Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach
plhrenfrdeelitptrutr

Polityka prywatności RODO

„Osobliwości Świata Fizyki” 2019

20190916 104010 resized  16 września 2019 roku uczniowie klas 8, 7,6 i 5a wybrali się na wycieczkę edukacyjną na Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie z zainteresowaniem wysłuchali wykładów i obejrzeli pokazy. Wycieczka została zrealizowana w ramach projektu „Wyrównujemy szanse w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach” współfinansowanego przez Unię Europejską. Kilka eksperymentów odbyło się z udziałem samych uczniów. Tematyką tegorocznych Osobliwości Świata Fizyki były:

  • „Pod napięciem” – na tym wykładzie uczniowie dowiedzieli się, że wyładowania atmosferyczne towarzyszą nam od zarania dziejów, a jednak wciąż fascynują i budzą grozę. Uczniowie poznali tajniki elektryczności od sposobów elektryzowania ciał do współczesności. Dowiedzieli się, czym jest i jak działa klatka Faradaya, łuk elektryczny.
  • „Ogień – wróg czy przyjaciel”– na tym wykładzie uczniowie dowiedzieli się, czym naprawdę jest ogień, na czym polega spalanie; co właściwie się pali, skąd biorą się dziwne kształty i kolory płomieni.

Warsztaty profilaktyczne

  W dniu 12.09 i 13.09.2019 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia warsztatowe pod tytułem „Uzależnienie ? – Przecież nie Ja”.  Zajęcia były prowadzone dla młodzieży klas siódmych i ósmych przez psychoterapeutę p. Dariusza Pietrka ze Śląskiego Centrum  Profilaktyki.

  Zajęcia miały na celu zwrócenie uwagi uczniów w jaki sposób dochodzi do uzależnienia (fakt tworzenia się mechanizmu uzależnienia poza naszą wolą i świadomością).  Podczas zajęć w krótkim rysie historycznym pokazano ewolucję różnych uzależnień substancjonalnych i behawioralnych.

  Uczniowie pracując w grupach poznawali zagadnienia związane z  uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, dopalaczy  nikotyny. Przedstawiono konsekwencje ponoszone przez osobę uzależnioną, metody radzenia sobie w tzw. sytuacjach trudnych oraz wskazano gdzie szukać pomocy.

  Szczególną uwagę psychoterapeuta zwrócił  na wpływ narkotyków lub dopalaczy na zdrowie psychiczne. Mówił o pojawiających się zaburzeniach lękowych, braku koncentracji, agresji, psychozach.

  Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

 Dożynki Gminno – Parafialne 2019 – występ uczniów naszej szkoły. 

DSC 0676  Dożynki Gminno – Parafialne odbyły się 8 września 2019r i są one zwieńczeniem ciężkiej pracy rolników i ich rodzin. Uroczystość ta, w której wzięli udział uczniowie naszej szkoły traktowana jest jako ukoronowanie mozolnej i wymagającej poświęcenia pracy na roli. W krótkim występie artystycznym, przygotowanym przez panie: Renatę Urbańczyk  i Barbarę Gurowiec, swe talenty wokalne i taneczne zaprezentowały dzieci klas III- VIII. Młodzi artyści są chlubą naszej szkoły.

  Serdeczne podziękowania należą się również Rodzicom naszych artystów,  którzy w tym dniu przyprowadzili swoje dzieci na występ, a Organizatorom za zaproszenie.

Narodowe Czytanie 2019

DSC 0490  Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach przy współpracy z zaprzyjaźnioną Gminną Biblioteką Publiczną im. Jana Pawła II kolejny już raz przyłączyła się do Narodowego Czytania. Akcja ta organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

  Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

  Mogliśmy więc posłuchać fragmentów utworów takich jak:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Dym – Maria Konopnicka
  5. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  6. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

J  est to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

  Lektorami podczas tej niepowtarzalnej lekcji literatury polskiej byli: Dyrektor Szkoły Pani Paulina Niegowska, przedstawiciel Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Magdalena Bijak, bibliotekarz szkolnej biblioteki, nauczyciele poloniści oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

IMG 20190902 110910  Drugiego września 2019 r. we wszystkich szkołach w Polsce zabrzmiał pierwszy dzwonek, oznajmiający koniec wakacji i tym samym rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. 

  W Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach nowy rok szkolny powitało 320 uczniów, którzy będą się uczyć w 17 oddziałach klasowych.

  Przybyłych uczniów, gości, rodziców i nauczycieli serdecznie przywitała pani dyrektor Paulina Niegowska, która w swoim wystąpieniu podkreśliła rolę nauki w życiu każdego człowieka, a także przypomniała o rocznicy wybuchu II wojny światowej i tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat.

  O rozpoczynających rok szkolny uczniach pamiętał także Wójt Gminy Mierzęcice pan Grzegorz Podlejski, który przybył, by osobiście dodać młodym ludziom otuchy i zachęcić do nieustannego poszerzania swojej wiedzy oraz odkrywania coraz to nowych dróg. Przyłączył się też do słów pani dyrektor, życząc uczniom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym, powodzenia na egzaminach ósmoklasisty oraz tego, by czas pobytu w szkole był radosny i bezpieczny.

  Po uroczystości uczniowie udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami, by omówić najważniejsze sprawy organizacyjne na najbliższe dziesięć miesięcy i podzielić się wakacyjnymi wspomnieniami.

  I znów szkoła rozbrzmiała wesołym gwarem po dwumiesięcznej przerwie!

Szkolna klauzula polityki

Program Erasmus+

Erazmus

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Dzwonki

1

08 00 - 08 45

2

08 50 - 09 35

3

09 40 - 10 25

4

10 30 - 11 15

5

11 30 - 12 15

6

12 30 - 13 15

7

13 20  - 14 05

8

14 10 14 55

Klub Wolontariusza

Nauka słówek

logo instaling

Nowe horyzonty

Biuletym - BIP

Logowanie