Logo projektu PL

Wrzesień pod znakiem wyjazdów w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach.

Logo Tab  Początek nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 został wykorzystany, aby zrealizować 2 wyjazdy zagraniczne, zaplanowane w ubiegłym roku szkolnym, a realizowane w ramach programu Erasmus+. Koordynator projektu TAB Together Against Bullying – p. Maria Śliż oraz dyrektor szkoły – p. Paulina Niegowska odwiedziły Portugalię, aby spotkać się z erasmusowymi partnerami.  Celem wizyty było: przedyskutowanie dotychczasowych akcji, zaplanowanie nowych zadań oraz podróży,  porozmawianie o realizacji projektu w warunkach pandemii. Przede wszystkim była to wizyta szkoleniowa, dzięki której nauczyciele mieli doskonalić swój warsztat pracy.

  Nasz międzynarodowy projekt TAB rozpoczął się rok temu, jednak ze względu na pandemię realizowany był w całości online. Zaplanowane na ubiegły rok szkolny wyjazdy nie odbyły się. W wyniku rozmów z partnerami z: Turcji, Chorwacji, Północnej Macedonii oraz Portugalii zmieniono harmonogram wyjazdów i ustalono, że kolejne, po Portugalii, wizyty odbędą się w marcu 2022 w Turcji oraz w czerwcu 2022 w Północnej Macedonii. Wyjazd do Turcji to wizyta szkoleniowa dla nauczycieli. Pierwotnie była zaplanowana na inny termin, jednak teraz, w obliczu pandemii, uważamy, że rozsądniej i bezpieczniej będzie najpierw zrealizować wyjazdy nauczycielskie. Drugi wyjazd, zaplanowany na czerwiec 2022, to wyjazd dla grupy uczniów pod opieką nauczycieli. Takie są plany, jednak ich finalizacja będzie uzależniona od sytuacji epidemiologicznej na świecie.

  Projekt powinien być jeszcze realizowany przez rok, jednak niewątpliwie zostanie przedłużony, ponieważ nie jesteśmy w stanie w najbliższym roku szkolnym zorganizować kolejne 4 międzynarodowe wizyty, w tym jedną w Polsce.

  Pobyt w Portugalii dostarczył uczestnikom wielu wrażeń, ale przede wszystkim był okazją do poznania partnerów i nawiązania z nimi pozytywnych relacji. Nasza szkoła partnerska w Portugalii to zespół szkół w miejscowości Barreiro. Zespół składa się z 4 szkół, począwszy od najmłodszych uczniów w przedszkolu, skończywszy na szkole średniej. 

  Wizytując szkołę, poznaliśmy w jaki sposób funkcjonuje, jednocześnie zostaliśmy zaznajomieni z portugalskim system edukacji. Ponadto mieliśmy okazję zapoznać się ze szkołami partnerskimi z innych państw. Obejrzeć prezentacje, filmy o szkołach partnerów oraz państwach, z których pochodzą. Sami także przybliżyliśmy naszą szkołę, gminę i kraj zagranicznym nauczycielom.

  Jednym z głównych celów wizyty było doskonalenie zawodowe nauczycieli m.in. poprawienie umiejętności przeciwdziałania i zwalczania agresji szkolnej. Dlatego też uczestniczyliśmy w warsztatach, debatach i wykładach poświęconych tej tematyce. Ponadto przyjrzeliśmy się funkcjonowaniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w rzeczywistości szkolnej. Zobaczyliśmy jak pomoc psychologiczno-pedagogiczna realizowana jest w innych państwach. Rozmawialiśmy także z różnymi grupami, które tworzą portugalskie środowisko szkolne, poznając w jaki sposób, z ich perspektywy, można zapobiegać agresji szkolnej.          

  Wyjazd odbył się w ramach programu ERAMUS+ akcja KA229  - partnerstwa strategiczne, zaś sam projekt nosi nazwę: TAB - Together Against Bullying 2020-1-PL01-KA229-081653_5.

  W Szkole Podstawowej w Mierzęcicach realizujemy 2 projekty Erasmus+ dlatego też przed nami kolejny wyjazd, tym razem z drugiego projektu. Odbędzie się jeszcze we wrześniu, by zdążyć przed ewentualną kolejną falą pandemii. Wszystkie wspomniane działania współfinansowane są w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Powitajmy wrzesień NARODOWYM CZYTANIEM!

4203805969493322376  Dnia 3 września br. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach  wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Na zajęciach języka polskiego odczytano fragmenty utworu „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

  „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną” – słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy przypomniały o wyjątkowości tego dzieła.

 Utwór został  przeczytany podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania. Akcja ta  organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. 

  Cieszymy się, że od lat możemy uczestniczyć w akcjach promujących czytanie najpiękniejszych utworów literatury polskiej.

 

Witaj szkoło!

