Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

Wycieczka edukacyjna uczniów naszej szkoły w ramach realizacji projektu

Moja szkoła Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Mierzęcicach  moją szansą 

20180509 105908  Krakowski Kazimierz – galerie, antykwariaty, brukowane uliczki oraz zabytki kultury żydowskiej powodują, że jest to wyjątkowe miejsce Krakowa, które należy zobaczyć.

  9 maja br. uczniowie  naszej szkoły mieli okazję poznać kulturę i historię Kazimierza, pospacerować urokliwymi uliczkami miasta i  zwiedzić  wspaniałe kościoły. Jednym z nich był m.in. kościół Na Skałce (Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika). Właśnie tutaj odprawiał msze i podobno na schodach Skałki umarł święty Stanisław - jeden z patronów Polski. W podziemiach znajduje się też Krypta Zasłużonych, w której spoczywają: Jan Długosz, Stanisław Wyspiański, Karol Szymanowski, Czesław Miłosz.

  Szczególnie zachwycił także jeden z najbardziej imponujących budynków miasta - kościół Bożego Ciała - główny kościół parafialny Kazimierza, założony i ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego.

  Uczniowie mogli także zapoznać się z historią Żydów na terenach Polski, zwiedzając Kirkut Remu -  jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Europie, a także synagogi: Remuh,   Kupa i Izaaka.

  Spacer nadwiślańskimi bulwarami i odwiedziny legendarnego smoka u podnóża wzgórza wawelskiego zakończyły część turystyczną wycieczki. 

  Następnie uczniowie udali się na Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wysłuchali wykładu na temat  fal dźwiękowych i mogli zaobserwować ciekawy pokaz doświadczeń fizycznych.

  Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wycieczka do Warszawy

w13   Dnia 04.04.2018 r. uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum wyruszyli na wycieczkę do Warszawy, w całości sfinansowanej z projektu unijnego: ”Moja szkoła Gimnazjum im. C. Miłosza w Mierzęcicach moją szansą”. Głównym celem wycieczki były zajęcia w Centrum Nauki Kopernik.  Uczniowie wzięli udział w ćwiczeniach  laboratoryjnych z biologii, podczas których  dowiedzieli się, jak to możliwe że serce, płuca czy wątroba stają się przeźroczyste, oraz poznali ich budowę anatomiczną.  Dowiedzieli się także  co to jest bioluminescencja, korzystając z technologii dostępnej naukowcom. Najwięksi śmiałkowie z grupy mogli potrzymać na rękach karaczany madagaskarskie.

   Podczas zajęć w laboratorium  robotycznym kolejna grupa uczniów rozwijała zdolności techniczne (budowanie  robotów) a także informatyczne (tworzenie algorytmów). Uczniowie pogłębiali też  wiedzę z matematyki i fizyki. Nasi gimnazjaliści dowiedzieli się jaką rolę ma powietrze w przemyśle oraz jak projektować, montować i sterować układami zasilanymi sprężonym powietrzem. Podczas pracy wykazali się ogromną kreatywnością.

   Na zajęciach z fizyki pt. „Obudzić Krakena” uczniowie wcielili się w załogę statku wyposażonego w artylerię okrętową. Podczas rejsu tym statkiem dowiedzieli się, jakie prawa fizyki pomagają trafiać do celu. Sprawdzili doświadczalnie, co wpływa na zasięg rzutu ukośnego i jaka wiedza matematyczna jest potrzebna artylerzystom. Na koniec, dzięki swoim poprawnym obliczeniom trafili celnie w potwora. Misja się udała!

   Po zajęciach uczniowie zwiedzali jeszcze strefę eksperymentowania i wystawy. Późną nocą wszyscy dotarli do Mierzęcic zmęczeni, ale pełni wrażeń i bardzo zadowoleni z udanej wycieczki.

Biorobotyka

20841817 1435946099776226 7673924621199318998 n

W dniu 25 września uczniowie klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach wzięli udział w cyklu interaktywnych wykładów p

od wspólnym tytułem "Biorobotyka" w ramach projektu  pn. "Moja szkoła Gimnazjum im. C. Miłosza w Mierzęcicach moją szansą" realizowanego od października 2016 r. Projekt ten  jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Tematyka wykładów dotyczyła m.in. prezentacji działania robota chirurgicznego, zastosowania polimerów w medycynie oraz konstruowania egzoszkieletu, implantów i protez z wykorzystaniem techniki druku 3D. Seans obejmował trzy wykłady: Robot chirurgiczny w akcji, Polimery w medycynie oraz Ucho 3D? Czemu nie?

