Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

LEKKIE TORNISTRY MAMY,

SWOICH KRĘGOSŁUPÓW NIE PRZECIĄŻAMY!

IMG 20211102 111302 1  W bieżącym roku szkolnym 2021/2022 w naszej szkole kontynuuje się realizację akcji pt. „Lekki tornister”. To ogólnopolska kampania  informacyjno- edukacyjna skierowana do uczniów klas 0-III szkół podstawowych dotycząca  profilaktyki wad postawy.  Jej główną rolą jest  zwrócenie uwagi na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości.

  W celu przeciwdziałania temu zjawisku w naszej szkole podjęto różnorodne działania o charakterze edukacyjnym. Uczniowie klas 1-3 mieli okazję zważyć swoje plecaki, wykonali prace plastyczne, plakaty  pt. „Lekki tornister” oraz dowiedzieli się o tym, jak ważne jest właściwe pakowanie plecaka oraz wykorzystanie możliwości pozostawiania książek na terenie szkoły. Podczas zajęć wychowania fizycznego zademonstrowano ćwiczenia wzmacniające kręgosłup.

  Wskazówki rekomendowane przez Wojewódzką Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Katowicach:

 1. Podczas zakupu tornistra należy zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Pamiętaj, by waga pustego tornistra nie przekraczała 1 kg.
 2. Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo, że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupuj także tornistra z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!
 3. Na bieżąco kontroluj, czy ciężar tornistra Twojego dziecka nie przekracza 10% jego masy ciała.
  W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku kupuj zeszyty w miękkiej okładce o grubości nie większej niż 32 kartki. Kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie - w plastikową butelkę albo specjalny bidon (zaleca się unikanie ciężkich, metalowych bidonów).
 4. Codziennie wieczorem sprawdź zawartość plecaka swojego dziecka. Wyciągnij niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty.
  Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia.
  Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak.
 5. Zwróć dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach.
  Dopilnuj, by rzeczy dodatkowe - akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory szkolne , dodatkowe piórniki, strój na lekcję w-f, zabawki i inne - dziecko zostawiło w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym.
 6. Codziennie dbaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka.

  Pamiętaj, że nawyki wypracowane w najmłodszych latach procentują przez całe życie.