  Długo wyczekiwane  wakacje minęły, pozostawiając piękne wspomnienia. Słoneczna pogoda sprzyjała wypoczynkowi, dzięki któremu dzieci z nowymi pokładami energii i sił do nauki, mogły we wrześniu rozpocząć nowy rok szkolny. Pomimo  tego, iż w naszej szkole nie odbyła się uroczysta akademia, uczniowie z uśmiechem na twarzy, pełni zapału i nadziei spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami.

  Najmłodszych uczniów naszej szkoły serdecznie powitała Pani Dyrektor Paulina Niegowska oraz wychowawczynie klas pierwszych, życząc spokojnego i pełnego sukcesów roku szkolnego 2021/2022.

  Życzymy wszystkim dzieciom, by nauka w szkole była fascynującą przygodą,  rodzicom dużo cierpliwości i spokoju oraz wielu powodów do zadowolenia, a nauczycielom i pracownikom szkoły satysfakcji z wykonywanej pracy i zadowolenia z jej efektów.

„Bogactwem człowieka są uśmiech, przyjazny gest, pogodne słowo”.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021

IMG 20210625 080315  Rok szkolny 2020/2021 był rokiem wyjątkowym. Przyniósł on ze sobą wiele przeciwności, którym jednak nasi uczniowie dzielnie stawiali czoła i wyzwań, które potrafili podjąć. A wszystko to za sprawą pandemii koronawirusa i - co za tym idzie - wprowadzenia nauki zdalnej, która wymagała zarówno od uczniów, nauczycieli, jak i rodziców nieco innego spojrzenia na edukację. Komputer stał się narzędziem naszej codziennej pracy, a Internet niemal jedyną formą kontaktu przez wiele długich miesięcy. I choć mogłoby się wydawać, że dzieci i młodzież bardzo lubią spędzać czas przed monitorami komputerów, to widok uśmiechniętych buzi po długo wyczekiwanym powrocie do zajęć stacjonarnych świadczył o tym, że uczniom brakowało szkolnej codzienności.

   Po tych wielu trudnych miesiącach nadszedł czas na upragnione wakacje, które ze względu na obostrzenia i konieczność zachowania śodków bezpieczeństwa powitaliśmy mniej hucznie niż byśmy chcieli, ale równie uroczyście jak zawsze. 

  Uczniowie klas I – VII odebrali swoje świadectwa szkolne z rąk wychowawców i pani dyrektor w salach, gdzie również wręczono nagrody tym, którzy szczególnie wyróżnili się swoją ciężką pracą w ciągu całego roku.

  Dla ósmoklasistów ostatni dzień roku szkolnego 2020/2021 był jednocześnie ostatnim dniem w Szkole Podstawowej. Na uroczystą akademię przygotowaną na tę okoliczność przybyała Zastępca  Wójta Gminy Mierzęcice Pani Iwona Pańta, która osobiście pragnęła złożyć naszym absolwentom gratulacje oraz życzenia wielu sukcesów w dalszej edukacji. Ciepłych słów pod adresem tegorocznych ósmoklasistów nie szczędziły również podczas wręczania świadectw i nagród Pani Dyrektor Paulina Niegowska oraz Pani Wicedyrektor Beata Fryc.

  Zaszczytny tytuł Ucznia Roku otrzymała za swoją nienaganną postawę, wysoką kulturę osobistą, wzorowe pełnienie funkcji przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego oraz angażowanie się w życie szkolne - uczennica klasy 8a Kinga Skrzypczyk.

  A całą uroczystość poprowadzili przedstawiciele klas siódmych. Na koniec w imieniu całej społeczności szkolnej pożegnali swoich starszych kolegów i koleżanki, przekazując jednocześnie pewne drogowskazy, które pozwolą im podejmować dobre i mądre decyzje w dalszym życiu. Wszyscy im tego życzymy z całego serca.

Pozostałe zdjęcia: link do galerii >>>

Wychowawcy klas ósmych

Podsumowanie pracy w Programie Insta.Ling  

  Uczniowie naszej szkoły klas 4-8 z powodzeniem już od 3 lat biorą udział w Programie Insta.Ling. W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie pracowali z językiem niemieckim. Insta.Ling jest platformą do nauki języków obcych. Aplikacja powstała jako odpowiedź na potrzebę efektywnej i bezwysiłkowej nauki słówek. Praca z platformą jest łatwa i przyjemna, daje możliwość powtórki i utrwalania słownictwa. Dodatkowo jest możliwość słuchania i ćwiczenia poprawnej wymowy. Uczniowie logowali się do aplikacji, a następnie wykonywali kilkuminutowe sesje powtórkowe. Uczniowie mieli możliwość samodzielnie określać, kiedy pracują i ile sesji powtórkowych będą wykonywać w ciągu tygodnia. Każda klasa otrzymywała co tydzień osobny zestaw słówek, które wcześniej były wprowadzone na lekcji. Najaktywniejsi uczniowie otrzymali certyfikaty za systematyczną pracę w Programie Insta.Ling.  

Cert 1

Cert 2