Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

Akcja informacyjno - edukacyjna pt: „Wirusoochrona”

20211011 120416  15 października nasi najmłodsi uczniowie zakończyli udział w wojewódzkiej akcji informacyjno - edukacyjnej "Wirusoochrona". Akcja miała charakter profilaktyczny, jej głównym celem była promocja podstawowych zasad higieny osobistej wśród najmłodszych uczniów w celu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy, w tym: budowanie i wyrabianie wśród dzieci potrzeby i nawyków dbania o higienę rąk. Ważną poruszaną kwestią było również zachęcenie dzieci do codziennej aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.

  W ramach akcji odbyły się pogadanki, dzieci oglądały filmy edukacyjne, rozwiązywały wspólnie krzyżówki, poprzez różnorodne formy działalności artystycznej mogły  przedstawić swoje wyobrażenia na temat wirusów. Szczególnie do ostatniego zadania uczniowie podeszli z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem. Powstały piękne prace plastyczne, które zostały wyeksponowane na korytarzach szkolnych. Dodatkowo uczniowie naszej szkoły wzięli udział w inicjatywie kończącej akcję - Światowym Dniu Mycia Rąk. Piątkowy poranek klasy młodsze rozpoczęły w rytmie znanej i lubianej przez wszystkich piosenki „Mydło lubi zabawę”, następnie każdy uczeń  mógł się przekonać czy  potrafi poznane zasady prawidłowego mycia rąk wykorzystać w praktyce.

  Nasi najmłodsi dowiedzieli się jakie są skuteczne sposoby ochrony przed wirusami, jak ważne jest zasłanianie nosa i ust by uchronić siebie i innych przed zarażeniem. Uświadomiono również dzieciom rolę zdrowego stylu życia (zdrowego odżywiania i ruchu na świeżym powietrzu) w budowaniu odporności organizmu. Zajęcia pozwoliły uporządkować dotychczasową wiedzę i przypomnieć o ważnych zasadach higieny.