Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

W nowym roku szkolnym z nowymi projektami

Erazmus  Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach pomimo pandemii postanowiła nie ograniczać współpracy międzynarodowej. Przez ostatnie 2 lata szkolne realizowaliśmy projekt Erasmus+ „European Cultural Heritage in the politically and culturally changing world as means against radicalization” w międzynarodowej grupie 5 państw (Cypr, Grecja, Chorwacja, Portugalia i Polska). Dzięki temu projektowi naszych 16 uczniów wyjechało za granicę, a raz my gościliśmy naszych partnerów w Mierzęcicach. Projekt ten jeszcze się nie zakończył, został wydłużony z powodu pandemii. Pozostał nam ostatni wyjazd do szkoły w Grecji koordynującej ten projekt. Niestety pomimo przesunięcia wyjazdu, nie mamy pewności, czy ta wizyta będzie mieć miejsce, czy zadania z nią związane zrealizujemy wirtualnie.

Na wiosnę tego roku Maria Śliż postanowiła poszukać nowych partnerów do kolejnych projektów współpracy międzynarodowej. W wyniku tego p. Śliż pracowała w dwóch grupach z nauczycielami z innych państw, licząc na to, że choć jeden projekt okaże się na tyle dobry, że zyska akceptację Agencji Narodowej Erasmusa+.

  W pierwszej grupie – nasza szkoła występowała w roli partnera. Powstał projekt o nazwie „Let's revive disappearing crafts of Europe together!”, którego celem jest zapobieganie wymarciu starych zawodów oraz uświadomienie uczniom jak to dawniej bywało. Koordynatorem tej grupy była rumuńska nauczycielka ze szkoły w Oradea. Wypracowany wspólnie wniosek okazał się na tyle dobry, iż uzyskał w rumuńskim Erasmusie+ akceptację. Będzie on realizowany wspólnie ze szkołami z  Rumunii, Słowacji, Grecji, Cypru, Włoch i Mierzęcic. Cały projekt dostał dofinansowanie w kwocie 171 869 euro, zaś szkoła z Mierzęcic otrzymała 28 825 euro.  W ramach projektu, w trakcie 2 lat, odbędą się między innymi wyjazdy uczniów i nauczycieli do Aten, Nikozji, Palermo, Zdany (Słowacja), Oradea (Rumunia) i Mierzęcic.

  W drugiej grupie projektowej – nasza szkoła była koordynatorem. Powstał projekt o nazwie: „Together against bullying”, którego celem jest zapobieganie agresji szkolnej i cyberprzemocy.  Koordynatorem tej grupy była nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach – M.Śliż, a napisany projekt został pozytywnie zaopiniowany przez polską Agencję Narodową Erasmusa+. Cały projekt dostał dofinansowanie w kwocie 171 750 euro, zaś nasza szkoła otrzymała 32 131 euro. Projekt zakłada dwuletnią współpracę między szkołami w: Turcji, Macedonii, Portugalii, Bułgarii, Chorwacji i Polsce. W ramach projektu odbędzie się 6 wyjazdów uczniów i nauczycieli do: Ankary, Zagrzebia, Skopja,  portugalskiego Barreiro, bułgarskiego Svishtov i Mierzęcic.

  „Dla mnie jako dyrektora szkoły jest to niewątpliwy powód do dumy.  Pokazuje, że dobre praktyki nie tylko mają miejsce w wielkich miejskich szkołach, są także możliwe u nas. W niczym nie ustępujemy innym. Cieszę się, że dla uczniów mojej szkoły Europa jest otwarta dzięki projektom Erasmusa+” – powiedziała Pani Paulina Niegowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach. 

   „Pracując nad tymi dwoma projektami zakładałam, że będzie dobrze, jeśli któryś z nich przejdzie. Nie liczyłam na to, że będziemy mieć tyle szczęścia. Ba! W dodatku jeden z nich stawia nas w roli koordynatora międzynarodowej grupy. Jest to nie lada wyzwanie, by nie rzec challenge! Warto też podkreślić, że w tych dwóch grupach pięć szkół to szkoły z europejskich stolic i wśród nich – my z europejskich Mierzęcic” – powiedziała Maria Śliż.

  Póki co projekty i realizacja ich założeń rozpocznie się w tym roku szkolnym, natomiast wyjazdy i ich terminy będą uzależnione od sytuacji na świecie.

  Zatem naszą szkołę w tym roku czekają nie tylko wyzwania związane z pandemią, ale i te przyjemniejsze z podróżami, poznawaniem nowych kultur i otwieraniem się na świat.