Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach


IMG 20190531 113938  W dniu 31 maja 2019 roku uczestnicy projektu  pn. "Wyrównujemy szanse w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach"  współfinansowanego przez Unię Europejską poszerzali swoją wiedzę i kompetencje w czasie jednego z kilku zaplanowanych wyjazdów edukacyjnych.

  Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych odwiedzili wyjątkowe, bo jedyne w Polsce, Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Uczestnicy wycieczki przez około dwie godziny poznawali historię gier komputerowych, komputerów oraz oprogramowania. Mogli również usiąść przed bardzo popularnymi w latach 90. komputerami (Commodore, Atari, IBM) i zagrać w ulubione gry komputerowe.

  Podczas zwiedzania odbyliśmy podróż w czasie - o około 40 lat w przeszłość. 40 lat, wydaje się być okresem krótkim, jednak w informatyce to okres, w którym dokonał się niesamowity postęp technologiczny.

Na początku pobytu w muzeum uczniowie wysłuchali wykładu na temat historii gier komputerowych  i informatyki. Dzięki temu mogli się przekonać, że smartfon, a właściwie jego procesor kiedyś był olbrzymią szafą, do której transportu trzeba było pracy kilku ludzi i samochodu dostawczego, a poza tym nie dał się zmieścić na dłoni.

Widzieliśmy również  przeróżne nośniki danych: dyskietki oraz taśmy perforowane i taśmy magnetyczne. Najprzyjemniejsze jednak dla uczniów okazały się same eksponaty muzeum, bo mogli ich dotknąć, obejrzeć dokładnie, a przede wszystkim użyć do ulubionej przez nich czynności, czyli grania w gry komputerowe.

Wizyta w muzeum okazała się ciekawym, przyjemnym i pouczającym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Może jeszcze kiedyś uda nam się tam pojechać?

Pozostałe zdjęcia znajdują się w galerii !!!