Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach
plenfrdeitru

 Relacja z pobytu w Chorwacji


 

DSC05553

The EUropean Heritage in the politically and culturally changing world as means Against Radicalization to tytuł projektu realizowanego w ramach programu Erasmus+ przez Szkołę Podstawową nr 1 w Mierzęcicach. Dzięki temu programowi uczniowie mogą między innymi uczestniczyć w 5 międzynarodowych wymianach szkolnych. Pierwsza i druga wymiana za nami. Czworo uczniów oddziałów gimnazjalnych, pod opieką M. Śliż i P. Niegowskiej, spędziło jeden tydzień stycznia wizytując szkołę partnerską w Dali w odległym Cyprze. W kwietniu to my gościliśmy pozostałe szkoły w Polsce. Teraz za nami już trzecia wymiana międzyszkolna. Czworo naszych uczniów pod opieką M. Śliż oraz A. Łukasik odwiedziło szkołę partnerską w Šibeniku w Chorwacji. Uczniowie nie tylko poznawali najróżniejsze miejsca, naturę oraz historię, ale również kulturę i zwyczaje chorwackich rodzin, u których przez ten tydzień mieszkali. Poznając nowe miejsce musieli pozbyć się strachu przed nieznanym oraz pokonać barierę językową, która już po pierwszym dniu była niewidoczna. Wizyta ta była niesamowitym doświadczeniem. To taka przygoda na całe życie. Poznaliśmy funkcjonowanie szkoły w innym kraju, zawarliśmy nowe, międzynarodowe znajomości. Mnóstwo wrażeń przyniosło nam poznawanie obyczajów oraz kultury chorwackiej. Skosztowaliśmy również regionalnych potraw. Ponadto odwiedziliśmy wiele zabytków – w Šibeniku: Katedrę Św. Jakuba (Cathedral of St. John), Fortecę Św. Mikołaja (St. Nicholas Fortress), Pałac Dioklecjana w Splicie, Kanał Luka. Nie tylko Šibenik, ale cała Chorwacja jest urokliwym, zabytkowym miejscem, skrywającym w sobie mnóstwo ciekawych historii.

Oprócz Polski Chorwację odwiedziły również pozostałe kraje partnerskie: Grecja, Portugalia oraz Cypr, mieliśmy więc okazję skosztować również namiastkę kultury zwyczajów tych państw, ponieważ w ostatnim dniu każde z państw prezentowało swoją kulturę. Przed nami niedługo kolejne wyjazdy - Portugalia (wrzesień/październik 2019), Francja (luty 2020),  Grecja (maj 2020).

Wizyta w Chorwacji to nie tylko wycieczki, ale także praca nad realizacją projektu. Dlatego część wyjazdu stanowiły warsztaty i spotkania projektowe. Podczas wyjazdu pokazywaliśmy prezentacje w jaki sposób dziedzictwo kulturowe może zapewniać mieszkańcom danego obszaru pracę. Polska delegacja skoncentrowała się na działalności Osikowej Doliny – rodzinnej firmy, wytwarzającej regionalne produkty z osiki, która ponadto prowadzi warsztaty dla szkół i innych instytucji. W trakcie wizyty poczyniono także ustalenia odnośnie dalszych działań, przydzielono nowe zadania, pracowano nad blogiem projektu.

Teraz z niecierpliwością czekamy na najbliższy wyjazd do Portugalii, który odbędzie się na przełomie września i października 2019. Mamy nadzieję, że będzie to kolejna wspaniała przygoda, a uczniowie poznają po raz kolejny nowe miejsca i co najważniejsze będą rozwijać swoje umiejętności językowe.