Uczniowie z dużym zaciekawieniem obejrzeli przygotowane dla nich eksperymenty i pokazy. Mieli również okazję wcielić się w rolę chirurga i wziąć udział w sekcji serca.

Opiekunami na wycieczce były panie: Anna Łukasik, Katarzyna Kobiałka oraz Ewa Kocot.

  

 

logo3

 

Wyjazd na Uniwersytet Śląski do Katowic

logo3

W dniu 10 marca 2017 roku uczestnicy projektu pn. ''Moja szkoła Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Mierzęcicach Moją Szansą'' realizowanego w naszej szkole, wraz z opiekunami wycieczki: Paniami: Joanną Krawczyk, Eweliną Kowalską,  Anną Gurowiec oraz  Barbarą Gryczką, mieli możliwość wzięcia udziału w doświadczeniach fizyczno-biologicznych, prowadzonych w Instytutucie Fizyki, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Oprócz tego mogliśmy także posłuchać wykładów na Wydziale Biologii I Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na pokazach z fizyki nasi uczniowie wykonywali różne doświadczenia fizyczne m.in. doświadczenia z optyki, elektryki oraz obserwowaliśmy, jak zmienia się ruch jednostajnie przyspieszony pod wpływem odważników. Pokazy biologiczne, rozpoczęły się ciekawym wykładem na temat ,,Badanie organizmów pod mikroskopem akustycznym i elektronowym’’. Następnie oglądaliśmy różne preparaty pod mikroskopami. Po podzieleniu się na dwie grupy, poszliśmy do laboratorium oglądać cukier i skorupkę jajka pod mikroskopem akustycznym. Uczniowie byli zachwyceni doświadczeniami, które mogli zobaczyć oraz sami spróbować wykonać.  Dzięki temu poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat zagadnień fizycznych oraz biologicznych.

Natalia Kyrcz, Kinga Kwapich

Wizyta w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

 Galeria: od MHK

logo3

Odwiedziliśmy wyjątkowe, bo jedyne w Polsce, Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Uczniowie przez około dwie godziny poznawali historię komputerów, ich budowę oraz oprogramowanie. Mogli również usiąść przed bardzo popularnymi w latach 90 komputerami (Commodore, Atari, IBM) i zagrać w ulubione gry komputerowe.

Podczas zwiedzania odbyliśmy podróż w czasie - o ponad 40 lat w przeszłość. 40 lat, wydaje się być okresem krótkim, jednak w informatyce to okres, w którym dokonał się niesamowity postęp technologiczny.

Na początku pobytu w muzeum uczniowie wysłuchali wykładu na temat historii informatyki. Dzięki temu mogli "dotknąć" bitów i bajtów oraz przekonać się, że smartfon, a właściwie jego procesor kiedyś był olbrzymią szafą, do której transportu trzeba było pracy kilku ludzi i samochodu dostawczego, a poza tym nie dał się zmieścić na dłoni.

Podczas wykładu przypomniano uczniom w jaki sposób liczy komputer a w jaki człowiek, czyli przypominano systemy binarny i dziesiątkowy.

W informatyce za pierwszy komputer uważa się  maszynę z 1942 roku o nazwie Eniac, ponieważ zastosowano w niej wyłącznie elementy elektryczne. Ciekawe i nieprawdopodobne wydaje się to, że ważyła ona 30 ton i składała się z 18 000 lamp elektronowych. Była jednak bardzo awaryjna.

Widzieliśmy również  przeróżne nośniki danych: dyskietki oraz taśmy perforowane i taśmy magnetyczne. Najprzyjemniejsze jednak dla uczniów okazały się same eksponaty muzeum, bo mogli ich dotknąć, obejrzeć dokładnie, a przede wszystkim użyć do ulubionej przez nich czynności, czyli grania w gry komputerowe.

Wizyta w muzeum okazała się ciekawym, przyjemnym i pouczającym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Może jeszcze kiedyś uda nam się tam pojechać?