędzy Polską a Portugalią, chociażby w życiu codziennym. Projekt Erasmus+ dał nam szansę, by przez tydzień zasmakować obcej kultury. Co ważne wyjazd w całości był finansowany ze środków Erasmus+. Pobyt u zagranicznej rodziny, mimo że tylko tygodniowy, to przygoda i wspomnienia na całe życie.

  Zwiedziliśmy także wiele zabytków i miast takich jak: Apulia, Esposende, Porto, Viana do Castello. Projekt to nie tylko wycieczka turystyczna, ale także poznanie szkoły oraz systemu edukacji w Portugalii. Szkoła w Apulii zadbała o to, by zajęcia były ciekawe. Mieliśmy warsztaty artystyczne, pracowaliśmy z QR kodami, zorganizowano dla nas w szkole „escape room”. Oczywiście mieliśmy też zajęcia w terenie. Płynęliśmy między innymi kajakami, dwoma statkami, pokonywaliśmy park linowy i uczestniczyliśmy w biegu na orientację w terenie.  W pamięci pozostanie nam statek – szpital w Viana do Castello,  obecnie muzeum, a kiedyś pływający statek – szpital, który leczył rybaków na morzu. Wielką atrakcją było Porto i jego malownicze kamienice. W wielu portugalskich miastach spotykaliśmy koguty – symbol Portugalii.

  Podczas wizyty w Portugali nawiązywaliśmy nowe znajomości, które z całą pewnością nie zakończą się razem z końcem wymiany, poznawaliśmy język, kulturę i obyczaje portugalskie oraz realizowaliśmy założenia projektu EUHARMONIC.

Przed naszymi młodszymi kolegami jeszcze dwa wyjazdy. W lutym 2020 wizyta w Strasburgu i poznanie instytucji Unii Europejskiej. W maju 2020 ostatni wyjazd – wizyta w państwie koordynatora projektu – Grecji. Szkoda że już nie możemy w nich uczestniczyć.

                                                                                                                             Autor: Kasandra Miszewska  -

                                                                                                                     uczestniczka wyjazdu do Portugalii

Pozostałe zdjęcia znajdują się w galerii!

Blog projektu

 

Biuletym - BIP

Program Erasmus+

Erazmus

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dzwonki

1

07 50 - 08 35

2

08 40 - 09 25

3

09 30 - 10 15

4

10 20 - 11 05

5

11 20 - 12 05

6

12 20 - 13 05

7

13 20  - 14 05

8

14 10 14 55

Klub Wolontariusza

Nauka słówek

logo instaling

Deutsch plus

logo deutsch plus

Nowe horyzonty

Licznik odwiedzin

2148956
DzisiajDzisiaj378
WczorajWczoraj1723
Ten tydzieńTen tydzień3580
Ten miesiącTen miesiąc28614
WszystkieWszystkie2148956

Logowanie