Katarzyna Dębowiec,

uczennica 3 oddziału gimnazjalnego

w SP 1 Mierzęcice

 

Lekcja samorządności w Urzędzie Gminy Mierzęcice

60753008 919776331701155 6415314563234791424 n

  W dniu 17 maja 2019 r. gimnazjaliści z naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Urzędu Gminy Mierzęcice. Sekretarz Gminy, Pani Bogumiła Szymończyk przybliżyła naszym uczniom strukturę organizacyjną oraz pracę urzędników. Gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć gabinet wójta gminy Mierzęcice, Pana Grzegorza Podlejskiego, a także salę posiedzeń, na której odbywają się spotkania Rady Gminy Mierzęcice, transmitowane online w internecie. W ramach podziękowań za mile spędzony czas oraz za przybliżenie funkcjonowania całej gminy, nasi uczniowie wręczyli bukiety róż dla Pani sekretarz oraz Pana wójta.

        Zielona Szkoła w Darłówku

20190511 104446   W dniach 30 kwietnia do 14 maja 2019 r. grupa 12 uczniów  klasy III Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach przebywała na Zielonej Szkole w Ośrodku Wczasowym „Diuna” w Darłówku. Mimo zimna i wietrznej pogody uczniowie codziennie odbywali piesze  wędrówki,  by  poznać  tę malowniczo położoną miejscowość nadmorską.

  Program Zielonej Szkoły był wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami i zabawami. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Oprócz codziennych zajęć dydaktycznych odbywały się  liczne konkursy i zawody sportowe, które  dostarczyły uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Były rzeźby z piasku, skarb ukryty w butelce, budowanie szałasu i wzorów z materiału przyrodniczego, malowanie kamieni, konkurs czystości. Wszyscy starali się, żeby wypaść jak najlepiej w każdej konkurencji. Wykazali się kreatywnością i współpracą.

  W ramach Zielonej Szkoły odbywały się następujące wycieczki turystyczne oraz imprezy okolicznościowe:

  • piesze wycieczki wzdłuż wybrzeża oraz najbliższej okolicy (poznanie flory i fauny nadmorskiej),
  • wycieczka autokarowa do Kołobrzegu, połączona z rejsem statkiem oraz z Piracką przygodą( zwiedzanie starego miasta, Parku Zdrojowego, Pomnika Zaślubin z morzem i piękną latarnią, spacer po molo),
  • wycieczka autokarowa do Jarosławca – zwiedzanie Muzeum Bursztynu- poznanie ciekawych eksponatów i wysłuchanie historii związanej z bursztynem, Chaty Rybaka (poznanie pracy rybaka,  okazów ryb morskich, przejście ścieżką edukacyjną),
  • wycieczka do Darłowa – rejs tramwajem wodnym, 
  • świętowanie urodzin koleżanki,
  • gry i zabawy na terenie ośrodka wypoczynkowego,
  • zabawy w Parku Wodnym „Jan” w Darłówku,
  • ognisko z pieczeniem kiełbasek,
  • dyskoteki,
  • animacje: zabawy z chustą, „ Mam talent”, spotkanie z bajką, zajęcia sportowe na wesoło, chrzest morski,

  Uczniowie uczyli  się samodzielności, samokontroli i samooceny, poznawali słabe i mocne strony swojej działalności.
  Czas minął szybko, uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem pamiątek i miłych wspomnień dzieci powróciły do szkoły.
  Opiekę podczas  Zielonej Szkoły  sprawowały – p. Ewa Serweta i p. Joanna Lipińska.

Chorwacja - dzień 5

DSC05948


 

Chorwacja - dzień 4


Program Erasmus+

Erazmus

Kalendarz wydarzeń

Dzwonki

1

08 00 - 08 45

2

08 50 - 09 35

3

09 40 - 10 25

4

10 30 - 11 15

5

11 30 - 12 15

6

12 30 - 13 15

7

13 20  - 14 05

8

14 10 14 55

Klub Wolontariusza

Nauka słówek

logo instaling

Bezpieczny w sieci

Nowe horyzonty

Ochrona danych osobowych

erodo

Kontrola stężeń smogu

thumb 5 sponsor default

Fundacja Rosa

Biuletym - BIP

Licznik odwiedzin

1714635
DzisiajDzisiaj571
WczorajWczoraj1016
Ten tydzieńTen tydzień5978
Ten miesiącTen miesiąc21906
WszystkieWszystkie1714635

Logowanie