Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach
plenfrdeitru

Polityka prywatności RODO

Erasmus+  - Portugalia

Multipier Event

  The EUropean Heritage in the politically and culturally changing world as means Against Radicalization to tytuł projektu realizowanego w ramach programu Erasmus+ przez Szkołę Podstawową nr 1 w Mierzęcicach. Dzięki temu programowi uczniowie mogą między innymi uczestniczyć w 5 międzynarodowych wymianach szkolnych.

  W ubiegłą sobotę zakończył się kolejny tygodniowy wyjazd. Tym razem czwórka uczniów klas 8 w składzie: Paweł Jasic, Kaja Złocka, Kasandra Miszewska i Martyna Czapla razem z opiekunami Marią Śliż i Pauliną Niegowską odwiedziła odległą Portugalię. Podróż nie należała do najkrótszych, ponieważ sam lot trwał 3,5 godziny. Najpierw jednak należało dojechać do Wrocławia, skąd zaczynaliśmy, by w ostatni dzień wrócić z Warszawy, po wylądowaniu w Modlinie.

  Prawie wszyscy uczniowie zamieszkali u portugalskich rodzin, z którymi już przez wakacie nawiązaliśmy kontakt mailowy, by poznać się nawzajem. Oprócz nas do Portugalii przyjechały grupy z Cypru, Grecji i Chorwacji. Większość uczniów mieszkała u rodzin portugalskich, choć uczniom z Grecji zabrakło odwagi i mieszali w apartamencie razem z nauczycielami.

  Dzięki temu wyjazdowi mieliśmy okazję poznać portugalską kulturę i obyczaje, zwiedzić nowe miejsca i pokonać strach przed tym co obce.  Podczas pobytu zauważyliśmy wiele różnic pomiędzy Polską a Portugalią, chociażby w życiu codziennym. Projekt Erasmus+ dał nam szansę, by przez tydzień zasmakować obcej kultury. Co ważne wyjazd w całości był finansowany ze środków Erasmus+. Pobyt u zagranicznej rodziny, mimo że tylko tygodniowy, to przygoda i wspomnienia na całe życie.

  Zwiedziliśmy także wiele zabytków i miast takich jak: Apulia, Esposende, Porto, Viana do Castello. Projekt to nie tylko wycieczka turystyczna, ale także poznanie szkoły oraz systemu edukacji w Portugalii. Szkoła w Apulii zadbała o to, by zajęcia były ciekawe. Mieliśmy warsztaty artystyczne, pracowaliśmy z QR kodami, zorganizowano dla nas w szkole „escape room”. Oczywiście mieliśmy też zajęcia w terenie. Płynęliśmy między innymi kajakami, dwoma statkami, pokonywaliśmy park linowy i uczestniczyliśmy w biegu na orientację w terenie.  W pamięci pozostanie nam statek – szpital w Viana do Castello,  obecnie muzeum, a kiedyś pływający statek – szpital, który leczył rybaków na morzu. Wielką atrakcją było Porto i jego malownicze kamienice. W wielu portugalskich miastach spotykaliśmy koguty – symbol Portugalii.

  Podczas wizyty w Portugali nawiązywaliśmy nowe znajomości, które z całą pewnością nie zakończą się razem z końcem wymiany, poznawaliśmy język, kulturę i obyczaje portugalskie oraz realizowaliśmy założenia projektu EUHARMONIC.

Przed naszymi młodszymi kolegami jeszcze dwa wyjazdy. W lutym 2020 wizyta w Strasburgu i poznanie instytucji Unii Europejskiej. W maju 2020 ostatni wyjazd – wizyta w państwie koordynatora projektu – Grecji. Szkoda że już nie możemy w nich uczestniczyć.

                                                                                                                             Autor: Kasandra Miszewska  -

                                                                                                                     uczestniczka wyjazdu do Portugalii

Pozostałe zdjęcia znajdują się w galerii!

Blog projektu

 

Biuletym - BIP

Szkolna klauzula polityki

Program Erasmus+

Erazmus

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N

Dzwonki

1

08 00 - 08 45

2

08 50 - 09 35

3

09 40 - 10 25

4

10 30 - 11 15

5

11 30 - 12 15

6

12 30 - 13 15

7

13 20  - 14 05

8

14 10 14 55

Klub Wolontariusza

Nauka słówek

logo instaling

Deutsch plus

logo deutsch plus

Nowe horyzonty

Licznik odwiedzin

2034115
DzisiajDzisiaj393
WczorajWczoraj911
Ten tydzieńTen tydzień5070
Ten miesiącTen miesiąc3253
WszystkieWszystkie2034115

Logowanie