Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach

Pliki Cookies

plenfrdeitru

Erasmus - wizyta w Polsce

  W dniach 1-5 kwietnia 2019 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach miała przyjemność gościć przedstawicieli Portugalii, Grecji, Chorwacji oraz Cypru, którzy odwiedzili Polskę w ramach projektu Erasmus+.

  Projekt, do którego nasza szkoła przystąpiła we wrześniu 2018 r., zakłada współpracę krajów partnerskich celem wymiany międzykulturowej i integracji społecznej. Integracja ta przebiegała na wielu płaszczyznach, a dni wizyty obfitowały w mnóstwo ciekawych przedsięwzięć, podczas których staraliśmy się jak najlepiej zaprezentować kulturę naszego kraju, tradycje i zwyczaje, którymi Polska może się szczycić.

  Zatem aby tradycji stało się zadość, po serdecznym przyjęciu przez Panią Dyrektor Paulinę Niegowską, naszych gości przywitaliśmy symbolicznym chlebem i solą. Ceremonię powitania uświetniły Koła Gospodyń Wiejskich z Mierzęcic i Toporowic oraz Kapela Regionalna, które są swoistą wizytówką naszej Małej Ojczyzny i pełnią ważną funkcję w kultywowaniu folkloru. Piękne koncerty, którym uroku dodawały barwne, tradycyjne stroje, zostały bardzo ciepło przyjęte przez uczestników uroczystości.

  Niemniejsze emocje wzbudziły występy naszych uczniów, którzy w specjalnie przygotowanym na tę okoliczność programie artystycznym, zaprezentowali swoje talenty zarówno wokalne, taneczne czy recytatorskie. Był więc między innymi „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy w dwujęzycznym wykonaniu uczniów młodszych czy polonez – polski taniec narodowy odtańczony przez przedstawicieli najstarszych klas.

  Nadszedł też czas, kiedy sceną zawładnęli goście. W równie barwny sposób zaprezentowali swoje kraje - przybliżyli nam kulturę i najważniejsze symbole narodowe. Nie zabrakło też czegoś dla podniebienia – przywieźli bowiem ze sobą mnóstwo pyszności, dzięki którym mogliśmy poznawać smaki Portugalii, Grecji, Chorwacji i Cypru.

  Już pierwszego dnia gospodarze oprowadzili koleżanki i kolegów po szkole. Placówka może pochwalić się doskonale wyposażonymi pracowniami i ciekawymi pomocami dydaktycznymi, które potem wykorzystano podczas zajęć integracyjnych takich jak: artystyczne, sportowe, językowe, robotyka, eksperymenty chemiczne i fizyczne.

  Niewątpliwą atrakcją były też zajęcia artystyczne, które zorganizowała zaprzyjaźniona ze szkołą Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Mierzęcicach.

  Również panie kucharki dołożyły wszelkich starań, aby nasi goście zapamiętali wizytę w Polsce jak najlepiej. Co więcej, uczniowie ci mieli okazję nie tylko posmakować tradycyjnych polskich potraw, ale także wzięli udział w warsztatach kulinarnych, gdzie pod okiem specjalistów lepili pyszne pierogi.

  Ważnym elementem programu jest zdobywanie szerokiej wiedzy na temat krajów partnerskich, toteż realizując jedno z jego założeń – poznawanie dziedzictwa przemysłowego naszego regionu – uczestnicy projektu zwiedzili najciekawsze miejsca i zabytki Będzina, Katowic, Krakowa, odwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce czy Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, która od lipca 2017 r. jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nasz region jest mocno związany z górnictwem, a więc dopełnieniem tematyki było spotkanie z górnikiem, który wzbudził ogromne zainteresowanie swym tradycyjnym mundurem galowym i czapką z pióropuszem.

  Warto pamiętać, że Erasmus+ to nie tylko świetna zabawa i ciekawe wycieczki, ale również poważna praca nad zadaniami, które wcześniej wyznaczono. Tak więc, podczas pobytu w Polsce, przeprowadzono szereg rozmów na temat organizacji projektu, a uczniowie zdobywali cenne doświadczenia podczas debat poświęconych wartościom europejskim.

  Była to doskonała okazja do zapoznania ze specyfiką pracy polskiej szkoły, wymiany doświadczeń, rozwijania umiejętności porozumiewania się w języku angielskim oraz podniesienia świadomości europejskiej i wzmocnienie więzi europejskich, co ma niewątpliwy wpływ na podnoszenie jakości edukacji we wszystkich szkołach partnerskich.

Biuletym - BIP

Program Erasmus+

Erazmus

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dzwonki

1

07 50 - 08 35

2

08 40 - 09 25

3

09 30 - 10 15

4

10 20 - 11 05

5

11 20 - 12 05

6

12 20 - 13 05

7

13 20  - 14 05

8

14 10 14 55

Klub Wolontariusza

Nauka słówek

logo instaling

Deutsch plus

logo deutsch plus

Nowe horyzonty

Licznik odwiedzin

2149032
DzisiajDzisiaj454
WczorajWczoraj1723
Ten tydzieńTen tydzień3656
Ten miesiącTen miesiąc28690
WszystkieWszystkie2149032

Logowanie