Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

Wycieczka w Region Świętokrzyski

img 20220621 143026  W dniu 21 czerwca uczniowie klas 8a i 7c wyjechali wraz z opiekunami na wycieczkę w Region Świętokrzyski. Zwiedzanie rozpoczęło się od wizyty w Centrum Nauki Leonardo da Vinci, gdzie każdy miał okazję na aktywny i inspirujący wypoczynek. Przedstawione ekspozycje skupione były na zdrowym i dobrze funkcjonującym organizmie człowieka oraz jego otoczeniu. Każdy uczeń miał możliwość osobiście przeprowadzić doświadczenia i rozwiązywać łamigłówki o charakterze multimedialno - mechatronicznym.

  Kolejnym punktem na trasie wycieczki była wizyta w Jaskini Kadzielnia. Wśród wapiennych skał uczniowie podziwiali bogactwo zjawisk krasowych. Odwiedzona przez uczniów trasa turystyczna składała się z trzech jaskiń: Jaskini Odkrywców, Prochowni i Szczeliny na Kadzielni. Zwiedzający wysłuchali wielu ciekawostek i legend związanych z jaskinią, oraz prelekcji na temat stałych mieszkańców jaskini- nietoperzy.

  W dalszej kolejności udaliśmy się do Chęcin, gdzie zwiedzaliśmy zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku. Pomimo wietrznej pogody udało nam się wejść na wieżę widokową liczącą ponad 100 schodów i podziwiać przepiękną panoramę Gór Świętokrzyskich. Na dziedzińcu zamku uczestnicy wysłuchali krótkiej historii powstania warowni, jej upadku, odbudowy i rewitalizacji.

  Region Świętokrzyski to przede wszystkim przepiękne krajobrazy i bogactwo świata przyrody, które na długo pozostaną w pamięci.

 

 

* * * * * *