Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

Wycieczka edukacyjna do Wrocławia

IMG 20190920 094043  W dniu 20 września uczniowie klas IV-VI wyjechali na wycieczkę edukacyjną do Wrocławia. Wyjazd organizowany był w ramach projektu unijnego „Wyrównujemy szanse w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach” współfinansowanego przez Unię Europejską. Pierwszym punktem wycieczki było wrocławskie ZOO, w którym poprowadzone zostały zajęcia edukacyjne przy klatkach zwierząt. Uczniowie podczas zajęć czerpali wiedzę  z zakresu ekologii, biologii, ochrony środowiska oraz ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem. Ważnym i nie zapomnianym punktem wycieczki było Afrykarium, które prezentowało różnorodne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, pod ogólnym hasłem „życiodajne wody Afryki”.

  Kolejnym punktem wyjazdu do Wrocławia było Hydropolis, czyli multimedialne muzeum wody. W zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody ukazana została wystawa obrazująca wodę z różnych perspektyw. Technologie multimedialne, instalacje interaktywne oraz ekrany dotykowe bogate w informacje wzbudziły niesamowite zainteresowanie wszystkich uczestników.

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach


IMG 20190531 113938  W dniu 31 maja 2019 roku uczestnicy projektu  pn. "Wyrównujemy szanse w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach"  współfinansowanego przez Unię Europejską poszerzali swoją wiedzę i kompetencje w czasie jednego z kilku zaplanowanych wyjazdów edukacyjnych.

  Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych odwiedzili wyjątkowe, bo jedyne w Polsce, Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Uczestnicy wycieczki przez około dwie godziny poznawali historię gier komputerowych, komputerów oraz oprogramowania. Mogli również usiąść przed bardzo popularnymi w latach 90. komputerami (Commodore, Atari, IBM) i zagrać w ulubione gry komputerowe.

  Podczas zwiedzania odbyliśmy podróż w czasie - o około 40 lat w przeszłość. 40 lat, wydaje się być okresem krótkim, jednak w informatyce to okres, w którym dokonał się niesamowity postęp technologiczny.

Na początku pobytu w muzeum uczniowie wysłuchali wykładu na temat historii gier komputerowych  i informatyki. Dzięki temu mogli się przekonać, że smartfon, a właściwie jego procesor kiedyś był olbrzymią szafą, do której transportu trzeba było pracy kilku ludzi i samochodu dostawczego, a poza tym nie dał się zmieścić na dłoni.

Widzieliśmy również  przeróżne nośniki danych: dyskietki oraz taśmy perforowane i taśmy magnetyczne. Najprzyjemniejsze jednak dla uczniów okazały się same eksponaty muzeum, bo mogli ich dotknąć, obejrzeć dokładnie, a przede wszystkim użyć do ulubionej przez nich czynności, czyli grania w gry komputerowe.

Wizyta w muzeum okazała się ciekawym, przyjemnym i pouczającym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Może jeszcze kiedyś uda nam się tam pojechać?

Pozostałe zdjęcia znajdują się w galerii !!!

 

Zakochani w Warszawie

IMG 20190527 110638  „Zakochaj się w Warszawie” to hasło, które od lat już promuje stolicę Polski zarówno w kraju jak i za granicą. Nasi uczniowie – uczestnicy projektu Wyrównujemy szanse w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach mieli możliwość przekonać się, że nie jest to wcale trudne, gdyż w poniedziałek 27 maja 2019 roku odbyli niezapomnianą podróż do tego pięknego miasta.

  Program wycieczki był napięty, więc nie było czasu na nudę. Tak więc naszą przygodę ze stolicą zaczęliśmy od zwiedzenia ogrodu na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, który jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Stamtąd podziwialiśmy panoramę miasta i widok na Wisłę. Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik – najnowocześniejszego centrum naukowo-edukacyjnego w Polsce, gdzie spędziliśmy trzy godziny na ciekawych doświadczeniach i obserwacjach. Interaktywne wystawy i możliwość samodzielnego przeprowadzania doświadczeń to doskonały sposób ułatwiający poznawanie skomplikowanych praw nauki. Po krótkim odpoczynku i przerwie na obiad udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Zwiedziliśmy Plac Zamkowy, gdzie znajduje się Zamek i Kolumna Zygmunta. Na Rynku zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie słynnej Warszawskiej Syrence i podziwialiśmy szereg zabytkowych budowli wzdłuż Traktu Królewskiego przechadzając się po Krakowskim Przedmieściu.

  Do Mierzęcic wróciliśmy późnym wieczorem, zmęczeni, ale zadowoleni i zakochani w Warszawie.