Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

Święto liczby π

Wiecie, że istnieje liczba, która ma swoje święto? Ta magiczna, tajemnicza i niewymierna liczba to Pi. Jest znana  od czterech tysięcy lat, inspiruje matematyków, poetów, pisarzy, muzyków. Opiewała ją także w poezji Wisława Szymborska. Dlaczego liczba Pi obchodzi urodziny właśnie 14 marca? Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co oznacza przybliżenie liczby pi do części setnych. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki,  tak zwany „Pi Day”. Zwyczaj ten stał się popularny na całym świecie, dotarł także do Polski.

My również obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowe Święto Liczby π. Z tej okazji lekcje matematyki w klasach czwartych zostały poprowadzone przez gimnazjalistów. Celem wspólnej zabawy uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum, było pokazanie „innego oblicza” matematyki oraz przekonanie uczestników spotkania, że przedmiot ten  to nie tylko trudne i żmudne zadania, ale także  świetna rozrywka.

Na początku spotkania uczniowie oglądali prezentację multimedialną o liczbie π zwanej Ludolfiną lub stałą Archimedesa. Przedstawiono wiele ciekawych faktów. Na przykład to że została wysłana w kosmos drogą radiową w celu nawiązania kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi. Ponadto uczniowie mogli się dowiedzieć, że Albert Einstein, który urodził się właśnie 14 marca uznawany jest za Patrona Święta Liczby π.  

W drugiej części lekcji czwartoklasiści rozwiązywali zagadki matematyczne i logiczne. Czy wiecie jak sprawdzić bez przyrządów mierniczych, czy w beczce napełnionej wodą  jest więcej, czy mniej niż połowa wody? Wystarczy przechylić beczkę. Jeśli zobaczymy dno bez wylewania wody, to w beczce jest mniej niż połowa wody. Zagadka ta okazała się nie najłatwiejsza.

Uczniowie za to bez problemu poradzili sobie z rozwiązaniem zagadki: Ile wynosi suma cyfr sumy cyfr liczby 2008. Odpowiedź jest zaskakująca: suma ta wynosi 1. To tylko niektóre zagadki z jakimi zmierzyli się uczniowie podczas lekcji. 

Tegoroczne święto należało do udanych i bardzo podobało się uczestnikom. Jednak najważniejsze było przekonanie uczniów, że matematyka to nie tylko lekcja lub przedmiot szkolny, ale przede wszystkim wyobraźnia, sposób myślenia i narzędzie, które może nam pozwolić zmieniać świat na lepszy.

 Powrót